HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Výstup na Schusterplatte

Výstup na Schusterplatte

Plánujete dovolenou a priority jsou krátká vzdálenost a něco, co by se dalo nazvat divem světa? Myslím, že Sextenské Dolomity budou ta správná adresa!Dolomity, Itálie

Název anglicky: Ascent of Schusterplatte

Základní trasa: parkoviště u chaty Auronzo - Rifugio Lavaredo - chata Drei Zinnen-Hütte - Schusterplatte

Druh treku/túry: Výstup na vrchol, 2-denní, 1-denní

Obvyklý počet dní: 1

Délka: 16 km

Vhodné měsíce: IX, VIII, VII, VI

Povolení, poplatky, omezení, zákazy: ne

Nejvyšší bod: 2957 m

Celkové převýšení: 1600 m

Obtížnost: Mírně náročný

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: nejsou

Potřebné vybavení:

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

FotkyFotky

(Autor fotografií: Josef Franc)

Popis:

Od parkoviště u chaty Auronzo se vydáme širokou kamenitou cestou pod jižním úpatím Drei Zinnen, z níž se otvírají náramné výhledy k jihu na horskou skupinu Cadini. Před chatou Rifugio Lavaredo začínáme sutí cestou č. 101 pomalu stoupat vlevo do sedla Paternsattel ve výšce 2454 m, odkud se otevře velice zajímavý pohled na skalní monument Drei Zinnen, náhorní planinu Lange Almvrchol Toblinger Knoten s chatou Drei Zinnen-Hütte na úpatí; k severu se pak tyčí horaSchusterplatte (2957 m).

Cesta nyní mírně klesá dolů na náhorní planinu; po pravé straně se táhne rozeklaný skalní hřeben Bodenknoten, z něhož vyčnívá vrcholek Paternkofelu (Monte Paterna) a my po 1.5 km vystoupáváme k chatě Drei Zinnen-Hütte ve výšce 2405 metrů.

Prší, ale jakmile déšť zeslábne, vyrážíme ven, po značené cestě č. 4, rozhodnuti vylézt na horu Schusterplatte (2957 m). Po kilometru chůze odbočujeme vlevo na značenou pěšinu k výstupu do skal. Přestává pršet a my šlapeme suťovisky nahoru a dolů, přes skalní práh. výstup je pomalý, ale nespěcháme. Když už začínáme šplhat do posledního úseku před vrcholem, protne oblohu blesk; - ozvěna hromu nás již zastihuje při rychlém sestupu dolů.

Dostihuje nás i pořádná bouřka; voda se neúnavně tlačí přes oblečení i boty. K chatě se dostáváme slušně promočení, ale vlastně o nic nejde, takže ze sebe shazujeme všechno mokré a šup do spacáku. Když po několika hodinách procitáme, je venku nádherně azurová obloha; mezitím co jsme si pospali, přešla celá fronta oblačnosti. Takže rychle všechno mokré rozvěšujeme kolem chaty a sušíme a sušíme. My jsme náš pokus vzdali, ale z minulých zkušeností vím, že výstup na Schusterplatte je nádhernou, technicky nenáročnou túrou, s úžasnými výhledy na třitisícovku Punta tre scarperi nebo Altensteinspitz. Z chaty je to navrchol necelé čtyři kilometry, takže zhruba za hodinku se můžete kochat zmiňovanými vrcholky v sousedství.

Trocha historie

Samostatným horským světem jsou Sextenské Dolomity, proslulé zejména světoznámým trojvěžím Drei Zinnen ( Tre Cime di Lavaredo) .

O frontovou linii, vedoucí od vrcholu Sextener Rotwand přes Toblinger Knoten, Paternkofelaž po Monte Piano se sváděly během horské války v letech 1915 – 1918 urputné boje. Turistické cesty se v té době změnily na bojové chodníky. Z horských chat se staly vojenské opěrné body, anebo byly bezohledně zničeny. Téměř tři a půl roky byly Dolomity tragickým dějištěm krvavých válečných jatek. Historické prameny vypovídají o vleklých bojích o jednotlivé hřebeny a sedla, o útocích, spojených s obrovskými lidskými i materiálními ztrátami. Protivníci trávili často celé měsíce na protilehlých skalách, vzdáleni od sebe na pouhé zavolání. Tato vysokohorská poziční válka nepřinesla ani jedné z válčících stran žádný podstatný zisk území.

Když v šedesátých letech zintenzivněly práce pro zajištění schůdnosti bývalých vojenských chodníků, bylo zřízeno mnoho zajištěných cest v dějišti bývalých válečných událostí. S vrcholem Paternkofelu (Monte Paterna) je spojeno jméno sextenského horského vůdce Seppa Innerkoflera, který zde v červenci 1915 padl v bitvě o vrchol.

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ano

Ubytování a jídlo:

chata Auronzo

chata Rifugio Lavaredo

chata Drei Zinnen-Hütte

Přístup na začátek: Turisticky je skupina Sextenské Dolomity velmi dobře přístupná. Od severu vede silnice do údolí Innerfeldtal a Fischleintal, od západu se lze dostat od Misuriny po silnici s mýtem na parkoviště u chaty Auronzo, na úpatí Drei Zinnen. Na parkovišti u chaty Auronzo můžete dospat dlouhý noční přejezd. Kolem chaty je situováno několik parkovišť s poměrně velkou kapacitou, místními je vcelku tolerováno i stanování na okraji parkovišť přes noc; ráno je však třeba stany sbalit.

Orientační rozpis po dnech:

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

Výstup na Toblinger Knoten v Sextenských Dolomitech

Autor popisu: Josef Franc


26.11.2016, Josef Franc


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz