HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Výstup na Ankogel, jak jej lyžaři neuvidí

Výstup na Ankogel, jak jej lyžaři neuvidí

Ankogel leží uvnitř území národního parku Hohe Tauern nedaleko Mölltalerského ledovce. Je vyhlášeným lyžařským střediskem, ale má co nabídnout i nadšencům v pohorkách.Alpy/Vysoké Taury, Rakousko

Název anglicky: Ascent of Ankogel

Základní trasa: jezero Kölnbreinspeicher - Weichnabel - Osnabrücker Hütte - Ankogel

Druh treku/túry: Výstup na vrchol, 3-denní

Obvyklý počet dní: 3

Délka: 33 km

Vhodné měsíce: X, IX, VIII, VII, VI, V, IV

Povolení, poplatky, omezení, zákazy: ne (kromě zmiňované silnice Hochalmstrasse)

Nejvyšší bod: 3252 m

Celkové převýšení: 2800 m

Obtížnost: Mírně náročný

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ano

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: II

Potřebné vybavení:

Kromě obvyklého vybavení na trekování si přibalte do batohu mačky, turistický cepín a helmu. Lano, sedák a další pomůcky pro jištění rovněž nesmí chybět. Nezapomeňte také na sluneční brýle a opalovák.

FotkyFotky

FotkyFotky

FotkyFotky

(Autor fotografií: Petr Drapalík)

Popis:

Od přehrady vzhůru

Cesta na Ankogel začíná u překrásného přehradního jezera Kölnbreinspeicher (1912 m.n.m.) s výškou hráze 200 metrů. Jedná se o prvotřídní turistický cíl s možností toulek po jeho dlouhém břehu. K přehradě se dostaneme jen po mýtné silnici Hochalmstrasse(15,50 EUR/auto). Když ale pojedete v časovém rozmezí 7 - 18:00 hodin, tomuto se vyhnete. Ne všem se to ale povede...

Jdeme po cestě č. 537 podél jezera až k rozcestí na Weichnabel (č.02). Pěšina na Weischnabel stoupá vcelku rozumně travnatou strání, později přes kameny až do sedla Marchkar Scharte - 2387 m.n.m.

Náš cíl zde ještě není vidět, a tak musíme pokračovat dále přes planinu Salzplatten (pár výborných míst pro táboření)  až pod vrcholovou pyramidu Weinschnabel. Tu překonáme přes pár skalních bloků naprosto jednoduše a u malého křížku se kocháme krásným nerušeným výhledem na Hochalmspitze a Ankogel. Pod námi na severu leží jezera Tappenkarsee. Sestup až k přehradě stejnou cestou.

Výstup k ledovci

Pro zdárný výstup na Ankogel musíme dosáhnout hlavního opěrného bodu a tím je chata Osnabrücker Hütte - 2022 m.n.m., situovaná až za jižním cípem jezera. Do našeho podvědomí se zapsala výborným, silným pivem a velmi přátelsky koketující obsluhou. Spaní jsme ale zvolili hned nad ní u vodárničky.

Výstup dále pokračuje podél potoka Fallbach až k velkému vodopádu v závěru údolí. Překonáním asi 200 metrového hrbu docházíme k rozcestí na hřebeni Schwarzgrat. Zde se pěšina prudce stáčí do leva a pokračuje chodníčkem vyskládaným z břidlicových plátů. Dojdeme k malému kotli, který se dá buď obejít po hřebeni nebo traverzovat (není vidět nikde cesta) . Na protějším hřebínku jsou již vidět značky a to je to pravé místo obléci se do sedáků a sejít na ledovec asi 25 metrů.

Vejdeme se na vrchol?

Cesta je viditelně prošlapaná a vede prakticky podél hřebene Ankogel Ostgrat. Na ledovci přechází dva prudší výšvihy (žádné drama) a asi čtyři viditelné trhliny (pokud není sníh ). Po asi 1,5 hod. dojdeme ke konci ledovce Kleinlendkees, kde nastoupíme na hřeben k vrcholu.

Čeká nás jen 105 metrů výškových. Ale ne ledajakých. Hřebínek je ostrý jako břitva a místy se jedná o regulérní lezení bez zajištění v terénu II.UIAA. Při novém sněhu či velké námraze si troufám říct téměř neschůdné.

Vrchol je překvapivě malinké místo tak pro 4 - 5 lidí. Nic na něm není. Ovšem výhled je excelentní. Zejména pohled do severozápadní stěny Hochalmspitze je naprosto fascinující. Pěkný pohled je rovněž na vzdálenější GlocknerWiesbachhornDachsteinNízké Taury.

Sestup vedeme stejnou cestou až k chatě. Výstup trval 4,5 hod.Ještě týž den se přesunujeme opět podle vody až k rozcestí cest č. 02 a 537, kde je nádherně umístěný památník stavitelům vodního díla, který je nám výborným útočištěm k nocování pod střechou. Ráno jen rozloučení s horami a odjezd domů.

Převzato z www.supervht.com

FotkyFotky

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ano

Ubytování a jídlo:

Osnabrücker Hütte

tel. 0043/(0)650 4461202

web: http://www.osnabrueckerhuette.at/

ceník: http://www.osnabrueckerhuette.at/naechtigungen.htm

Přístup na začátek: K přehradě se dostaneme jen po mýtné silnici Hochalmstrasse(15,50 EUR/auto). Když ale pojedete v časovém rozmezí 7 - 18:00 hodin, tomuto se vyhnete. Ne všem se to ale povede...

Orientační rozpis po dnech:

1. den - jezero Kölnbreinspeicher - Weichnabel - jezero Kölnbreinspeicher

2. den - jezero Kölnbreinspeicher - Osnabrücker Hütte - Ankogel - Osnabrücker Hütte

3. den - sestup k parkovišti u jezera

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

Výstup na nejvyšší vrchol skupiny Ankogel - Hochalmspitze (3360 m).

Výstup na Hochalmspitze nedaleko ledového království

Autor popisu: Petr Drapalík


08.06.2017, Super VHT


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ