Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Po stopách válek za výstupy na Cima Presena a Cima Casiaole

Po stopách válek za výstupy na Cima Presena a Cima Casiaole

Jistě jsou v masivu Presanella – Adamello významnější a mohutnější vrcholy, než jakým je „kopeček“ Cima Presena. Jedná se však o snadno přístupný vrchol v blízkosti komunikačně důležitého sedla Passo dell Tonale. Tak se i jen projíždějícím turistům naskýtá jedinečná možnost nahlédnout do divokého světa ledovců a strmých žulových stěn hor tohoto zajímavého pohoří.Dolomity, Itálie

Název anglicky: Ascent of Cima Presena and Cima Casiaole

Základní trasa: Passo Tonale - chata Presena - Cima Presena

Druh treku/túry: Výstup na vrchol, 2-denní, 1-denní

Obvyklý počet dní: 1

Délka: 25 km

Vhodné měsíce: IX, VIII, VII, VI

Povolení, poplatky, omezení, zákazy: ne

Nejvyšší bod: 3068 m

Celkové převýšení: 1900 m

Obtížnost: Mírně náročný

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: nejsou

Potřebné vybavení:

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

FotkyFotky

(Autor fotografií: Shutterstock)

Popis:

Charakteristika

Vrchol Cima Casaiole tvoří jen zcela bezvýznamnou kótu jižního okraje pohoří Ortles. Zde však máme možnost putovat po stopách I. světové války, která zde zachovala mnoho stop. Navíc se přidávají fantastické rozhledy, především do obrovské severní stěny vrcholu Cima Presanella.

Náročnost

Oba dva výstupy jsou snadné vysokohorské túry bez technických těžkostí. Pro spěchající turisty existuje navíc možnost využití kabinové lanovky až k chatě Presena. Pak se z výšlapu na Cima Presena stává záležitost, kdy báječný rozhled z této třítisícovky si snad ani nezaslouží takový „paďourský“ přístup. Trasa přes Cima Casaiole je sice neznačená, ale natolik jednoznačná, že zbloudění může být dílem pouze úplného horského ignoranta.

Cima Casaiole (2779m)

Sedlo Tonale bylo v minulosti místem krvavých bojů v 1. světové válce. Právě zde probíhala tzv. „tyrolská“ fronta mezi Itálií a Rakousko-Uherskem. Linie bojů vedla po ose vrcholů Cima Presanella – Cima Presena – Lobbia Alta – Cresta della Croce /zde leží dodnes ve výši 3290m zbytky kanonu – tzv. Canone 149/ - Corno di Vavento až do údolí Val Genova. Úsek těžkých bojů byl pak veden dále na sever přes sedlo Tonale a na hřeben Cima Casaiole. Právě v blízkosti vrcholu Cima Presena byla vybojována první velká bitva /červen 1915/, další urputné boje byly vedeny v dubnu a květnu 1916 na ledovcích Vedretta del Mandrone. Vysoký, těžce dostupný hřeben Lobbia Alta – Monte Fuso byl hlavní frontovou linií. Vydejme se nyní v rámci nenáročného výletu po stopách těchto nesmyslných bojů. Hřeben mezi vrcholy Cima Casaiole – Cima Bleis nedosahuje sice výšek nejvyšších bojových pozic na ledovcích, ale pozůstatky války jsou zde více než patrné. Zároveň se jedná o rozhledově velice poutavé místo.

Italské Alpy - západ, Nakladatelství MIRAGO Ostrava

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ano

Ubytování a jídlo:

chata Presena.

Přístup na začátek: Do Passo Tonale se dostanete velmi jednoduše buďto z východu od Bolzana, ze západu od Sondria či po menší komunikaci ze severu, pokud bste třeba předtím byli na Ortleru :-).

Orientační rozpis po dnech:

1. den - Passo Tonale - chata Presena

2. den - chata Presena - Cima Presena - Passo Tonale

Velmi záleží, jestli túru půjdete "poctivě" po svých, anebo využijete lanovky, to se pak dá výstup stihnout celkem v poklidu za jeden den.

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

Ortler je výázvou pro všechny vyznavače VHT.

Autor popisu: Ivo Petr


28.09.2017, Ivo Petr


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ