HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Výstup na Gemeindealpe nedaleko poutního místa Mariazell

Výstup na Gemeindealpe nedaleko poutního místa Mariazell

 

Mariazell je místo pro věřící, ateisty, turisty, milovníky kaváren či historiky. No zkrátka pro všechny, kteří nechtějí svůj volný část trávit doma!Alpy, Rakousko

Název anglicky: Ascent of Gemeindealpe near Mariazell

Základní trasa: Herrenhaus/Mariazell - Gemeindealpe

Druh treku/túry: Vhodné pro sněžnice, Vhodné i jako zimní pěší tůra, Hřebenovka, Výstup na vrchol, 1-denní

Obvyklý počet dní: 1

Délka: 10 km

Vhodné měsíce: XII, XI, X, IX, VIII, VII, VI, V, IV, III, II, I

Povolení, poplatky, omezení, zákazy: ne

Nejvyšší bod: 1626 m

Celkové převýšení: 1000 m

Obtížnost: Lehký – pro úplné začátečníky

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: nejsou

Potřebné vybavení:

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě a na jaře nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

http://www.pohora.cz/katalog-treku/28732-vystup-okruhem-na-vrchol-hochschwab-skrze-kvetouci-louky-/Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě a na jaře nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

FotkyFotky

FotkyFotky

FotkyFotky

(Autor fotografií: Josef Franc)

Popis:

Mariazell místo zahalené legendou

Podle legendy vyslal v roce 1157 do tohoto kraje opat Otker z benediktinského kláštera St. Lambrecht mnicha jménem Magnus, pečovat o duchovní život zdejších obyvatel. S dovolením opata si vzal mnich na svou cestu sošku Panny Marie z lipového dřeva. Když už byl Magnus, unavený z obtížného putování, navečer 21. prosince 1157 blízko svého cíle, zatarasil mu náhle cestu skalní blok.

Jelikož se už blížila noc obrátil se s modlitbou k Panně Marii, na jejíž přímluvu se skála rozestoupila a on mohl pokračovat v cestě. Jakmile se dostal na volné návrší, postavil sošku Madony na pařez a jal se vystavět dřevěnou kapličku, která mu zároveň sloužila jako přístřeší, mnišská cela (německy Zelle). „Mariánská cela“ dala místu název a stala se vyhledávaným cílem poutníků.

Střeží ho hory!

Malebné historické město Mariazell leží v oblasti severních vápencových Alp, u hranic rakouských spolkových zemí Štýrsko (Steiermark) a Dolní Rakousko (Niederösterreich), asi 130 km jihozápadně od Vídně. Jádro města je postaveno na ploché vyvýšenině (868 m.n.m.) na jihozápadním svahu hory Bürgeralpe. Okolní krajina, hvězdicovitě tvarována jednotlivými údolími Walstertal, Grünautal, Aschbachtal, Gollradtal, Erlauftal a Lassingtal je zároveň krajinou horských sedel a průsmyků.

Zajímavostí je, že ať už přijíždíme k Mariazellu z kteréhokoliv směru, vždy musíme překonat některé z horských sedel - Josefsberg, Annaberg, Lahnsattel, Salzaleiten, Niederalpl, Zellerrain, Seebergsattel, Hochleiten či Wastl am Wald.

Mariazell jako poutní místo

Mariazell byl na město povýšen v roce 1948, a to především díky svému duchovnímu a kulturnímu významu nejen v rámci Rakouska, ale i celé střední Evropy. Vždyť již kolem poloviny minulého tisíciletí je Mariazell známé jako mezinárodní poutní místo; během staletí navštívili baziliku císaři, králové a knížata všech evropských národů. Dějiny poutí do Mariazellu jsou součástí dějin křesťanského Západu.

Co když nejsem poutník ani teolog, ale horal?

Kousek od hostince a hotelu Herrenhaus přes silnici je navíc možné využít i slušně zařízeného kempu na okraji lesa. Zájemcům o potápění je pak k dispozici potápěčské středisko na západním břehu jezera, v blízkosti ubytovacího hostince Seewirt. Na parkovišti u tohoto útulného hostince je možno odstavit vozidlo a vydat se na příjemný celodenní přechod hřebene s vrcholem Gemeindealpe, odkud se naskýtají nádherné výhledy na celou krajinu v okolí Mariazellu.

Výstup na Gemeindealpe (1626 m.n.m)

Asfaltovou silničkou mezi domy se tedy vydáme od hostince společně s červenou turistickou značkou, kterou opouštíme po několika stech metrech za kamennými „božími mukami“ u cesty a dáme se vpravo kolem hospodářského stavení. Neznačenou cestou malebnými podhorskými loukami docházíme k můstku přes potok, protékající kolem zemědělského statku Seehof, od něhož vychází vlevo do kopce modře značená turistická cesta „Sagenwanderweg“. Pozvolným stoupáním lesní cestou, z níž po chvíli přejdeme na pěšinu, začínáme ukrajovat z 800 metrového výškového rozdílu, který nám zbývá zdolat k vrcholu Gemeindealpe.

Po zhruba 3,5 kilometrech kříží pěšinu kamenitá lesní cesta, u níž mohou nastat z důvodu absence značení v tomto úseku problémy s určením správného směru. Je třeba se vydat po této cestě doleva a ihned za zatáčkou přejít na pěšinku v trávě přímo do kopce k lesu, kde je vidět strom s dřevěnou tabulkou. Kolem upraveného pramene vody pak pokračujeme již opět po modré značce lesní pěšinou stále vzhůru až k rozcestníku, od něhož vystoupáme na červeně značenou kamenitou lesní cestu a dáváme se vpravo.

Sice mírným, ale táhlým, dlouhým stoupáním docházíme k vyvýšenině Eiserner Herrgottse salaší a soukromou chatou, poskytující drobné občerstvení, kolem níž se na horských loukách popásají stáda krav. Stále po červené značce mírně klesáme do travnatého sedla pod západní stranou vrcholu Gemeindealpe. Je příjemné udělat si zde pauzu u dřevěného odpočívadla vlevo nad skalní stěnou, odkud se naskýtají široké výhledy k severu, na majestátný masiv vrcholu Ötscher (1893 m.n.m).

Žádný alpský velikán

Na poslední stoupání z travnatého sedla k vrcholu, při němž zbývá vyšlápnout necelých 200 výškových metrů, se vydáváme pěšinou, šněrující svah s množstvím serpentin. Každá zatáčka tu má svoje jméno, uvedené na tabulce. Na vrcholu Gemeindealpe (1626 m.n.m) jsme pak odměněni skutečně panoramatickými výhledy na Mariazell, jezero Erlaufsee i celou okolní krajinu, kterými se můžeme kochat z terasy turistické chaty Terzerhaus, která kromě příjemného občerstvení nabízí i možnost ubytování.

I když dosažený vrchol nepatří mezi žádné alpské velikány a na jeho zdolání si může troufnout každý jen trochu zdatný turista, zde nahoře si může člověk díky širokým výhledům na krajinu hluboko pod sebou vychutnat pocit opravdové výšky. Těm výletníkům, kterým pěší turistika nic neříká, pak může k cestě k vrcholu sloužit sedačková lanovka východním svahem z obce Mitterbach am Erlaufsee.

Značená pěší cesta z vrcholu nejprve poněkud příkřeji sestupuje klečí od chaty jihovýchodním svahem a vede podél lanovky až k její přestupní stanici. Zde se u rozcestníku dáváme vpravo na pěšinu, vcházející do lesa. Asi po dvou kilometrech sestupu lesem se dostáváme k zastřešené dřevěné vyhlídce nad severním břehem jezera, kde se můžeme posadit a pokochat kouzelnými pohledy na jezero, sevřené mezi zalesněnými jehlany kopců, s malebnými loukami v západní části.

Po sejití na cestu, vedoucí kolem jezera, se dáváme vpravo po břehu, plném hezkých přírodních zákoutí a poté rozlehlými loukami přes statek Seehof. Od něj se vrátíme zpět k hostinci Seewirt, kde 18 km dlouhý okruh s převýšením 800 výškových metrů zakončíme. Osvěžující koupel v jezeře je pak příjemnou tečkou za hezkým výšlapem.

 

 

FotkyFotky

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ano

Ubytování a jídlo:

Jídlo nejlépe s sebou, na vrcholu je pak možné se občerstvit a také přespat v hotelu Terzerhaus, ale předpokládám, že většina zvolí variantu "nahoru-dolů" s přespáním někde v nížině.

Přístup na začátek: K jezeru Erlaufsee je možné dojet autem, autobusem a z Mariazellu dokonce tramvají na zastávku Herrenhaus.

Orientační rozpis po dnech:

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Autor popisu: Josef Franc


04.11.2016, Josef Franc


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ