HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Mount Kosciuszko: Okruh kolem nejvyšší hory Austrálie

Mount Kosciuszko: Okruh kolem nejvyšší hory Austrálie

Mount Kosciuszko je s 2228 metry nad mořem největší horou, respektive kopcem, Austrálie a ideálním startem na kompletaci Seven Summit (když se budeme tvářit, že nějaký papuánský ostrůvek s kontinentem nemá nic společného) a vcelku příhodně se připletla do trasy mé cesty kolem světa.Snowy Mountains, Austrálie

Název anglicky: Mount Kosciuzsko - Main Range Walk

Základní trasa: Charlotte Pass - Main Range Walk - Mount Kosciuzsko - Summit Walk - Charlotte Pass

Druh treku/túry:

Obvyklý počet dní: 1

Délka: 23 km

Vhodné měsíce: I, II, III, IV, V, VI, X, XI, XII

Povolení, poplatky, omezení, zákazy: Povolení ne. Vstup do národního parku 17 AUD (v zimní špičce 29 AUD) za automobil.

Nejvyšší bod: 2228 m

Celkové převýšení: 500 m

Obtížnost: Lehký – pro úplné začátečníky

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ano

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: nejsou

Potřebné vybavení:

boty

Okruh kolem Mount KosciuszkoOkruh kolem Mount Kosciuszko

Mount Kosciuszko: Okruh kolem nejvyšší hory AustrálieMount Kosciuszko: Okruh kolem nejvyšší hory Austrálie

Přechod Snowy RiverPřechod Snowy River

(Autor fotografií: Miras Lebl)

Popis:

Hlavní letovisko národního parku Kosciuszko je podhorské a příjezerní Jindybyne s krámy, benzínem a apartmány. Jenže to, že nemám už žádné jídlo, si vzpomenu až pak v horách. Nutella a dva banány není ideální potrava na celodenní trečík a slezení nejvyšší hory Austrálie.

K ní se člověk přiblíží 35kilometrovou horskou silničkou na Charlotte Pass. Na mýtnici si vyberou 27 australských dolarů a můžu se kroutit nahoru. Kolem hejna kakaduů, mrtvoly vombitů a dost Poláků, které sem táhne možná nejslavnější polský geografický pojem – horu pojmenoval polský dobrodruh Strzelecki, který oficiálně jako první v roce 1840 horu vylezl, po polském generálovi a vojevůdcovi.

Okruh Main Range Walk

Silnice končí šňůrou aut parkující v příkopech. Dál vede přímá a pohodlná devítikilometrová cesta bez výraznějšího převýšení na Mount Kosciuszko. Zajímavější je to ale vzít přes Blue Lake po Main Range Walk do ideálního kolečka o cca 23 kilometrech.

 

Blue LakeBlue Lake

 

Druhým hlavním přístupovým bodem je vesnice Thredbo v srdci národního parku na hlavní silnici Great Alpine Road, odkud nahoru jezdí lanovka (každý den, ušetří převýšení 560 metrů, 28$ jedna jízda), a ze které je to pak na vrchol asi 7 kilometrů. Lanovku lze případně nahradit řadou stezek pod lanovkou či delší variantou stezek Thredbo River track (z města podél řeky na sever) a Dead Horse Gap track (výstup k horní stanici lanovky).

Já beru to nejdelší kolečko. Po nedávné zimě ještě neslezl ani pořádně sníh a horské kytky jsou zalezlé pod drny, hnusné zatažené počasí na pomezí deště, a je jedna odpoledne, takže do západu slunce kolem 5 hodin.

Kosziuszko si nechám na konec a razím dolů přejít Snowy River. Horská cesta je ulítle vydlážděna zámkovou dlažbou. Zato na náznak mostu nebylo, tak se skáče přes pár desítek šutrů. Odsud začíná mírný nástup do vichrových skalnatých krajin.

Vrcholová mohyla

Přecházím několik větších sněhových polí, s čímž moje botky teda nepočítaly. Na hřebenech se dělají sněhové přehrady, což nevypadá úplně bezpečně, když stezka vede přímo pod nimi. Ale jsou na tom lidi i hůř. Třeba tady teď na větrných hřebenech rozdělávat stan. A že takových není o tomto svátečním víkendu vůbec málo.

 

Hřebínek na Mount Kosciuszko Hřebínek na Mount Kosciuszko

 

Stezka se dál protáhne přes pár kopečků a údolí než se konečně přiblížím k hlavní hoře. I když ta nijak výrazně proti ostatním nevyčnívá. Hlavní cesta, po které by projelo i auto, obkrouží horu až na šutroviskový vrchol s malou mohylou. Tak byl slavně dobyt nejvyšší vrchol kontinentu s výškou 2228 metrů nad mořem.

Zpátky po hlavním Summit Walking Tracku se jde v pohodě, tak ani pád tmy nevadil. Ještě vyrazím na prkenných chodníčcích na nedalekou vyhlídku, ale to jsem měl udělat spíš odpoledne za světla. Podél jsou pěkně staré snowgum tree – bizarní horské eukalypty. Z hor sjíždím za tmy, čemuž je záhodno se tady autem vyhnout, na silnici stojí klokaní rodinky a k odchodu do příkopu se mají dost neochotně.

Blue LakeBlue Lake

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech?

Ubytování a jídlo:

Možné stanování a jedna chatka. Bez možnosti stravování.

Přístup na začátek: Autem na Charlotte Pass z Jindybyne

Orientační rozpis po dnech:

Další možnosti túr v okolí:

Celá řada kratších tras v okolí Thredbo a podél silnic.

Autor popisu: Miras Lebl (www.miras.cz)

 


26.11.2018, Miroslav Lébl


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz