HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Výstup na Ella Rock a Little Adam´s Peak

Výstup na Ella Rock a Little Adam´s Peak

 

Cestou necestou po kolejích, vyprahlých pláních, mezi čajovými plantážemi a skvělé osvěžení pod vodopádem.Central Highlands of Sri Lanka, Srí Lanka

Název anglicky: Trekking to Ella Rock and Little Adam´s Peak

Základní trasa: Ella - Little Adam´s Peak (směr Passara) - Ella - Ella Rock (směr Bandarawela)

Druh treku/túry: Výstup na vrchol, 1-denní

Obvyklý počet dní: 1

Délka: 15 km

Vhodné měsíce: XII, XI, VIII, VII, VI, V, IV, III, II, I

Povolení, poplatky, omezení, zákazy: žádný permit, žádná otevírací doba, žádné vstupné

Nejvyšší bod: 1350 m

Celkové převýšení: 800 m

Obtížnost: Lehký – pro úplné začátečníky

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: nejsou

Potřebné vybavení:

Větší množtstí vody - alespoň 3 litry (lze koupit i po cestě), vhodná obuv (my šli v pevnějsích sandálech), pokrývka hlavy, opalovací krém

FotkyFotky

FotkyFotky

FotkyFotky

(Autor fotografií: Gabriela Sčotková)

Popis:

Pokud Vás cestovatelké chutě zavedou na ostrov Cejlon, určitě si nenechte ujít malebné městečko Ella, které leží na úbočí centrálního pohoří. Do Elly můžete dojet autobusem, ale opravdovým zážitkem je cesta vlakem z Kandy přes Nuwara Eliya a Haputale. Cesta vlakem vede vysočinou s neskutečnými výhledy na nikdy nekončící čajové plantáže, malé zapomenuté vesničky nebo vrcholky vysočiny mnohdy se halící do mlhy.

Samotná cesta vlakem ve Vás zanechá ten pravý cestovatelský prožitek, proto doporučujeme cestovat nejlépe třetí třídou s místními obyvateli. Sezení na dřevených sedadlech (nebo lavicích?) není kdovíjaký luxus, ale za ten zážitek to rozhodně stojí (pokaždé mi to trochu připomínalo nějaké divadlo, kterého já jsem součástí jako více či méně pasivní herec). Když chceme stihnout oba treky v jednom dni, je dobré do Elly zavítat předchozí noc a brzo ráno si přivstat. Cesta na Little Adam´s Peak je poměrně pohodlná - volíme silnici směrem na Passara, kde asi po 1,5 km odbočíme po vyznačené stezce.

Okolní svahy zdobí čajové plantáže a stále je na co se dívat. Až těsně u samotného vrcholku začíná cesta více stoupat a klikatí se až k vrcholu, který je travnatý a svahy padají do údolí stovky metrů. Nejkrásnější výhled je na protější Ella Rock a také na soutěsku Ella Gap. Při dobré videtelnosti je možné dohlédnout až na východní pobřeží. Z Little Adam´s Peak lze podniknout i krátkou hřebenovku na další vrchol. Aby bylo možné stihnout zdolat vrchol Ella Rock, příliš dlouho neotálíme a vydáváme se vstříc dalšímu vrcholu našeho jednodenního treku.

Dolů jdeme stejnou cestou (lze zvolit i jinou) a vracíme se zpět do Elly. Z Elly jdeme nejprve po železniční trati směrem na město Bandarawela. Asi po dvou kilometrech je kovový most odkud je vidět na nedaleký vodopád, dále za značkou 166 km zahýbáme doleva. Míjíme maličké usedlosti, sluncem vyprahlou pláň s vypálenou trávou, cestu také tu a tam lemují prodavači malého občerstvení. Tady už se nemůžeme ztratit, cesta je dobře značená a je také jediná, která vede na vrchol. Ze skalnatého vrcholu lze dohédnout až na 70 km vzdálený vrchol Kirinda na pobřeží Indického oceánu, vidíme i protější Little Adam´s Peak.

Ten pohled vážně stojí za to. Z Ella Rock jdeme stejnou cestou do Elly a po cestě se necháme příjemně osvěžit nedalekým vodopádem. Oba treky je dobré si rozvrhnou tak, abychom nešli v poledne, kdy je slunce nejzákeřnější. V Elle jsme náš výstup na dva vrcholy v jeden den započali a v Elle také končíme, a jak jinak než dobrou večeří rice and curry.

FotkyFotky

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ano

Ubytování a jídlo:

Ella, jakožto oblíbená turistická destinace, skýtá velké množství nabídek ubytování, a to od luxusnějších hotelů až po malé milé homestaye, kde Vás místní rádi přivítají a pohostí dobrým a všudypřítomných rice and curry (nabídka jídel na Srí Lance není příliš pestrá, ale rice and curry si zamilujete ve všech jeho podobách).

Přístup na začátek: Ella

Orientační rozpis po dnech:

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

Ravana Falls

Ravana´s Cave

Haputale Lipton's seat

Nine Arch Bridge

Autor popisu: Gabriela Sčotková


04.11.2016,


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů