HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Holeček a Hrubý zvládli prvovýstup na Talung

Až při třetím pokusu a se třetím parťákem se Márovi Holečkovi podařilo vylézt jeho vysněný prvovýstup na nepálský Talung (7349 m).  Jak to celé proběhlo?Než pustím ke slovu samotného Máru Holečka jen doplním informaci z úvodníku: v roce 2004 se do stěny zakousli s Tomášem Rinnem, sestoupit museli kvůli Márovým omrzlým nohám, o 5 let později s Honzou Doudlebským se pod stěnu ani nedostali z důvodu podcenění finanční náročnosti. Po příletu do Nepálu tehdy zvolili šestitisícovku Kyashar.

Zdravím,

posíláme Vám pozdrav z Nepálu, z místa, které by se bez nadsázky dalo označit, jako horoucí řiť medvěda. Právě již čekáme na letadlo, jež nás posune přes Kathmandu blíže k domovu. Ve stínu je 40 stupňů a i vzduch se líně tetelí. Snad jedině vychlazený Carlsberg padající do našich vyprahlých volátek, se dá označit přívlastkem civilizační vymoženost, jinak hotový středověk.

Ale k věci, naše první expedice Never Stop Exploring - Nepál, se dá již označit za exklusivně úspěšnou. Z českého horolezeckého úhlu se jedná o nejlepší výstup od pádu bolšána v Himálajích a to prosím bez toho, že bychom ztratili soudnost. Ze světového pohledu bude patřit mezi nejvýznamnější podniky ve velehorách letošního roku.

Nová cesta na Talung, Nepál

Shrnuto a potrženo: Prvovýstup alpským stylem severozápadním pilířem na vrchol Talungu 7349 m, za sedm dní lezení ve stěně a šest přetrpěných bivaků, ve dvou lidech bez další cizí podpory. Délka výstupu 2500m, obtížnost M6+, WI6. Oblast Kangchenjunga,  východní Himálaj – Nepál.

Zdeněk Hrubý a Mára Holeček


Fotky a další informace naleznete na Pohora.cz hned, jak se Mára se Zdeňkem vrátí do České republiky.


28.05.2013, Mára Holeček


RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz