HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Výstup na Hochalmspitze nedaleko ledového království

Výstup na Hochalmspitze nedaleko ledového království

 

Vrchol Hochalmspitze se nachází ve Východních Alpách, respektive v jejich části nazývané Vysoké Taury, které jsou nejdelší a nejmohutnější rakouskou částí Východních Alp.Alpy/Vysoké Taury, Rakousko

Název anglicky: Ascent of Hochalmspitze

Základní trasa: v. n. Gößkarspeicher - chata Gießenerhütte - Lassacher Winkelscharte - Hochalmspitze

Druh treku/túry: Výstup na vrchol, 3-denní, 2-denní

Obvyklý počet dní: 3

Délka: 24 km

Vhodné měsíce: X, IX, VIII, VII, VI, V

Povolení, poplatky, omezení, zákazy: ne

Nejvyšší bod: 3360 m

Celkové převýšení: 2500 m

Obtížnost: Náročný

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ano

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: II

Potřebné vybavení:

Kromě obvyklého vybavení na trekování si přibalte do batohu mačky, turistický cepín a helmu. Lano, sedák a další pomůcky pro jištění rovněž nesmí chybět. Nezapomeňte také na sluneční brýle a opalovák.

FotkyFotky

Popis:

Výstup klasickou cestou začíná z východu od vodní nádrže Gößkarspeicher (1 707 m). Od jezera se dáte na sever přímo do prudkého svahu, který vás zavede k chatě Gießenerhütte (2 202 m). Na chatě je možno přespat.

Další den se vydáte směrem do Lassacher Winkelscharte (2 856 m), což je skalní zářez do hřebenu Detmolder grat. Je odtud nádherný výhled na nedaleký Großglockner. Z tohoto místa vede cesta prvních dobyvatelů Hochalmspitze a je ohodnocena stupněm II+ UIAA.

Jedná se o pasáž po hřebenu, kde se střídá sníh, skála a led. Je potřeba, abyste tady byli opatrní a dávali si pozor, kam šlapete. Hřeben vás dovede až k vrcholu. Těsně před ním je ještě jedna obtížnější pasáž, která se vyznačuje úzkým hřebínkem.  Potom už nebrání nic tomu, abyste si udělali vrcholové foto s křížem.

Vrchol Hochalmspitze se nachází ve Východních Alpách, respektive v jejich části nazývané Vysoké Taury, které jsou nejdelší a nejmohutnější rakouskou částí Východních Alp.

Vysoké Taury se dělí se na několik skupin:

1) Ankogel Gruppe - Právě tady se nachází vrchol Hochalmspitze, který dosahuje výšky 3 360 metrů. Vzhledem k Rakousku se skupina nachází v jeho centrální části.

2) Goldberg Gruppe - Nejvyšším vrcholem je Hocharn  (3 254 m).

3) Glockner Gruppe -Tady dominuje Grossglockner (3 798 m), což je zároveň nejvyšší vrchol Rakouska.

4) Venediger Gruppe -.Ledovce zde zabírají plochu 90 km² a tyčí se nad ně nejvyšší vrchol této  skupiny Grossvenediger (3 662 m,4. nejvyšší hora Rakouska).

5) Schober Gruppe - Poslední skupině vévodí vrchol Petzeck (3 283 m).

Jak už tedy víte, Hochalmspitze je nejvyšším vrcholem skupiny Ankogel, která zaujímá rozlohu 1 350 km² a rozprostírá se na území Salcburska a Korutan. Samotný vrchol se nachází v její střední časti. Je považován za jeden z nejobtížnějších turistických vrcholů Vysokých Taur. V blízkosti hory je civilizace v podobě vesnic. Hlavně z východu, konkrétně je to Göb (1 100 m) a hustě obydleného údolí Maltatal, ve kterém je několik menších vesnic (Pflughof, Schlatzinger, Malta, Krainberg aj.). Ze západu je nejblíže vesnice Seebachtal (1 264 m).

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ano

Ubytování a jídlo:

chata Gießenerhütte - pro členy AV je cena noclehu 6 euro.

http://www.giessener-huette.de/

Přístup na začátek: Do výchozího bodu se dostanete jedině autem.

Orientační rozpis po dnech:

1. den - Parkoviště - v. n. Gößkarspeicher - chata Gießenerhütte

2. den - chata Gießenerhütte - Hochalmspitze + sestup na chatu, anebo až dolů

3. den - sestup

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

Co se týče horského okolí, dělají nejvyššímu vrcholu Ankogelu společnost  Grosser Hafner(3 076 m), Reisseck (2 965 m), Schareck (3 123 m) a Hoher Sonnblick (3 106 m), Ankogel (3 246 m). A Großglockner je od Hochalmspitze vzdálen jen 50 kilometrů.

Autor popisu: Jan Haráč


09.11.2016, Jan Haráč


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz