HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Výstup na Watzmann a okruh kolem masivu

Výstup na Watzmann a okruh kolem masivu

Dvoutisícovka Watzmann - Mittelspitze je zasazena v pohádkovém prostředí Berchtesgadenských Alp. Výstup na tento vrchol je dobrodružstvím a pastvou pro oči zároveň.Berchtesgadenské Alpy, Německo

Název anglicky: Ascent of Watzmann

Základní trasa: Wirtshaus Hocheck - Watzmannhaus - Watzmann-Mittelspitze - Wimbachgries Hütte - Wirtshaus Hocheck

Druh treku/túry: Hřebenovka, Výstup na vrchol, 2-denní

Obvyklý počet dní: 2

Délka: 24 km

Vhodné měsíce: X, IX, VIII, VII, VI, V

Povolení, poplatky, omezení, zákazy: ne

Nejvyšší bod: 2713 m

Celkové převýšení: 2400 m

Obtížnost: Náročný

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: ferata

Potřebné vybavení:

Obvyklé věci na turistiku + pohyb na feratach (úvazek, feratový set, helma). V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

FotkyFotky

(Autor fotografií: Petra Greifová)

Popis:

S výškou 2713 metrů není Watzmann - Mittelspitze ani zdaleka konkurentem těch nejvyšších alpských vrcholů. V Německu je však výstup na něj velmi populární, protože jeho bílá skála v kontrastu s přilehlým jezerem Königssee a okolními lesy je odměnou všem fotografům.

Hora leží v Berchtesgadenských Alpách, což je celek, který leží na jihovýchodě Bavorska, zhruba 120 kilometrů od Mnichova. V těsné blízkosti jsou také hranice s Rakouskem, takže vrcholový výhled bude tzv. mezinárodní.

Samotný vrchol Watzmann – Mittelspitze je nejvyšším bodem stejnojmenného masívu Watzmann, který má ještě další dva nižší vrcholy Hocheck (2651 m) a Südspitze (2712m). Kromě těchto tří roste z masívu ještě další pět menších vrcholků.

Výstup

Za bezpečného počasí je výstup na Hocheck a Watzmann - Mittlespitze ferratovou lahůdkou. Zajištěná cesta vede po ostrém hřebínku a pohledy padají po kolmé východní stěně až k jezeru.

Trasa začíná na parkovišti u restaurace Wirtshaus Hocheck. Odtud po trase č.441. Následuje Watzmannhaus, před kterým už se cestička pěkně klikatí a dále vede po strmém úbočí až k chatě. Od parkoviště to sem trvá zhruba 4 hodiny. Na konci dne budete mít v nohách solidních 1300 metrů stoupání. Chata bývá o víkendech pravidelně plná, proto je nutné ji telefonicky rezervovat. Vařit můžete před chatou a voda na ní je pitná.

Není potřeba moc vysvětlovat kudy další den jít jít. Dominantní vrchol ve tvaru špice si vás nasměruje sám. Cesta je jasně viditelná a ze začátku má charakter serpentýn. Od chaty stereotypní kamenitou cestou na předvrchol Hocheck (Watzmannhaus - Hocheck asi 2,5 hodiny). Po cestě na Hocheck překonáte zajištěný skalní práh, což je příjemné rozptýlení. Z Hochecku je určitě dobré nasadit feratový set a sedák, jelikož další postup je po ostrém hřebínku značně exponovaný. Ferata není nějak náročná (obtížnost B). Cesta po hřebeni však není zajištěna v celé své délce, proto při napadnutí sněhu zvažte další postup. Na nejvyšší bod masívu Mittelspitze je to z Hochecku asi hodinu.

Z Watzmann-Mittlespitze (hlavní vrchol) vede cesta dál, stále po hřebínku a stále na jih na jižní vrchol Watzmannu (2712 m). Masiv Watzmannu se takto dá přejít celý až na Wimbachgries Hütte. Dále pak údolím zpět do výchozího bodu.

Po cestě domů se určitě zastavte v Konigssee. Z ticha hor, v nichž potkáte několik krav a kamzíků, je návštěva Konigssee plná lázeňského ruchu. Většina návštěvníků si zde dá oběd, pivo nebo se jen projde upraveným parčíkem pod majestátní stěnou Watzmannu.

Prvovýstup

Tím prvním, kdo stanul na nejvyšším bodě Watzmannu, byl v roce 1800 Valentin Stanič.

Zajímavosti

S masívem je spojená lidová pověst. Ta vypráví o tom, že andělé, kteří měli roznést krásu po celém světě, byli tak nešikovní, že ji upustili a všechna spadla právě do Berchtesgadenských Alp.

Východní stěna Watzmannu (Watzmann-Ostwand) je odjakživa magnetem pro mnoho horolezců, protože je s výškou 1800 metrů nejvyšší stěna Východních Alp.

Na východním úbočí, pod zmíněnou východní stěnou, se plazí ledovec Watzmann, který má rozlohu 10 hektarů. Nutno však dodat, že dvě století nazpět bylo toto číslo trojnásobné.

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ano

Ubytování a jídlo:

Přímo v Berchtesgadenu jako centru oblasti naleznete desítky možností ubytování. Například majitelhotelu Lampllehen je Čech, může vám tak dát spoustu cenných rad a tipů. V nedalekém Inzellu vás rádi pohostí třeba Gästehaus Dufter.

Pod vrcholem Hocheck je bivak.

Watzmannhaus

Wimbachgries Hütte

Přístup na začátek: Do Konigssee se nejlépe dostanete přes Salzburg. Například z Brna je to zhruba 5 hodin jízdy

Orientační rozpis po dnech:

1. den - Wirtshaus Hocheck - Watzmannhaus

2. den - Watzmannhaus - Watzmann-Mittelspitze - Wimbachgries Hütte - Wirtshaus Hocheck

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

Túra z Jenneru na Schneibstein a k jezírku Seeleinsee

Autor popisu: Petra Greifová


05.12.2016, Petra Greifová


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz