HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

VÝBĚR TREKŮ Z KATALOGU

Trek okolo posvátné hory Kailas
Trek okolo posvátné hory Kailas


Trek k útesům na Cape Pillar
Trek k útesům na Cape Pillar


Trek Banff-Castle Mountain-Moraine Lake v Kanadě
Trek Banff-Castle Mountain-Moraine Lake v Kanadě


Trek Sunderdhunga a údolí Pindari
Jedinečný a nejznámější trek v oblasti-byla tu vybudována dokonce síť trekařských chat, což ulehčí hlavně vašim zádům. Samotná trasa treku vede přes nejzajímavější místa a vyhlídky v oblasti, navíc nabízí nespočetně rozšíření a kombinací, což jí činí ještě lákavější.

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Výstup na horu bouřek - Monte Vettore

Výstup na horu bouřek - Monte Vettore

Monte Vettore – začarovaná, drsná bouřková hora. Jsem zde již potřetí a potřetí utíkám před divokou tarantellou apeninských živlů.Apeniny, Itálie

Název anglicky: Ascent of Monte Vettore

Základní trasa: sedlo Forca di Presta nebo osada Foce - bouda Tito Zillioli - Monte Vettore

Druh treku/túry: Výstup na vrchol, 1-denní

Obvyklý počet dní: 1

Délka: 20 km

Vhodné měsíce: IX, VIII, VII, VI, V, IV

Povolení, poplatky, omezení, zákazy: ne

Nejvyšší bod: 2476 m

Celkové převýšení: 1700 m

Obtížnost: Lehký – pro úplné začátečníky

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: nejsou

Potřebné vybavení:

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

FotkyFotky

(Autor fotografií: Shutterstock)

Popis:

Těžké, vodou a elektrickou energií nasáté mraky se přihnaly náhle a tak trochu nečekaně. Závoje hustého deště, sněhu a vichru doslova smetávají naše shrbené postavy z horského hřebene, plazením v kalužích, blátě a čerstvě napadaném sněhu se snažíme dostat z dosahu blesků, křižujících oblohu.

Gigantický horský masív Apeniny, táhnoucí se od severu na jih napříč Itálií, je páteří Apeninského poloostrova. Několik desítek horských celků zde přesahuje výšku 2000 m, úplně nejvýše se k nebi tyčí Corno Grande (2909 m) v masívu Gran Sasso d´ItaliaMonti Sibillini patří mezi významná pohoří. Významná však v místních podmínkách zdaleka neznamená, že bychom zde na každém kroku zakopávali o hordy turistů. Právě naopak. Hory Sibillini (podle věštkyně Sibyly Apeninské) jsou stále tajemným a neznámým horským koutem Evropy. Místem, kde si více jak kde jinde vychutnáme kouzlo osamělých toulek, bivaků vysoko v horách a pohody. Pohody...?

Jarní výprava do doposud neznámých hor měla být cestou za jižním sluncem, italským azurem a bujnou vegetací. Bohužel květnové hory nás přivítaly neskutečným množstvím sněhu, vichřicemi a nulovou viditelností. Již jen samotný vstup do hor soutěskou Gola del´Infernaccio byl, ostatně ruku v ruce s názvem kaňonu, krokem do pekla. Přívaly hřmící vody se valili skalnatých hrdlem, projít suchou nohou se zdálo takřka nemožné. Odkud tato mokrá spoušť pochází bylo jasné po pár chvílích, kdy se z nebe spustili provazy deště. Vše zachránila kamenná bouda, mající v této chvíli cenu zlata. Den odpočinku si vzala naše skupinka „mokrých hochů“, živly bohužel nikoli. Teprve třetí den se objevuje pár fleků modré obzory a siluety hor, nořící se ze husté mlhy. Vyrazili jsme...

A právě v tom nejnevhodnějším okamžiku to přišlo. Sněhová bouře, orkán, blesky. Z hřebene doslova není kam uniknout. Pojednou ležíme na zemi, drkotáme zuby, že to musí být slyšet až u Jadranu a modlíme se ke všem apeninským bohům za chvíli přízně. Marně. Musíme dolů než bude pozdě. Myslím, že vertikálou západního svahu hory Redentore ještě nikdo nešel. Pionýrský sestup vede po spádnici svahu sněhem a přes travnaté, enormně klouzavé terasy. Naštěstí je tu zanedlouho pláň Piano Grande de Castelluccio, teplo hospody, horký čaj a fajn lidé. A tak nás Monte Vettore na jaře k sobě nepustilo...

Výstupové cesty

Z jihu (10 km, 1000 m převýšení)

Na nejvyšší vrchol Sibyliných hor můžete z jihu vyrazit ze sedla Forca di Presta. Do výše 1536 m totiž vede slušná asfaltka a navíc je to odtud na střechu pohoří nejblíže. Dobře vychozená pěšina příjemně, leč intenzivně stoupá svahem až ke kamenné boudě Tito Zillioli (2238 m). Od chaty vede znatelná a evidentně často využívaná cesta nejprve ke kříži a potom přímo k nejvyššímu vrcholu pohoří do výše 2476 m.

Ze severu (20 km, 1700 m převýšení)

Začátek treku je v osadě Foce, dále pak vede kolem jezera Lago Pilato. Mnoha legendami opředené místo je skutečným šperkem pohoří, smaragdová slza skanutá z tváře samotné Sibyly. Jezero je sevřené v těsné, dávným ledovcem vyhloubené kotlině, tvořené vznešenými hřebeny Monte Vettore a Cima del Redentore. Následuje strmý výšvih k boudě Tito Zilioli a po hřebeni ze západu na vrchol Monte Vettore. (trasa ke stažení níže na odkazu)

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ano

Ubytování a jídlo:

Rifugio "Riparo" Tito Zilioli

Přístup na začátek: Před Římem odbočíte na město Terni a pak už záleží, jakou variantu výstupu si vyberete. Autem se dá pohodlně dorazit od obou výchozích bodů.

Orientační rozpis po dnech:

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

Přechod hřebene horského celku Monti Sibillini

Autor popisu: Ivo Petr


29.11.2016, Ivo Petr


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ