HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Jeden z největších horolezců 19. století? Albert Mummery

Jeden z největších horolezců 19. století? Albert Mummery

Cassin, Harrer, Buhl, Rebuffat, Bonatti, Hillary, Herzog, Diemberger. Všechna tato jména máme spojena s velkými výkony a průkopnickými výstupy, které byly uskutečněny v prvních dvou třetinách 20. století. Znáte aspoň jednoho horolezce, na jejichž základech tato esa stavěla? Jeden návrh bych měl – Albert Mummery.Angličan Albert Frederick Mummery (1855-1895) byl vizionářem, který stál u zrodu horolezecké etiky, jak ji dnes známe. Například prosazoval horolezectví bez výškových nosičů a pomocného kyslíku. Byl jedním z prvních pokušitelů osmitisícového vrcholu a je podepsán pod několika zajímavými prvovýstupy v Alpách.

Už od dětství měl problémy s páteří, což si přenesl  i do dospělosti. To bylo důvodem, proč nemohl nosit těžká břemena. V kombinaci s výše zmíněnou etikou je jasné, že razil svižné a co nejpřímočařejší varianty výstupu. Jednoduše si bral to nejnutnější a snažil se být rychlý. Jeho postava je popisována jako velmi subtilní s dlouhými pažemi, které byly zakončeny velkými a silnými prsty. Tedy totožný profil s dnešními lezci.

Albert Mummery, zdroj: wikipediaAlbert Mummery, zdroj: wikipedia

Asi už jste si mohli dát dohromady, že někdo, kdo byl v 19. století z Anglie a věnoval se horolezectví, musel být movitým člověkem. V tomto případě to nebylo jinak, jelikož Mummeryho otec byl obchodníkem a starostou města Dover.

Matterhorn jako startovací čára

Ve školním věku se podíval pod Matterhorn. Obraz této hory ho natolik uhranul, že se sem vrátil v devatenácti letech (r. 1874) a zopakoval Whymperovu cestu hřebenem Hörnli z roku 1865, která byla absolutním prvovýstupem na Matterhorn.

Symbol Švýcarska – Matterhorn určitě stojí za delší povídání. Prostor dostal v tomto článku.

V sedmdesátých letech udělal Mummery mnoho alpských prvovýstupů v doprovodu různých horských vůdců. Nejvýznamnějším byl asi ten na Matterhorn z roku 1879 hřebenem Zmutt. Vrcholová sestava tehdy byla Mummery, Burgener, Petrus a Gentinetta. Sestup byl veden hřebenem Hörnli.

Další alpské výstupy a Kavkaz

Dalšími významnými alpskými výstupy byly hřeben Furggen na Matterhorn, Dürrenhorn, Teufelsgrat na Täschhorn, Dent du Requin, prvovýstup stěny Brenva na Mont Blanc, Aiguille du Grépon (slavná Mummeryho spára).

Dykh-Tau,  zdroj: wikipediaDykh-Tau, zdroj: wikipedia

Od roku 1888 začal Mummery prozkoumávat Kavkaz a možností lezení. Spolu s horským vůdcem Heinrichem Zurfluhem cestovali osm dní vlakem a další tři dny na koních, aby se dostali do základního tábora Bezingi. Snažili se zmapovat jednu z nejvíce neznámých oblastí Kavkazu a vystoupit na nejvyšší neslezený vrchol Kavkazu Dykh-Tau (5205 m), což se jim povedlo.

Rok 1895 - Pokus o Nanga Parbat

V červnu roku 1895 odjel Mummery v malém týmu do Pákistánu. Spolulezce mu dělali Norman Collie a Geoffrey Hastings. Jejich cílem bylo vylézt osmitisícovku v lehkém alpském stylu bez fixních lan, umělého kyslíku a výškových nosičů. Expedice však byla odsouzena k neúspěchu už od začátku, a to kvůli chybějícím znalostem z oblasti výšky nad 6000 metrů (aklimatizace).

K výstupu na Nanga Parbat si vybrali Diamirskou stěnu. Po dosažení výšky zhruba 6000 metrů musela expedice z hory ustoupit kvůli výškové nemoci. Přesto Collie po expedici napsal: „Mummery nikdy neprojevoval známky únavy. Vedl nás celou cestu a prošlapával hluboký sníh. Zdálo se, jakoby na něj nadmořská výška neměla vliv.“

Diamirská stěna - Nanga ParbatDiamirská stěna - Nanga Parbat

Po neúspěchu v Diamirské stěně se Mummery rozhodl pokusit štěstí v té Rakiotské, která se zdála schůdnější. Collie a Hastings v expedici nepokračovali, a proto Mummery na jejich místa najal dva místní vojáky (Raghobir Thampa a Goman Singh). 24. srpna trojice zmizela pod lavinou. Pravděpodobně se jednalo o první zaznamenané úmrtí v Himálajích při horolezectví.

S využitím climbing.about.com


10.07.2014, Jan Haráč


RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz