Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Himálaj

Shodnou se určitě všichni - neexistuje na tomto světě pohoří, jehož jména vyslovení vyvolává v lidech tolik touhy, snů, představ, emocí a nadšení. Ano, je to Himálaj, nejvyšší, největší a "horskou historií" nejvíce opředené pohoří na světě. Zkrátka - ikona horstev, dobrodružství a cestování.


Ať už jste trekař, co rád chodí pod kopci a sleduje vrcholy z údolí, cestovatel putující nespoutanou krajinou a čerpající neuchopitelnou světovou energii zpět do své duše, kajakář milující divokou vodu, paraglidista vítající velehorské větry či aktivní horolezec, pro nějž je zlezení vysoké hory tím pravým odreagováním od civilizačních chorob, budete mít na svém wish-listu určitě napsanou návštěvu Himálaje (v sánskrtu název znamená Domov sněhu), nekonečného velehorského asijského pohoří rozprostírajícího se v několika divokých zemích - Pákistánu, Indii, Bhútánu, Nepálu a Číně.

Cesta se otevírá jen během zimyZmrzlá cesta do Zanskaru

Začátek na suťoviskuVýstup na šestitisícovku

Odpočinek s mapouKolem Kanchenjungy

 

 

 

 

 

 

 

Na délce téměř 2500 kilometrů se nachází 10 ze 14 nejvyšších hor světa přesahujících magickou výšku 8 tisíc metrů nad mořem, nepočítaně jezer, tisíce hlubokých údolí, bezejmenných (a pojmenovaných) vrcholků, travnatých i kamenných planin, náhorních plošin, snadných šestitisícovek, obtížných velehor a stěn, širokých rozvodněných řek, ale především se zde v tomto obrovském regionu střetávají různé kultury, vyznání a náboženství. Kombinace těchto záležitostí je zaručeným receptem pro neuvěřitelné dobrodružství, pro mnohé životní.

Tso Kar

Osmitisícovky ale nejsou jediným cílem návštěvníků Himálají, ačkoli se na ně vesměs neustále upírají hledáčky (nejen) novinářských fotoaparátů a jakákoliv expedice je detailně mapována. Mnozí cestovatelé vyrážející do těchto koutů hledají opuštěná a zapomenutá místa, dobrodružství, které nikdo před nimi neabsolvoval, utíkají před všedností a nechávají se mámit úžasnou Asií a ještě lepšími horami. Pozor - návraty do civilzace bývají nesmírně těžké!

Trekaři si můžou vybrat hned z několika krásných treků a oblastí, mnohé jsou považovány za nejhezčí na světě:

Na své si tu přijde opravdu každý milovník outdoorových aktivit, a tak se sami neváhejte zaměřit v našich článcích na to, co vás zajímá!


Trek na nedostupný nejvyšší vrchol čínského pohoří Taibai-Šan

Trek na nedostupný nejvyšší vrchol čínského pohoří Taibai-Šan

Národní park Taibai-Šan leží v pohoří Čchin-ling (Qinling) v provincii Šen-si (Shaanxi). Stejnojmenný vrchol vzdálený asi 120 km jihovýchodně od Si-anu je zároveň nejvyšší horou východní části Čínské Lidové Republiky.

Výstup na Emei Shan v Číně

Výstup na Emei Shan v Číně

Dvou až třídenní výstup na posvátnou buddhistickou horu v Sichuanu se stává téměř povinným bodem v itineráři kohokoliv, kdo zavítá do této části Číny. Tady je několik praktických postřehů.

Trekování kolem tibetského obra - hory Genyen

Trekování kolem tibetského obra - hory Genyen

Opravdovým himálajským skvostem je jen málo známá a téměř nezmapovaná oblast kolem hory Genyen, která nyní leží v čínském Sečuánu. Kvůli své neopakovatelné atmosféře se hora stala pro místní posvátnou.

Trek pod Raikhotskou stěnu Nanga Parbatu aneb Pohádková louka

Trek pod Raikhotskou stěnu Nanga Parbatu aneb Pohádková louka

Trek vede podél Raikhotského ledovce krásnými hustými lesy, po travnatých morénách i přes ledovec Ganalo až do základního tábora.

Přechod masívu Kanchenjungy: náročný trek s možným výstupem na Tengkoma peak

Přechod masívu Kanchenjungy: náročný trek s možným výstupem na Tengkoma peak

Přejít masív Kanchenjungy není zrovna malý sen, vyžaduje značné úsilí v plánování i dostatečné finance. Navíc když si k tomu přidáte ještě pokus o výstup na nějakou tu himálajskou šestitisícovku! Nepál za to ale stojí!

Trek na těžko okolo ladackých jezer Tso Moriri a Tso Kar

Trek na těžko okolo ladackých jezer Tso Moriri a Tso Kar

Kdo chce ochutnat nefalšovanou tibetskou atmosféru, měl by se vydat do východního Ladakhu. Tato vysoko položená část Tibetské náhorní plošiny, zvaná Changthang, je domovem kočujících pastevců v okolí několika překrásných a značně rozlehlých jezer. Dobrou volbou jak poznat krajinu nomádů je trek mezi jezery Tso Moriri a Tso Kar.

Trek Čhadar – cesta po zamrzlé řece do nitra Himálaje

Trek Čhadar – cesta po zamrzlé řece do nitra Himálaje

Čhadar v ladačtině znamená něco jako „zima, když ze stromů padají zmrzlí ptáci“. Místní tak nazývají unikátní cestu po zamrzlé řece z údolí Zanskar do Ladaku.

Výstup na Reponi Mallali Ri - perlu údolí Markhy

Výstup na Reponi Mallali Ri - perlu údolí Markhy

O treku Markha Valley se říká, že je zcela nejkrásnějším v celém severoindickém Ladakhu. To sice nedovedu objektivně posoudit, nicméně nezbývá než uznat, že na tom asi něco bude. Už i tak skvělý podnik je navíc možné obohatit o technicky nenáročný výstup na šestitisícový vrchol Reponi Mallali Ri.

Logistický oříšek i velký úspěch: Honza Trávníček o expedici na Cho Oyu

Logistický oříšek i velký úspěch: Honza Trávníček o expedici na Cho Oyu

Horolezci Honzovi Trávníčkovi se v září podařilo vstoupit na svou pátou osmitisícovku. Expedice na šestou nejvyšší horu světa Cho Oyu (8201 m) byla ovšem poněkud netradiční. Jaké bylo provázet ve vysokých horách nevidomého horolezce a jaké vybavení na hory vozí?

Libor Uher: Jak probíhá provádění nevidomého horolezce na osmitisícovku?

Libor Uher: Jak probíhá provádění nevidomého horolezce na osmitisícovku?

Libor Uher a Marek Novotný jsou už delší dobu osvědčená dvojka a na expedice jezdí společně. Na podzim však spojili své síly ještě s Honzou Trávníčkem, který organizoval výpravu za 6. nejvyšší horou - Cho Oyu (8201 m n. m.), kdy jedním z cílů bylo dovést nevidomého horolezce Honzu Říhu na vrchol. Jak se dařilo Liborovi s Markem a s jakými "nehorolezeckými" problémy se museli vypořádat, zjistíte z ukázky rozhovoru s Liborem.


RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz