HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Z Itálie na vrchol Evropy - Monte Bianco neboli Mont Blanc

Z Itálie na vrchol Evropy - Monte Bianco neboli Mont Blanc

Monte Bianco (Mont Blanc) - kdo z nás by alespoň jednou v životě nechtěl stanout na nejvyšším bodě Evropy. Přitom dosažení vrcholu není až tak nesplnitelným přáním.Alpy, Itálie a Francie

Název anglicky: Ascent of Monte Bianco/Mont Blanc

Základní trasa: La Visaille - chata Gonella - Gouter - Monte Bianco

Druh treku/túry: 4-6 denní, Výstup na vrchol

Obvyklý počet dní: 4

Délka: 35 km

Vhodné měsíce: VI, VII, VIII, IX

Povolení, poplatky, omezení, zákazy: ne

Nejvyšší bod: 4810 m

Celkové převýšení: 3600 m

Obtížnost: Náročný

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ano

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: II

Potřebné vybavení:

Jedná se o náročné VHT, takže budete potřebovat téměř vše, co horská výbavá nabízí. Tedy lano, jistící prostředky, cepín, mačky a helmu. Dále se pak můžou hodit trekové hůlky. Nutností je na ledovec opalovací krém a sluneční brýle.

Vrcholové výhledyVrcholové výhledy

(Autor fotografií: Ivo Petr)

Popis:

Ze tří základních výstupových cest na Monte Bianco je však právě italská varianta nejtěžší a je určena především zkušeným borcům /popis základního výstupu z francouzské strany hor je součástí 1. svazku průvodců po evropských horách – Francouzské Alpy/. Přesto ani zde se nejedná o nijak nebezpečný či extrémně náročný výstup.

Náročnost

Nejkratší z italských cest na Monte Bianco je ohodnocena stupněm II. UIAA /PD/, ledové svahy dosahují sklonu do 40°. Technickou náročnost cesty převyšují zvýšené nároky na orientaci. Jedná se tedy o nefalšované vysokohorské dobrodružství. V případě náhlé změny počasí se stává výstup životu nebezpečný. Ještě v živé paměti je situace z podzimu 1999, kdy vytrvalý déšť po náhlém ochlazení proměnil celou horu v jednu obrovskou vražednou skluzavku a  sestup z hory se stal prakticky nemož. Několik mrtvých/. Nezapomeňme tedy, že Monte Bianco má na svědomí již více jak 1000 obětí.Nutností je perfektní vybavení do ledovcových terénů – mačky, cepín, lano.

Od chvíle, kdy 8.8.1786 stanuli na vrcholu Monte Bianco vesnický lékař Michel Paccard a horal ze Chamonix Jacques Balmat přitahuje hora turisty a horolezce jako obrovský magnet. Italská klasická cesta byla poprvé slezena 1.8.1890 sestupujícím družstvem italských alpinistů, mezi nimiž byl i opat Achille Ratti, který se později stal papežem Piem XI. Odtud tedy nese název Papežská cesta.

Výstup

Výstup začíná v osadě La Visaille, ze které se budete směřovat na zarostlou morénu ledovce Miage. Poté k jezeru Marmotte. Dále krpálem na ledovec, na kterém se držíme spíše vpravo. Zhruba v polovině se špatně čitelná cestička stáčí na levou stranu ledovce, což umožní pohodlně obejít trhliny, které budou po pravé ruce. Ve výšce 2600 metrů narazíme na zajištěnou cestu, která vede až k chatě Gonella. Od chaty se cesta spoušít na ledovec Dome. Po něm pak následujé stoupání ke skalkám nad sedlem Grises. Odtud na hlavní hřeben, aby se odkryly první výhledy na nejvyšší vrchol Evropy. Následuje přechod chat Gouter a Vallot až na vrchol

Další výstupové cesty

1. Výstup z Francie přes Gouter - k podrobnému popisu nám poslouží článek v našem katalogu treků a túr, který se detailně zabývá právě výstupem přes chatu Gouter.

2. Cosmique Route - je traverz nad 4000 metrů začínající z horní stanice lanovky Aiguille du Midi (3842m). Odtud sestup na ledovec du Tacul a chatu Cosmique Refuge (3613m). Další den brzo ráno pak pokračování na Mont Blanc přes Col du Mont Maudit a Col de la Brenva se závěrečným výstupem k vrcholu.

3. Grands Mulets Route - Velmi populární trasa především mezi skialpinisty. Výstup jako takový začíná u chaty Plan de l'Aiguille a pokračuje přes velmi rozpraskaný ledovec k chate Grands Mulets Hut (3051 m). Poté hřebenem Arete Royale (místa 45-50°). V závěru se hřeben napojuje na klasickou výstupovou cestu.

4. Cesta přes tři Blancy - Výchozím bodem je opět horní stanice lanovky Aiguille du Midi (3842 m). Následuje sestup na ledovec Col du Midi. Další postup je vzhledem k názvu celkem jasný --> Mont Blanc du Tacul, Mont Maudit a konečně Mont Blanc.

Možností, jak vystoupit na Mont Blanc je samozřejmě mnohem více, ale co se týče technicky nenáročných cest, jde spíše o změnu varianty přístupu, kdy odlišný je pouze start a prvních pár kilometrů. Hlavní body výstupu jsou už pak totožné s cestami vypsanými výše.

Něco jiného jsou technicky náročné výstupové cesty, které jsou vhodné pro zkušené borce. Zmínit můžeme například legendární hřebeny Peuterey Integral (D+), Innominata (D+) či Brouillard (D) atd.

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ano

Ubytování a jídlo:

chata Gonella

chata Dome du Gouter

chata Vallot

Přístup na začátek: K usedlosti La Visaille se můžete dostat také autobusem z Courmayeru.

Orientační rozpis po dnech:

1.den - La Visaille - chata Gonella

2. den - chata Gonella - chata  Gouter

3. den chata Gouter - Monte Bianco - chata Gonella

4. den - sestup do La Visaille

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

Největším alpským masivem Monte Rosa na Punta Dufour neboli Dufourspitze

Autor popisu: Ivo Petr

 


24.11.2016, Ivo Petr


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz