HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Ueli Steck se pokusí o prvovýstup na Annapurnu!

Ueli Steck se pokusí o prvovýstup na Annapurnu!

Dlouho se o tom spekulovalo, ale málo kdo čekal, že to přijde tak rychle! Ueli Steck se po nepříjemné jarní části lezecké sezóny v Himálaji vrací zpět. Tentokrát bude pokoušet Annapurnu (8091 m).Na jaře se Ueli Steck pokoušel o prvovýstup na Mount Everest z Nepálu, který bohužel ztroskotal na ne zrovna horolezeckých problémech. Více si o tomto incidentu můžete přečíst zde. Ueli už po expedici tvrdil, že se do Nepálu brzy vrátí, ale že to bude ještě tento rok, málokdo čekal.

V cestě na vrchol mu bude stát jižní stěna

2500 metrů vysoká výzva bude tvrdý oříšek. O tom svědčí také to, že ji zatím nikdo neprostoupil. Ueli se o vrchol Annapurny jižní stěnou pokoušel už v roce 2007. Jak je pro něj typické, výstup měl být v duchu tzv. „speed climbingu“. Chtěl dosáhnout vrcholu na „jeden zátah“, jinak řečeno vyrazit ze základního tábora a bez mezitábora dosáhnout vrcholu. Jeho plány překazil padající kámen, který mu spadl na helmu. Svůj pokus raději ukončil. O rok později přišel další pokus, ale kvůli lavinám byla expedice opět neúspěšná.

Ueli Steck při svém pokusu v roce 2007, foto: mountainhardwear.com

Letošní expedice oficiálně začala 16. září, když Ueli odletěl směr Káthmándú. Dalším záchytným bodem je město Pokhara a odtud už následuje trek do základního tábora ve výšce 4100 metrů. Parťákem mu při této expedici bude zkušený Kanaďan Don Bowie (43), který s Uelim dosáhl v roce 2011 vrcholu Cho Oyu (8201 m).

Annapurna - jedna z největších výzev mezi osmitisícovkami

Celkově je Annapurna nejméně krát slezenou osmitisícovkou. Může za to především vysoké objektivní nebezpečí v podobě lavin, které hrozí i na normálce. Nemluvě o tom, že všechny výstupové cesty jsou technicky obtížné. Paradoxem je, že šlo vůbec o první slezenou osmitisícovku. V roce 1950 se to podařilo Francouzům Maurici Herzogovi a Louisi Lachenalovi. První jmenovaný však zaplatil vysokou daň v podobě ztráty prstů na rukou.

Do roku 2008 na vrcholu Annapurny stálo pouze 154 horolezců a 60 jich při jejím dobývání zahynulo, přičemž u dvou třetin z nich to bylo v důsledku laviny.

Není už pozdě?

Někteří se možná budou divit, proč dvojice horolezců vyráží na Annapurnu až teď, kdy letní období skončilo. V Himálaji to ale funguje trochu jinak. Sezóna se tam rozděluje na jarní a kratší podzimní. Tedy období, kdy v horách nepanuje letní monzun, který s sebou přináší špatné počasí. Tento jev nastává také v zimě.

Nevýhodou podzimní části je fakt, že dny jsou kratší a teploty jsou celkově nižší. Oproti jarní sezóně je však mnohem stabilnější počasí. V letech 2007 a 2008 Ueli pokoušel Annapurnu na jaře a vždy mu počasí nebylo příliš nakloněno. Proto se rozhodl pro podzim. Průběh expedice můžete sledovat na stránkách Ueliho Stecka.

S využitím mountainhardwear.com


25.09.2013, Jan Haráč