Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno

VÝBĚR TREKŮ Z KATALOGU

Výstup masivem Monte Rosy na Dufourspitze v Alpách
Výstup masivem Monte Rosy na Dufourspitze v Alpách


Výstup na Monte Misone (Lago di Garda)
Výstup na Monte Misone (Lago di Garda)


Túra za planinami Ljuto a Dobro polje v Srbsku
Túra za planinami Ljuto a Dobro polje v Srbsku


Trek údolím Slim’s River k Observation Mountain
Národní park Kluane se nachází v Teritoriu Yukon v severozápadní části Kanady při hranici s Aljaškou. Převážnou část jeho území pokrývají rozsáhlé ledovce v pohoří St. Elias Mountains.

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Výstup okruhem na Vídeňský Sněžník - Schneeberg

Výstup okruhem na Vídeňský Sněžník - Schneeberg

Jen pár desítek kilometrů jihozápadně od Vídně naleznete nejvýchodnější alpskou dvoutisícovku, Schneeberg (2 076 m). Vídenský Sněžník (jak je název Schneebergu někdy překládán) je zároveň nejvyšším vrcholem Dolního Rakouska a stejnojmenného pohoří.Alpy/Schneeberg , Rakousko

Název anglicky: Ascent of Schneeberg

Základní trasa: parkoviště Salamander Sessellift - Edelweisshütte - Fischerhütte - Schneeberg - Heinrich-Krempel-Hütte -

Druh treku/túry: Vhodné i jako zimní pěší tůra, Výstup na vrchol, 1-denní

Obvyklý počet dní: 1

Délka: 14 km

Vhodné měsíce: XII, XI, X, IX, VIII, VII, VI, V, IV, III, II, I

Povolení, poplatky, omezení, zákazy: ne

Nejvyšší bod: 2076 m

Celkové převýšení: 1500 m

Obtížnost: Lehký – pro úplné začátečníky

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: nejsou

Potřebné vybavení:

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

FotkyFotky

(Autor fotografií: Marie Klementová)

Popis:

Při jeho návštěvě můžete mimo jiné využít k přenocování útulnou horskou chatu Edelweisshütte. Naleznete ji na severní straně masivu, nad obcí Losenheim bei Puchberg ve výšce 1 235 m. nad mořem.

Kam vyrazit?

Díky své nevelké rozloze je Schneeberg ideálním cílem pro výpravy na prodloužený víkend a to v zimních i letních měsících. Přímo z chaty Edelweisshütte lze podniknout několik půldenních okruhů s celkovým převýšením pod 1 000 m, případně můžete chatu využít pouze jako zastávku na své delší trase.

Na nejvyšší vrchol, Schneeberg, se dostanete za 2 a půl hodiny (viz trasa ke stažení níže). Další chaty jsou z Edelweisshütte dosažitelné za 2 – 3 hodiny chůze. Nejlepší mapu oblasti vydává BEV v měřítku 1.25 000. Oblast zahrnuje Schneeberg i sousední Raxalpe. Mapy dalších vydavatelství už mají pro turistiku v horách ne tak příznivé měřítku 1:50 000.

Něco o chatě Edelweisshütte

Chata byla postavena v roce 1934 paní Theresiou Gschaider, původní název chaty zněl „Bergheimat Resi-Tant“. Již 11 let po svém uvedení do provozu, těsně před koncem války v dubnu 1945, byla těžce poničena a torzo chaty bylo na konci padesátých let nabídnuto k prodeji. Smlouva byla podepsána v roce 1960 s vídeňskou sekcí Edelweiss rakouského alpského svazu Alpenverein a to na nemovitost včetně pozemků o rozloze 1 560 metrů čtverečních. Na sklonku tisíciletí odkoupila sekce navíc i sousedící pozemek nad chatou o rozloze 1 870 čtverečních metrů. Chata prošla výraznou rekonstrukcía rozrostla se do současné podoby.

Přes ohromující čísla rozlohy pozemků nečekejte žádný horský hotel, aktuální kapacitachaty činí 25 lůžek. 12 z nich je v komfortnějších pokojích (jedno až pětilůžkový), 13 postelí najdete v hromadné noclehárně, tvz. Matratzenlageru. Na chatě se denně vaří, místní chatař patří k velmi oblíbeným a kuchyně je vyhlášená. Často bývá využívána pro oslavy narozenin a soukromé nebo firemní večírky, případně školení a semináře, samozřejmě v rámci kapacitních možností. Z dřevěné terasy chaty, kam se vejde až 120 osob, je naprosto nádherný výhled – při pěkném počasí můžete spatřit i paprsky slunce odrážející se v lesknoucí hladině Neziderského jezera.

Informace o tom, že jsou zde k dispozici sprchy, může být pro mnohé k pousmání, ale ne na všech horských chatách se s tímto hygienickým komfortem můžete setkat.

Od konce dubna až do 21. června lze chatu využívat pouze o víkendech, během letních měsíců je ale v provozu všechny dny v týdnu, včetně svátků, zavřeno mívá pouze v úterý. Zimní otevírací doba je od prosince do poloviny dubna denně krom úterka a středy, vždy ale je lepší na chatu zavolat a aktuální situaci si ověřit. K Edelweisshütte nevede žádná zpevněná cesta, kterou byste mohli využít, dostanete se sem buď pěšky (nejkratší přístup je z obce Losenheim a zabere přibližně jeden a půl hodiny), nebo pohodlněji lanovkou. (v provozu v létě i zimě – ale preventivně se informujte na aktuální podmínky).

 

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ano

Ubytování a jídlo:

Edelweisshütte

Fischerhütte

Heinrich-Krempel-Hütte

Přístup na začátek: Na parkoviště se dostanete mimo automobilu také autobusem.

Orientační rozpis po dnech:

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

Výstup na nedaleký  Hoher Hengst

Autor popisu: Marie Klementová


04.12.2016, Marie Klementová


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz