Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno

VÝBĚR TREKŮ Z KATALOGU

Výstup na Giewont aneb klid v srdci polských Tater
Výstup na Giewont aneb klid v srdci polských Tater


Výstup na Mt. Cameroon
Mt. Cameroon (4095m n.m.) je nejvyšší hora západní Afriky, patří mezi aktivní vulkány, v minulém století zde proběhlo 7 erupcí, a ta poslední v roce 2000. Je to jediný vulkán mimo Středomoří, u kterého byly zdokumentované erupce před začátkem našeho letopočtu.

Unikátní ledovcová hřebenovka: Cevedale - Punta San Matteo- Pizzo Tresero
Unikátní ledovcová hřebenovka: Cevedale - Punta San Matteo- Pizzo Tresero


Výstup na Kahar a Naz
Čtyřtisícovky Kahar a Naz jsou součástí nevelkého hřebene, který se zvedá nad přehradou Karaj nedaleko Teheránu. Od centrální části Elborzu jej odděluje kaňon řeky Karaj, kterým stoupá silnice spojující hlavní město s pobřežím Kaspického moře.

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Výstup na Lužný neboli Lausen

Výstup na Lužný neboli Lausen

Na Šumavě už byla velká část z nás, ale navštívili jste už německou stranu Šumavy, která je mnohými označovanou jako ta hezčí?Šumava/Böhmerwald, Německo

Název anglicky: Ascent of Lausen

Základní trasa: Weidhütte - odpočívadlo Schutzhütte Sagwasserklause - Lausen

Druh treku/túry: Výstup na vrchol, 1-denní

Obvyklý počet dní: 1

Délka: 12 km

Vhodné měsíce: XII, XI, X, IX, VIII, VII, VI, V, IV, III, II, I

Povolení, poplatky, omezení, zákazy: ne

Nejvyšší bod: 1373 m

Celkové převýšení: 700 m

Obtížnost: Lehký – pro úplné začátečníky

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: nejsou

Potřebné vybavení:

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

FotkyFotky

(Autor fotografií: Oldřich Berka)

Popis:

Lužný má výšku 1373 metrů a nachází se v centrální oblasti Bavorského lesa. Leží v těsné blízkosti hranice s Českou republikou. Na skalnatý vrchol vystoupáte po obřích schodech přes suťovisko. Tam se vám otevře dech beroucí kruhová vyhlídka, ze které můžete spatřit celou centrální část Šumavy. Nejvýraznějšími body ve vašem zorném poli bude masiv Roklanu na západě nebo údolí Modravského potoka na severu. Okolní vrchy jsou bohužel také poznamenány hurikánem Kiril a následnou kůrovcovou kalamitou. Na svazích Lužného pramení Lužný potok, který se u hájovny Březník stéká s Březnickým potokem, aby vytvořili právě Modravský potok. Z něj se pak u osady Modrava po soutoku s potoky Roklanským a Filipohuťským stává řeka Vydra. Pod vrcholem směrem na východ se opět nachází horská chata.

Z české strany vede na Lužný Březnická cesta z Modravy, údolím stejnojmenného potoka kolem hájovny Březník. Další možností je cesta od hraničního přechodu Bučina Siebensteinkopf – Sedmiskalí. Z Německa vedou k vrcholu cesty z městeček Waldhauser, Mauth či Weidhütte.

Výstup z Weidhütte údolím říčky Sagasser

Jednou z nejhezčích výstupových variant je ta, z malé vesničky Weidhütte na jih od Lužného. Černá značka vede údolíčkem, které tady za tisíciletí vytvořila říčka Sagasser. Výstup můžete začít na parkovišti Sagwassersäge v severní části Weidhütte. Značka se drží levé strany vzhledem k toku. Stoupání je docela příjemné a vede lesním porostem typickým pro Šumavu. Zhruba v polovině výstupu minete pomník s křížem Franze Kubitschecka a kousek za ním už je odpočívadlo Schutzhütte Sagwasserklause v podobě kryté dřevěné boudy s lavicí. Nachází se zde také informační tabule a jezírko Sagwasserklause. Jedná se opravdu o krásné místo pro svačinu a odpočinek. Minete soutok říčky Stenige Seige s Sagasser a budete pokračovat strmějším sroupáním k vrcholu. Po necelých dvou kilometrech se napojíte na žlutou a zelenou značku, v jejichž doprovodu se dostanete až na Lužný. Těsně pod vrcholem se nachází chata Lusen-Schutzhaus, kde se můžete občerstvit.

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ano

Ubytování a jídlo:

Rozdíly v cenách ubytování mezi českou a německou stranou hranice již nejsou zdaleka tak výrazné jako ještě před několika lety, zvláště vezemte-li v úvahu i další služby. Pod Lužným se můžete ubytovat v Hohenau v Gasthofu Riedl.

Lusen-Schutzhaus

Přístup na začátek: Do Weidhütte se dostanete od hraničních přechodů Strážný / Philippsreut nebo Železná Ruda / Bayerisch Eisenstein.

Orientační rozpis po dnech:

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

Výstup na Großer Arber neboli Velký Javor v Bavorském lese

Autor popisu: Oldřich Berka


07.12.2016, Oldřich Berka


Diskuse


Václav Šneberger
Václav Šneberger

Ahoj přátelé.

Trochu mmě zarazily použité názvy tohoto jedinečného šumavského vrcholu.

1. Česky se běžně používá Luzný (ne Lužný). I v mapách jsou běžné názvy "Luzenské údolí" a "Luzenský potok", tak proč Lužný?

2. Německy se hora jmenuje Luzen (ne Lausen). To je možná anglický překlad, ale proč? Nebo dnes co není anglicky není in?

Upřímně řečeno, když jsem viděl jen nadpis, myslel jsem si, že se jedná o trek v Lužických horách - Šumava mne vůbec nenapadla. Je to troch zavádějící!

14. 12. 2016, 07:42:39

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ