HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

VÝBĚR TREKŮ Z KATALOGU

Trek přes hřeben Shekar Leghas
Horská skupina Shekar Leghas leží severně od hřebene Dokhaharan a vulkánu Damávand. Při treku tak budete mít krásný výhled na stále zasněžešný Damávand.

Trek v Pyrenejích - okolo jezer v Národním parku Aigüestortes i Estany de Sant Maurici.
Trek v Pyrenejích - okolo jezer v Národním parku Aigüestortes i Estany de Sant Maurici.


Výstup na Pico Santa Barbara v Andalusii
Výstup na Pico Santa Barbara v Andalusii


Trek Haft Kul Iskanderkul na Pamíru
Trek Haft Kul Iskanderkul na Pamíru


ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Okruh v Národním parku Gesäuse

Okruh v Národním parku Gesäuse

 

Národní park Gesäuse, ležící uprostřed Ennstalských Alp, je nejmladším rakouským národním parkem a zároveň jediným ve spolkové zemi Štýrsko. Zajímá vás jak to tam vypadá?Alpy, Rakousko

Název anglicky: Circuit in National Park Gesäuse

Základní trasa: chata Oberst Klinke Hütte - sedlo Kalblinggatterl - Wagenbänkalm - Lahngang

Druh treku/túry: 1-denní

Obvyklý počet dní: 1

Délka: 6 km

Vhodné měsíce: IV, V, VI, VII, VIII, IX, X

Povolení, poplatky, omezení, zákazy: ne

Nejvyšší bod: 1778 m

Celkové převýšení: 500 m

Obtížnost: Lehký – pro úplné začátečníky

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: nejsou

Potřebné vybavení:

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Jezírko ve svahu masivu LahngangJezírko ve svahu masivu Lahngang

Jezírko ve svahu masivu LahngangJezírko ve svahu masivu Lahngang

Louky WagenbänkalmLouky Wagenbänkalm

(Autor fotografií: Josef Franc)

Popis:

Malebnými horskými loukami Wagenbänkalm

Pro ty, kteří by chtěli strávit v tomto malebném pohoří pár dnů bez nutnosti vynést si svoje zavazadla z údolí nahoru na zádech, se nabízí možnost využít jako svojí základny horské chaty Oberst Klinke Hütte. Ta leží ve výšce 1486 metrů, nad dolinou Kaiserau v jihozápadní části pohoří a je dostupná mýtnou lesní silnicí (6 €), odbočující ze silniční spojky Admont – Trieben. Příjemné a útulné prostředí této chaty vytvářejí její nájemci, kteří jsou velice přátelští.

Snad nejhezčím ročním obdobím pro návštěvu tohoto malebného koutu přírody je začátek podzimu, jenž začíná pozvolna zbarvovat převládající modříny i borůvčí na horských loukách, kdy azurová obloha i teplé dny doslova vybízejí k horským toulkám. Od rozcestníku turistických cest v sedle Kalblinggatterl, ležícím kousek nad chatou, odkud se otvírají pohledy na dolinu Kaiserau sejdeme vpravo k lesu, kde se sbíhají dvě neznačené lesní pěšiny. Zatímco dřevěná tabulka s nápisem WAGENBÄNKALM a šipkou ukazuje na pěšinu, vedoucí vlevo úbočím hřebene 1 hodinu k horským salaším, dolů z hřebene Lahngang sem schází druhá pěšina, po níž se z tohoto panoramatického výšlapu vrátíme.

Úzkou lesní stezkou, šněrující úbočím hřebene se za výhledů na jižní části vrcholů Kalbling, Sparafeld i Reichenstein dostaneme po 3,5 kilometrech na malebnou horskou louku Wagenbänkalm, jež uchvátí každého milovníka přírodních krás. Staré dřevěné salaše, jejichž dřevo je vypreparováno sluncem, větrem i dešti jsou vkusně zasazeny do této náhorní louky, nad níž se ze severovýchodu v dálce tyčí bíle zářící vápencové vrcholky horského masivu Gesäuse. Ve dvorku u salaše, poskytující zejména v létě turistům drobné občerstvení, je vybudováno příjemné posezení, k dispozici je tu i suchý WC.

Pokračujeme přes louku k okraji lesa ve svahu hřebene Lahngang, vystupujícího nad louku po pravé straně. U dřevěného odpočívadla vedle posedu nad loukami si můžeme shora udělat představu o této části krajiny NP Gesäuse a poté šplháme neznačenou pěšinou do svahu na hřeben. Po zdolání asi 200 výškových metrů jsme u vrcholového kříže hřebene, ve výšce 1778 m.n.m. Je velice příjemné si tady na chvíli lehnout do trávy, relaxovat a kochat se širokými výhledy na okolní hory i hluboko pod námi ležící dolinu s městem Admont, za nímž se pak v dáli bělá ledovec s masivem Dachsteinu. Pěšinou vedoucí po hřebeni pak sejdeme zpět do sedla Kalblinggatterl; v podvečer se tu na podzim ozývá mohutné troubení jelenů, majících v lese pod hřebenem říji.

Poloha NP Gesäuse-prospektPoloha NP Gesäuse-prospekt

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ano

Ubytování a jídlo:

chata Oberst Klinke Hütte - ve správě OEAV, tel. 0043 3613 2601   oberst.klinkehuette@aon.atwww.klinkehuette.at, otevř. Od 1.5. – 31.10.      1.12. – 30.4., 30 postelí v pokojích, 115 míst v noclehárnách, cena ubytování:

pokoj se sprchou: člen OEAV- 23,5 €, nečlen 31,5 €

vícelůžkový pokoj: člen OEAV -18 €, nečlen 23 €

noclehárna: člen OEAV 13 € , nečlen 18 €

dostupná i autem po mýtné silničce (6€)

z odbočky silnice Admont-Trieben

Přístup na začátek: Z Čech na dálnici A1, E55 Linz – Salzburg, na exitu Knoten Voralpenkreuz sjedeme na A9, E57 směr Liezen, za tunelem před Liezenem odbočíme do údolí Ennstal směr Admont a po č. 146 až na parkoviště u železn.stanice Kummerbrücke z Moravy na Vídeň a dálnicí A2, E59 na Wiener Neustadt, kde sjedeme na rychlostní silnici S6 směr Semmering a pokračujeme přes Mürzzuschlag na Leoben. Zde přejedeme na silnici č. 115 vedoucí do městečka Hieflau, v němž odbočíme vlevo na silnici č. 146, která vede údolím Ennstal do Admontu.

Orientační rozpis po dnech:

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Autor popisu: Josef Franc

 


11.01.2018, Josef Franc


Diskuse


Troll
Troll

Oberta Klinke jsem navštívil před pár lety v zimě a od té doby je pro mě tenhle dům hrůzy "no-go" zónou. :-) Ale uznávám, že v létě to možná nebude tak studená lednice a k jídlu bude něco jiného než mražené knedlíky na sto způsobů. A to si myslím říkali "knodl-alm". Druhý den jsme raději jedli v hospodě dole u parkoviště a nahoru šli jen spát. Ale ani to nebyla žádná výhra...

11. 01. 2018, 17:25:02

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ