ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Výstup okruhem na Velký Roklan v německé části Šumavy

Výstup okruhem na Velký Roklan v německé části Šumavy

Na Šumavě už byla velká část z nás, ale navštívili jste už německou stranu Šumavy, která je mnohými označovanou jako ta hezčí?Šumava/Böhmerwald, Německo

Název anglicky: Ascent of Großer Rachel

Základní trasa: Frauenau/Oberfrauenau - vyhlídka Kl. Rachelblick - Großer Rachel - jezero Frauenau - Frauenau/Oberfrauenau

Druh treku/túry: 1-denní, Výstup na vrchol

Obvyklý počet dní: 1

Délka: 17 km

Vhodné měsíce: I, II, III, IV, V, VI, VII, VIII, IX, X, XI, XII

Povolení, poplatky, omezení, zákazy: ne

Nejvyšší bod: 1453 m

Celkové převýšení: 1070 m

Obtížnost: Lehký – pro úplné začátečníky

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: nejsou

Potřebné vybavení:

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Svítání nad RoklanySvítání nad Roklany

(Autor fotografií: Oldřich Berka)

Popis:

Velký Roklan, který je se svými 1453 m druhou nejvyšší horou Šumavy a Bavorského lesa, se v minulosti také nazýval Hora nad Roklí. Leží v centrální části na německé straně pohoří, asi 2 kilometry od hranice s Českou republikou. Hřeben hory se táhne z jihovýchodního směru na severozápad, kde se za sedlem nachází druhý vrchol masivu – Malý Roklan (1339 m). Na skalnatém vrcholu Velkého Roklanu se tyčí velký železný kříž. Směrem na jih po zhruba 500 m narazíte, na chatu s venkovním posezením Waldsmidthaus. Na východě se v průrvě pod vrcholem nachází Roklanské jezero ledovcového původu, nad kterým se na vyhlídce tyčí kaple Rachelkapelle. Z vrcholu je za dobré viditelnosti úžasný výhled a může se vám poštěstit zahlédnout v dálce panorama severních vrcholů Alp. Dobře viditelný je nedaleký Poledník s typickým tvarem rozhledny nebo vzdálenější Boubín a hrad Kašperk.

K vrcholu je možné se dostat hned několika cestami. Z Česka je možné přejí na německou stranu přes Javoří slať, dále pokračovat přes slatě Hochschachten a vystoupat na vrchol Roklanu po náročném traverzu. Z německé strany vede cesta z městečka Frauenau se stejnojmennou vodní nádrží, která také stojí za prohlídku. Dalšími možnostmi je trasa z železniční stanice Spigelau nebo Klingenbrunn.

Výstup z Frauenau

Pojďme si trochu blíže popsat cestu okruhem s výchozím bodem z městečka Frauenau (trasa ke stažení níže). Hezkou variantou je nevyrážet přímo z Frauenau, ale popojet si ještě trochu severovýchodním směrem do Oberfrauenau, kde se kousek za restaurací Gutsgasthof Oberfrauenau, nachází parkoviště s informační tabulí a také začíná okruh po černé značce. Pozvolné stoupání v lesním porostu je příjemným začátkem túry. Po 4 kilometrech se dostanete k vyhlídce Kl. Rachelblick. následuje strmější polovina výstupu. Postupně obejdete vrchol Kleiner Rachel, minete/zastavíte se chatu Waldschmidthaus těsně pod vrcholem a následuje samotný vrchol Velký Roklan s úžasným rozhledem do okolí. Na sestupu u rozcestníku pod chatou (vyhlídka Rachelwiese) se dáte dopravo, místo doleva (odtud jste přišli). Tímto dostane túra charakter okruhu a vy sestoupíte k jezeru Frauenau (opět po černé) a následně zpět k parkovišti.

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ano

Ubytování a jídlo:

Pod vrcholem se nachází restaurace/horská chata Waldschmidthaus

Přístup na začátek: Do Frauneau a později Oberfrauenau se pohodlně dostanete z Česka hraničním přechodem za Železnou Rudou. Za hranicemi cca 20 km jízdy.

Orientační rozpis po dnech:

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

Výstup na Großer Arber neboli Velký Javor v Bavorském lese

Autor popisu: Oldřich Berka


04.12.2017, Oldřich Berka


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ