Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno
HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

VÝBĚR TREKŮ Z KATALOGU

Trek z Baňos Morales na vulkán San José
Trek z Baňos Morales na vulkán San José


Túra na nejvýchodnější cíp Madeiry, poloostrov Ponta de São Lourenço
Túra na nejvýchodnější cíp Madeiry, poloostrov Ponta de São Lourenço


Dobývání Gruppo del Sella aneb jak je to s billboardem na Piz Boe
Dobývání Gruppo del Sella aneb jak je to s billboardem na Piz Boe


Výstup na Chimborazo
Chimborazo je nejvyšší ecuadorská sopka a se svými 6310 m je nejvyšší horou světa měřeno od středu země. V minulosti byla dlouho považována za nejvyšší horu světa vůbec. Náročnost výstupu je dána hlavně nadmořskou výškou,

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Túra skupinou Cadini v Sextenských Dolomitech s výstupem na Cima Cadin di Nord-Est

Túra skupinou Cadini v Sextenských Dolomitech s výstupem na Cima Cadin di Nord-Est

Plánujete dovolenou a priority jsou krátká vzdálenost a něco, co by se dalo nazvat divem světa? Myslím, že Sextenské Dolomity budou ta správná adresa!Dolomity, Itálie

Název anglicky: Ascent of Cima Cadin di Nord-Est

Základní trasa: parkoviště u chaty Auronzo - Fonda-Savio-Hütte - Cima Cadin di Nord-Est - jezero Misurina

Druh treku/túry: Výstup na vrchol, 1-denní

Obvyklý počet dní: 1

Délka: 10 km

Vhodné měsíce: IX, VIII, VII, VI

Povolení, poplatky, omezení, zákazy: ne

Nejvyšší bod: 2724 m

Celkové převýšení: 1000 m

Obtížnost: Mírně náročný

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: ferata

Potřebné vybavení:

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém. I když se jedná o jednoduché "feratovaní", tak nezapomeňte na helmu, sedací úvazek a feratový set.

FotkyFotky

(Autor fotografií: Josef Franc)

Popis:

Vydáváme se vysokohorskou cestou č. 117 Via Ferrata Bonacossa, jež spojuje oblast Drei Zinnen s rozeklaným horským útvarem Cadini v jihozápadní části. Tato krajinářsky překrásná, místy zajištěná vysokohorská cesta skýtá opravdu silné a nezapomenutelné zážitky při minimální technické obtížnosti. Velmi příjemným místem pro přestávku je ve výšce 2359 metrů chata Rifugio Fratelli Fonda-Savio, u níž nedokážeme odolat vůni čerstvě upečeného jablečného štrúdlu.

Pro dokreslení celkového dojmu ze skupiny Cadini se vydáváme na zajištěnou cestu Via Ferrata Merlone na vrchol Cima Cadin di Nord-Est (severovýchodní věž Cadini). Výstupová cesta je tvořena převážně velmi strmými exponovanými žebříky, které následují ihned po přechodu suťovisek při úpatí a překonávají prakticky kolmou západní stěnu s převýšením asi 300 metrů. Horní část výstupu pod vrcholem má již mírnější sklon a je zajištěna několika ocelovými fixními lany. Jste-li dostatečně odolní vůči závratím, jedná se technicky v podstatě o nepříliš těžkou cestu, která vás odmění náramnými zážitky a výhledy. Je třeba počítat s tím, že tento „přídavek“ k túře zabere asi 2.5 hodiny navíc. Skupinu Cadini poté opouštíme sestupem od chaty po cestě č. 115 do údolí k nádhernému jezeru Misurina, odkud se dobrovolníci vydávají autostopem nahoru na parkoviště u chaty Auronzo pro expediční vozidla.

Trocha historie

Samostatným horským světem jsou Sextenské Dolomity, proslulé zejména světoznámým trojvěžím Drei Zinnen (Tre Cime di Lavaredo) .

O frontovou linii, vedoucí od vrcholu Sextener Rotwand přes Toblinger Knoten, Paternkofel až po Monte Piano se sváděly během horské války v letech 1915 – 1918 urputné boje. Turistické cesty se v té době změnily na bojové chodníky. Z horských chat se staly vojenské opěrné body, anebo byly bezohledně zničeny. Téměř tři a půl roky byly Dolomity tragickým dějištěm krvavých válečných jatek. Historické prameny vypovídají o vleklých bojích o jednotlivé hřebeny a sedla, o útocích, spojených s obrovskými lidskými i materiálními ztrátami. Protivníci trávili často celé měsíce na protilehlých skalách, vzdáleni od sebe na pouhé zavolání. Tato vysokohorská poziční válka nepřinesla ani jedné z válčících stran žádný podstatný zisk území.

Když v šedesátých letech zintenzivněly práce pro zajištění schůdnosti bývalých vojenských chodníků, bylo zřízeno mnoho zajištěných cest v dějišti bývalých válečných událostí. S vrcholem Paternkofelu (Monte Paterna) je spojeno jméno sextenského horského vůdce Seppa Innerkoflera, který zde v červenci 1915 padl v bitvě o vrchol.

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ano

Ubytování a jídlo:

chata Auronzo

chata Fonda-Savio-Hütte

Přístup na začátek: Turisticky je skupina Sextenské Dolomity velmi dobře přístupná. Od severu vede silnice do údolí Innerfeldtal a Fischleintal, od západu se lze dostat od Misuriny po silnici s mýtem na parkoviště u chaty Auronzo, na úpatí Drei Zinnen. Na parkovišti u chaty Auronzo můžete dospat dlouhý noční přejezd. Kolem chaty je situováno několik parkovišť s poměrně velkou kapacitou, místními je vcelku tolerováno i stanování na okraji parkovišť přes noc; ráno je však třeba stany sbalit.

Orientační rozpis po dnech:

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

Okružní přechod náhorní plošiny Lange Alm

Autor popisu: Josef Franc


26.11.2016, Josef Franc


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ