Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno

VÝBĚR TREKŮ Z KATALOGU

Trek do základního tábora Annapurny (4 130 m)
Trek do základního tábora Annapurny (4 130 m)


Cesta hrdinov SNP
Turistický prechod naprieč čarokrásnym Slovenským krajom

Kaimai Mamaku lesní park - trek od severu na jih
Kaimai Mamaku Forest Park leží v severní části Severního ostrova Nového Zélandu, poblíž Bay of Plenty. Nejbližší velká města jsou Rotorua a Tauranga. Lesní park o rozloze 37,000 ha je žijícím muzeem přírodní i lidské historie.

Horské laguny a vysoké hřebeny na tzv. Malém okruhu pohořím Nahuel Huapi v Argentině
Horské laguny a vysoké hřebeny na tzv. Malém okruhu pohořím Nahuel Huapi v Argentině


↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Výstup na Hochkönig v Rakousku

Výstup na Hochkönig v Rakousku

Rakouský vrchol Hochkönig znamená doslova „vysoký král“ a po osobní zkušenosti s horou můžu tento název jen potvrdit. Výstup stojí za to!Alpy, Rakousko

Název anglicky: Ascent of Hochkönig

Základní trasa: silniční sedlo Dientner (1342 m) – chata Erich (1545 m) – sedlo Hochscharte (2280 m) – vrcholové sedlo (2875 m) – vrchol Hochkönig (2941 m)

Druh treku/túry: Hřebenovka, Výstup na vrchol, 1-denní

Obvyklý počet dní: 1

Délka: 15 km

Vhodné měsíce: X, IX, VIII, VII, VI, V

Povolení, poplatky, omezení, zákazy: ne

Nejvyšší bod: 2941 m

Celkové převýšení: 1600 m

Obtížnost: Náročný

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ano

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: ferata

Potřebné vybavení:

Obvyklé věci na turistiku + pohyb na feratach (úvazek, feratový set, helma). V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

FotkyFotky

(Autor fotografií: Jan Haráč)

Popis:

Za svůj název vděčí pravděpodobně výšce 2941 metrů (i když jsem se dočetl něco o souvislosti s tlakem). Ta z něj dělá nejvyšší bod Berchtesgadenských Alp, které se nachází cca 40 kilometrů jižně od Salzburgu. Svoji polohou spadají do východních Alp, takže z Česka je nástup na Hochkönig dosažitelný za čtyři až šest hodin jízdy autem, záleží, odkud vyjíždíte.

Na Hochkönigu se vyřádí opravdu všichni. K vrcholu vedou feráty, obtížné i lehčí lezecké cesty a také trasy pro turisty. Stačí si jen vybrat. Dva roky na zpět, jsme si s kamarády vybrali variantu „zajištěné cesty“ neboli feráty. O této trase se také detailněji rozepíšu.

Výstupová cesta

Nejjednodušší variantou výstupu je cesta z jihu po ose: silniční sedlo Dientner (1342 m) – chata Erich (1545 m) – sedlo Hochscharte (2280 m) – vrcholové sedlo (2875 m) – vrchol Hochkönig (2941 m). Převýšení trasy je cca 1600 metrů.

My jsme si pro výstup vybrali ferátu, která patří k těm obtížným (C/D - D). Její název je Königsjodler. Je to jedna z nejzajímavějších ferát v Alpách. Aspoň podle průvodců, nebyl jsem všude , ale její dobrodružnost můžu jen potvrdit.

Nevýhodou je právě její oblíbenost. V sezóně jsou tady mraky lidí a výstup přes Königsjodler se stává doslova čekáním ve frontě. O tom jsme však byli dobře informováni, a proto jsme zvolili jeden z říjnových víkendů, který nám zajistil to, že jsme za celý výstup nikoho nepotkali. Takže mé doporučeni je, že jestli si chcete tuhle výstupovou trasu pořádně užít a neznechutit, tak běžte mimo letní měsíce.

Výchozím bodem bylo stejně jako u klasické výstupové cesty sedlo Dientner. Na blízkém parkovišti jsme přečkali noc a další den vyrazili do sedla Hochscharte. V tomto místě začíná feráta. Ze začátku nejde o nic těžkého. Nejtěžší pasáže jsou až ke konci a to v podobě skalního výšvihu, který je osazen železnými kolíky.

nak je feráta hodně zábavná. Nechybí exponované pasáže, legendární „ručkovačka“ a lávka ze dvou ocelových lan. Pokud trpíte závratěmi, tak nedoporučuji. Po překonání závěrečného výšvihu už je to jen kousek do sedla pod vrcholem. Z něj si pak můžete vyběhnout necelých sto výškových metrů na vrchol.

Postup na feratě

Prvovýstup

Ten už je hodně „vousatý“. V roce 1826 se podařilo na Hochkönig vystoupit Karlu Thurwieserovi. Za tak brzké dosažení vrcholu člověkem může poměrně nízká náročnostvýstupu v kombinaci s osídlením.

Zajímavosti

Jižní stěna dosahuje výšky kolem jednoho kilometru a naleznete v nich i ty nejtěžší cesty, které škála pro lezení nabízí.

Ze severu se plazí jediný náhorní ledovec východních Alp - Übergossene Alm. Jeho rozloha se za poslední 130 let značně zmenšila. Zatím co v roce 1885 měl ještě 5,5 km2, dnes už je to jen něco málo přes 1 km2.

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ne

Ubytování a jídlo:

Přístup na začátek: Našinci asi pojedou na Salzburg a pak zhruba 60 km jižním směrem na Bischofshofen, kde odbočí na Saalfelden a po cestě je zmiňované silniční sedlo Dientner.

Orientační rozpis po dnech:

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

Výstup na nejvyšší vrchol pohoří Totes Gebirge - Grosser Priel

Autor popisu: Jan Haráč


02.10.2017, Jan Haráč


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz