HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Okruh přes masiv Komovi

Okruh přes masiv Komovi

Liduprázdnými štíty za dechberoucími výhledy.Komovi, Černá Hora

Název anglicky: Around Komovi mountains (Montenegro)

Základní trasa: Andrijevica - Katun Štavna - Kom Vasojevički - Kom Kučki - Varda - Jošanica - Andrijevica

Druh treku/túry:

Obvyklý počet dní: 3

Délka: 60 km

Vhodné měsíce: IX, VIII, VII, VI, V

Povolení, poplatky, omezení, zákazy: bezvízový styk s Černou Horou

Nejvyšší bod: 2487 m

Obtížnost: Mírně náročný

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: nejsou

Potřebné vybavení:

 • běžné vybavení na hory, hodí se turistické hole
 • voda (lze dobírat, po cestě je několik pramenů)

FotkyFotky

FotkyFotky

FotkyFotky

(Autor fotografií: Honza Kučera)

Popis:

Z vesnice Andrijevica se cesta (č. 306) zvedá přes louky a posléze lesem směrem k pohoří Komovi před námi. Funíme vzhůru, den už se pomalu chýlí. Slunce už naštěstí nemá plnou sílu, ale stejně z nás pod tíhou batohů leje. Ještě kousek lesem a za chvíli se před námi otevře planina, z které vystupují holé vápencové vrcholky. Nevědět, že už týden brouzdáme po Černé hoře, tak s klidným srdcem prohlásím, že jsem uprostřed Dolomit.

Na louce stojí rekreační osada Eko-Katun Štavna. Ubytovací kapacita je 50 osob v celkem deseti vybavených dřevěných chatičkách. Součástí areálu je i parkoviště a restaurace. Okolo je rozeseto několik dřevěných chatrčí, kde bydlí místní. Ochotně nás nechávají si postavit stany mezi klečí, oheň prý taky není problém. K táboráku si kupujeme místní pálenici rakiji a na ráno si ještě objednáváme čerstvé mléko. Hned pod stany máme i silný pramen, který je nejen zdrojem pitné vody, ale i se v něm můžeme umýt. Pro Černohorce jsme tím, že jsme naběhli v plavkách a s ešusy ke korýtku a začali se polévat vodou, uspořádali kvalitní večerní zábavu, s cigaretou se vyložili na terasu a s občasnými záchvaty huronského smíchu pozorují, jak hýkáme pod studenou vodou.

Cesta (č. 351) na vrchol Kom Vasojevički (2461 m n.m.) vede přes malé suťové pole a pak serpentinami vzhůru po úzké cestičce až na vrcholové plató. Zde se pokořitelé vrcholu mohou zapsat a zanechat v knížce vzkaz dalším Čechům, kterých je v místních končinách poměrně dost.

Po skalnatém hřebeni (cesta č. 301) lze dále pokračovat na nejvyšší vrchol pohoří Komovi - Kom Kučki (2487 m n.m.), na kterém opět za odměnu čekají nádherné výhledy. Po sestupu ze skalnatého vršku (zde se hodí se hodí volné ruce na přidržování) zpět do sedla (2177 m n.m.) se po značené trase CT-1 dojde na rozcestí, kde se cesta (č. 355) stáčí na východ a v zákrytu právě dobytých vrcholů se po úbočí vrací zpět na Katun Štavna.

Zpět do Andrijevice se vracíme přes osadu Jošanica po cestě č. 361. která odbočuje z úboční 355 kousek za vrškem Varda. Další možností je dokončit okruh na Katun Štavna a dolů seběhnout po stejné cestě jako nahoru. A abych pokryla i další možné sestupové varianty, tak je fér zmínit i tu po "modré" (rozuměj potokem). Pokud byste chtěli scházet z rozcestí pod Kom Kučki rovnou dolů do Jošanice a nevracet se na Katun Štavna, tak vás naláká začátek stezky vedoucí správným směrem. Později však začne husté maliní, o něco níže bukový porost a zbytek cesty budete skákat po balvanech v říčním korytem, protože to je schůdnější varianta, než se prodírat hustým porostem na břehu. Na druhou stranu, v Mojanske rijece se skvěle zchladíte a časem se dostanete k samotě s milým pánem, čerstvým mlékem a vytouženou suchou a zpevněnou cestou vedoucí do vesnice.

FotkyFotky

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech?

Ubytování a jídlo:

 • Eko Katun Štavna
 • vesnice Andrijevica
 • volné stanování tolerováno (možná i oficiálně povoleno)
 • téměř v každé chajdě po cestě se dá s místními domluvit koupě čerstvého mléka či sýra

Přístup na začátek: Do Andrijevice přes léto jezdí několik autobusů denně přímo z Podgorice (http://www.balkanviator.com/en/)

Orientační rozpis po dnech:

 1. Andrijevica - Katun Štavna
 2. Katun Štavna - Kom Vasojevički - Kom Kučki - Katun Štavna
 3. Katun Štavna - Jošanica - Andrijevica

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

 • pohoří Bjelasica
 • pohoří Prokletje na hranicích s Albánií

Autor popisu: Kristýna Soudková


27.01.2015, Kristýna Soudková


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz