HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

VÝBĚR TREKŮ Z KATALOGU

Výstup na třetí nejvyšší vrchol Balkánu - Vichren v Bulharsku
Výstup na třetí nejvyšší vrchol Balkánu - Vichren v Bulharsku


Pohoří Munzur (Mercan) – výstup na vrchol Akbaba
Pohoří Munzur (Mercan) – výstup na vrchol Akbaba


Výstup na Esence Tepe a Aygir Gölü
  Koncem jara kvete na svazích Esence Tepe spousta horských bylin, které jsou dodnes domorodci používány k léčebným účelům. Snad odtud je odvozen podivný název hory. Cizinci o horu Esence Tepezatím příliš nejeví zájem, přestože vypadá skutečně impozantně, je snadno dostupná a mnozí cestovatelé ji těsně míjejí.  

Výstupy na Ben Lomond a Conic Hill ve Skotsku
Výstupy na Ben Lomond a Conic Hill ve Skotsku


↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Výstup na Leoneru (4954 m)

Výstup na Leoneru (4954 m)

 

Hora, které do pěti tisíc chybí už jen málo se nachází v pohoří chilských And a dostala své jméno podle horských pum (ve španělštině „leones“). Tachnicky celkem nenáročný výstup nabízí úchvatné pohledy na město Santiaga de Chile, spatřit z jejího vrcholu můžete dokonce i Aconcaguu, nejvyšší horu Jižní Ameriky.Andy, Chile

Název anglicky: Leonera Ascent (4954 m)

Základní trasa: Farellones - La Falsa Parva - El Pintor - Leonera

Druh treku/túry:

Obvyklý počet dní: 2

Délka: 35 km

Vhodné měsíce: XII, XI, X, IX, VI, V, IV, III, II, I

Povolení, poplatky, omezení, zákazy: nejsou potřeba

Nejvyšší bod: 4954 m

Celkové převýšení: 2500 m

Obtížnost: Náročný

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ano

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: II

Potřebné vybavení:

stan, teplé oblečení, kvalitní obuv, českou vlajku (na vrchol) :)

dostatek vody

aspirin pomáhá na slabší příznaky výškové nemoci

FotkyFotky

FotkyFotky

FotkyFotky

(Autor fotografií: Marie Vítková)

Popis:

Ideální základnou pro tento trek je městečko Farellones, které se chachází 36 kilomerů východně od Santiaga de Chile. Odsud vyrážíme skrze lyžařské středisko La Parva, až k jeho horní stanici.

Následuje vrchol La Falsa Parva. Odtud kopírujeme horský hřeben, rozdělující dvě údolí: Molina a Yerba Loca. Po nějaké době chůze pustou měsíční krajinou se před námi vynoří čtyřtisícovka El Pintor (4 180 metrů), jejíž hornina hraje všemi barvami stejně jako malířova paleta.

Cesta pokračuje podobným, relativně rovným terénem až k úpatí Leonery. Zde je také vhodné přenocovat, nicméně nacházíme se ve 4 tisících nadmořských metrech, takže se mohou vyskytnout příznaky výškové nemoci. (Další možností je provést výstup v jednom dlouhém dni a nocovat už v nižších nadmožských výškách).

Poslední část výstupu je pravidelné stoupání na kopuli Leonery, částečně na exponovaných místech, kolem zajímavých přírodních kamenných útvarů a zbytků ledovce. Z vrcholu Leonery je vidět do hloubky Andského pohoří, a ukáže se nám i téměř sedmitisícovka Aconcagua (severně odsud). Východně od Leonery a jen o 470 metrů výš se tyčí hora El Plomo, na kterou je možné také vystoupit.

Zpátky se můžeme vrátit stejnou cestou, anebo ještě zajímavěji, přes údolí Molina, které začíná pod dvěma ledovci, plazícími se z vrcholu pětitisícovky El Plomo. Právě zde začíná výstup na El Plomo. Pokud se pro tento výstup rozhodneme a chceme tento výstup zdárně dokončit, nesmíme se zapomenout po cestě poklonit mumii chlapce z kmene Inků, kdysi obětovaném bohu Slunce!

Údolí Molina nás přes lyžařské středisko La Parva, anebo Valle Nevado zavede zpátky do Farellones.

FotkyFotky

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech?

Ubytování a jídlo:

Městečko Farellones nabízí několik ubytoven a restaurací. Zásoby si však raději přivezte ze Santiaga. Je zde také možné volně kempovat.

Přístup na začátek: Horní stanice La Parva (pěšky, nebo lanovkou)

Přístup z konce: Horní stanice La Parva (pěšky, nebo lanovkou)

Orientační rozpis po dnech:

Den 1: Vycházíme z Farellones do La Parvy a klikatou cestou až na nejvyšší stanici. Kousek nad ní se napojíme na horský hřeben, který nás zavede až k úpatí Leonery. Kempovat je ideální v tzv. pirkách, což jsou kamenné větrnné zástěny zbudované místními pastevci.

Den 2: Výstup na vrchol Leonery a dále sestupujeme do údolí Molina. Tam následujeme nejprve ledovec, který se postupně mění v kamenitou morénu, z které vytéká potok Estero del Cepo. Zde je opět vhodné kapmpovat.

Den 3: Pokračuje podél potoka, dokud neuvidíme El Pintor, tentokrát tyčící se nad námi (vpravo). Zde, přibližně v těchto místech (-33.363664, -70.236114), se napojíme na potok Estero Las Bayas, který nás dovede podél několika horských jezírek až k vrcholovým stanicím lyžařského střediska Valle Nevado a později také La Parva.

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

El Plomo (5424 m), Altar (5180 m), La Paloma (4930 m),

Autor popisu: Marie Vítková


23.09.2015, Marie Vítková


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ