HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

VÝBĚR TREKŮ Z KATALOGU

Přechod Liptovského hřebene Velké Fatry
Přechod Liptovského hřebene Velké Fatry


Okružní výšlap náhorní plošinou Haradangervidda v Norsku
Okružní výšlap náhorní plošinou Haradangervidda v Norsku


Trek pohořím Rwenzori
Trek se nachází v oblasti pohoří Rwenzori. Nejvyšším bodem je chata Elena, ale pokud budete chtít, můžete trek rozšířit o den a vylézt na 3. nejvyšší bod v Africe – Margherita.

Túra v polské části Vysokých Tater
Túra v polské části Vysokých Tater


ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Túra do pralesa přes vrchol Zlaken Kogel v pohoří Hochschwab

Túra do pralesa přes vrchol Zlaken Kogel v pohoří Hochschwab

Ti, kteří volí spíše poklidnější túry než divočinu v horách si musí pohoří Hochschwab nedaleko vídně zamilovat. Jedním z takových lehčích výšlapů je ten, který vede do tzv. Císařského lesu neboli Kaiserwaldu.Alpy/Hochschwab, Rakousko

Název anglicky: Ascent of Zlaken Kogel in mountain range Hochschwab

Základní trasa: Seewiesen - chata Voisthalerhütte - sedlo Fölzsattel - vrchol Zlacken - sedlo Zlacken - vrchol Feistringstein - Seewiesen

Druh treku/túry: 2-denní, Výstup na vrchol

Obvyklý počet dní: 2

Délka: 25 km

Vhodné měsíce: I, II, III, IV, V, VI, VII, VIII, IX, X, XI, XII

Povolení, poplatky, omezení, zákazy: ne

Nejvyšší bod: 1990 m

Celkové převýšení: 2000 m

Obtížnost: Lehký – pro úplné začátečníky

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: nejsou

Potřebné vybavení:

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě a na jaře nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Hořec - symbol rakouských turistůHořec - symbol rakouských turistů

Skalní stěny Gr.FeistringsteinSkalní stěny Gr.Feistringstein

Cesta Císařským lesemCesta Císařským lesem

(Autor fotografií: Josef Franc)

Popis:

Rakouský Hochschwab je pohoří s velmi členitým horským charakterem. Nacházejí se tu zalesněné části i pustiny, horské louky pod skalními stěnami, doliny i hluboké rokle, oblé vrcholky hor i strmé vrcholy. I když má území krasový povrch, přesto se tu nacházejí i prameny vody.  To vše vykresluje tak typické protiklady této horské krajiny.

Východiska turistických cest do tohoto pohoří se nacházejí zejména v jeho jižní části, která má pro turistiku lepší infrastrukturu, kdežto v severní části se nachází pouze několik málo turistických cest.

Konec května či začátek června je ideálním obdobím pro návštěvu Hochschwabu. Nahoře v horách se sice vyskytují místy zbytky sněhu, ovšem okolní louky i rokliny jsou již posety záplavou nádherných květů, že se až člověk bojí šlápnout na stezku, aby tu krásu kolem neponičil. A do ticha kolem se občas ozve varovné zapísknutí kamzičího samce, střežícího svoje stádo; kamzičí mláďata dovádějí ve vysněžených žlebech jako malé děti a po břiše sjíždějí dolů.

Z vesničky Seewiesen na východní straně pohoří nejdříve sestoupíme  značenou cestou č. 801/805 kolem kapličky do údolí Seetal a směřujeme přes louky pod skalními stěnami do lesa, kde již začíná cesta stoupat a čeká nás asi 700 výškových metrů k chatě Voisthalerhütte, v níž se ubytujeme. Po vystoupání nad údolí Seetal procházíme kolem malé soukromé chaty Florlhütte, stojící při horní hranici lesa ve výšce 1284 metrů a dál už pokračujeme mezi klečí a kamením dolinou Untere  Dullwitz.  Po střídavém stoupání i klesání je tu závěrečný výstup k chatě Voisthalerhütte, ležící ve výšce 1654 m.n.m na homoli nad přelomem dolin Untere Dullwitz a Obere Dullwitz a připomínající orlí hnízdo. Výstup od osady Seewiesen sem měří asi 8 kilometrů a trvá kolem tří hodin.

Od chaty se vydáme kolem nákladní lanovky, mezi klečí, směrem do sedla Fölzsattel, z něhož pak cestou č. 862 začínáme pomalu, ale jistě stoupat k nejvyššímu bodu dnešního přechodu, vrcholu Zlacken Kogel. Jsme ve výšce 1990 metrů, odkud se naskýtá náramný výhled na pohoří s nejvyšším vrcholem Hochschwab v dáli. Z tohoto místa pak již cesta klesá po náhorních loukách, ohraničených oblými vrcholky okolních kopců.

Po necelém kilometru od vrcholu Zlaken Kogel jsme u malé ochranné chatky, vsazené mezi kameny u nižší skály, jež by v případě náhlého zhoršení počasí jistě přišla vhod. Následuje asi 200 metrový sestup do sedla Zlacken, z něhož je možné se od rozcestníku vydat na zajištěný výstup na skalní vrchol Feistringstein (1836 m.n.m), oddělený od náhorní plošiny asi 45 metrů hlubokou štěrbinou. Sestoupíme ze sedla k dalšímu rozcestníku a pokračujeme vlevo po značce č. 865 pod skalní stěny Gr.Feistringsteinu. Jak pomalu ubývá nadmořské výšky, objevuje se víc a víc vegetace až nakonec vcházíme do lesa a sestoupíme k rozcestníku Hackentörl ve výšce 1291 metrů. Všude kolem to vypadá jako v pralese, bez zásahu lidské ruky; my pokračujeme tímto nádherným Císařským lesem (Kaiserwald) pěšinou č. 863 přes louku Hacken Alm s hostincem Enzian Hütte dolů k potoku Seebach. Po absolvování 11 km s převýšením 360 metrů jsme zpět u osady Seewiesen. Popsaný přechod zprostředkovává poznání východní části pohoří Hochschwab, za návštěvu však jistě stojí i jeho západní část.

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ano

Ubytování a jídlo:

chata Voisthalerhütte

otevř. 1.5. – 26.10.

tel. +43/ 664 /5112475

ubytování pokoj -   10€ člen Alpenvereinu, 19€ nečlen

noclehárna -   7€ člen, 12€ nečlen

Přístup na začátek: Do Seewiesenu můžeme dojet autem či autobusem.

Orientační rozpis po dnech:

1. den - Seewiesen - chata Voisthalerhütte

2. den - chata Voisthalerhütte - sedlo Fölzsattel - vrchol Zlacken - sedlo Zlacken - vrchol Feistringstein - Seewiesen

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

Výstup okruhem na vrchol Hochschwab skrze kvetoucí louky.

Autor popisu: Josef Franc

 


03.11.2016, Josef Franc


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz