HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Nejtěžší trek ve Francii - Tour de Oisans

Nejtěžší trek ve Francii - Tour de Oisans

Masív Écrins v Dauphineských Alpách můžeme s klidným svědomím nazvat západoevropským Kavkazem. Najdeme zde vysoké majestátní štíty sevřené ledovcovými krunýři, neobyčejně krásná zelená údolí, jezera i hučící řeky.Dauphineské Alpy, Francie

Název anglicky: Hiking Trail in France - Tour de Oisans

Základní trasa: Bourg d´Oisans - Besse - Villar d´Arene - le Casset - Col de l´Eychaude - Vallouise - chata Chaumete - chata Vallonpiere - Le Chapelle de Valgaudemar - La Désert - jezero Muzelle - Bourg d´Oisans

Druh treku/túry: 11 a více denní

Obvyklý počet dní: 12

Délka: 180 km

Vhodné měsíce: V, VI, VII, VIII, IX, X

Povolení, poplatky, omezení, zákazy: ne

Nejvyšší bod: 2756 m

Celkové převýšení: 13000 m

Obtížnost: Náročný

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: nejsou

Potřebné vybavení:

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Nabídnou se opravdu majestátné vrcholy a pohledy na něNabídnou se opravdu majestátné vrcholy a pohledy na ně

(Autor fotografií: Ivo Petr)

Popis:

Trekovou cestu, označovanou jako GR 54, ale známější spíše pod názvem Tour de l´Oisans, budeme v mnoha výběrech některých nejkrásnějších treků Evropy hledat marně. Proč to je tak trochu záhadou. V samotné Francii je cesta považována za nejtěžší alpský trek vůbec a za jedno z největších horských dobrodružství. Ostatně není se co divit. Těch takřka 200 km stoupání a klesání kolem ohromujících hor Écrins skutečně není pro každého. Trasu lze rozdělit do dvanácti skutečně dost drsných etap a tak se teď v krátkosti podívejme na jednotlivé z nich.

 

Hned úvodní etapa dokonale provětrá náš „pajšl“ a fyzičku. Startovním a zároveň cílovým bodem je pěkné město Bourg d´Oisans. Počátek trasy hledejme za mostem přes řeku Romanche (cyklostezka). Následuje velmi strmý výstup, zabezpečený na několika úsecích lany. Obří lyžařské středisko L´Alpe d´Huez naštěstí stezka míjí a vede přes takřka pouštní planinu do údolí Sarenne. Nejvyšším bodem etapy je sedlo Col de Sarenne (horská silnice, 1999 m), konečnou je pak malebná vesnice Besse (hotel, Gite d´Étape, možnost táboření).

 

Další den patří k výhledově nejlepším na trase. Budeme se pohybovat po tzv. Plateau Paris, odkud se ledovcoví obři Le Rateau nebo slavná La Meije prezentují zvláště vyzývavě. Konec spíše pohodové etapy je v La Grave, výhodnější je však dojít po silnici až do klidnější osady Villar d´Arene (kemp, obchod).V dalším úseku opouštíme okrajové pásmo hor a vstupujeme přímo do srdce Écrins. Výstup údolím do sedla Col d´Arsine je skutečné velkolepý, ostatně celou dobu budeme kráčet pod dohledem takových velikánů, jakými jsou Le Grand Ruine a Montagne des Agneaux. Cílem je poměrně nezajímavé městečko Le Monetier-les-Bains (doporučuji zůstat již v kamenné vesnici le Casset (tábor u řeky možný).V Le Monetier-les-Bains opustíme poněkud rušné údolí Giusane a stoupáme opět do hor. Vyvrcholením čtvrté etapy je sedlo Col de l´Eychaude, znetvořeném sloupy lanovky, odkud si jako zákusek k horskému menu můžeme přidat výstup na vrchol Rocher de l´Yret (2830 m) nebo na snadnější, ale neméně atraktivní Le Cucumele (2696 m). Sestup do střediska Vallouise je pohodový, částečně vede i po silnici. Ve Vallouise poslední možnost doplnění proviantu.

 

Ve Vallouise si dobře odpočiňme a posilněme se, neboť další den nás čeká jedna z nejnáročnější etap treku. Po úvodní „tupé“ šlapačce kolem silnice nás čeká úmorný a v závěru nepříjemný výstup v suti na sedlo Col d´Aup-Martin (2761 m). Kolem nás se prezenuje takřka pouštní krajina jihovýchodních svahů Écrins. Následují traverz do sedla Pas de la Canale rovněž není nic pro slabé povahy. Prudkým sešupem sejdeme k příjemné chatě Chaumete (dobrých 10 hod.).

 

V další etapě obcházíme úžasně formovanou horu Sirac (3440 m). Při rozhledově jedinečné trase však musíme překonat tři poměrně vysoká, místy těžce schůdná sedla - Col de Valette (2754 m, zvláště nepříjemný sestup), Col de Gouran (2597 m) a nakonec Col de Vallonpiere (2741 m). Nedaleko posledního sedla leží u jezera malá chata Vallonpiere.

 

Sestupem do údolí Valgaudemar se dostáváme do zcela jiného světa. Jižní část Écrins je pod výrazným vlivem slunce a je to vidět na každém kroku. Sestupová trasa je krátká odpočinková a tak se nechme unášet to proměnlivou krásou, odvíjející se kolem nás. Cílem etapy je vesnice Le Chapelle de Valgaudemar, kde si můžeme nakoupit potraviny na další cestu. Trasa GR 54 v dalším průběhu dělá jakousi jižní smyčku a vystupuje nad údolí Valgaudemar. Této možná trochu zbytečné zacházce se lze vyhnout pochodem po silnici do další vesnice Villar-Loubiere, kam hlavní trek také schází. Tato vesnice je také výhodnější cílem sedmé etapy.

 

Zatímco předchozí jsme jen klesali a klesali, nyní budeme opět stoupat. A prudce a dlouho. Opouštíme údolí Valgaudemar, obklopené z jedné strany vyprahlým hřebenem Peritéres a Disdier a na straně druhé mohutnou jehlou zaledněné hory L´Olan (3564 m) a míříme kolem chaty Souffles do sedla Col de Veurze. Pozorně sledujeme cestu, která není v tomto úseku nijak zvláště dobře značená. Závěr patří velmi prudkému sestupu do osady s příhodným názvem - La Désert (Poušť). Skutečně zde mimo jednoho baru a turistické ubytovny nic není (slušný kemp je o nevýhodných 5 km níže, přespat po domluvě pod stanem však lze i zde).Jednou ze závěrečných etap se vracíme z jižní části hor opět na sever. Nejprve vystoupíme šťavnatě zeleným údolím na sedlo Côte Belle (2270 m), odkud klesáme do Valsenestre. A jsme skoro u konce cesty. Skoro, neboť náš ještě čeká jeden z nejkrásnějších úseků. Trasa GR 54 se zde dělí do dvou variant a je jen velmi těžké určit, která z nich je atraktivnější. Klasická trasa míří strmě do sedla Muzelle (2613 m). Čeká nás tedy více jak 1300 m převýšení, vykoupené sestupem k jednomu z nejkrásnějších jezer v pohoří - Lac de la Muzelle (nocleh na chatě nebo po domluvě ve stanu). Druhá varianta vede mnohem členitějším terénem k jezeru Louvitel a je dlouhá, značně náročná i orientačně.

Poslední etapou treku je sestup od jezera Muzelle do údolí Véneon. Úplný závěr je již víceméně nudnou šlapačkou širokým údolím přes lesy a louky (možné zkrátit autobusem, který však jezdí velmi sporadicky). Cílem je opět město Bourg d´Oisans, odkud lze přejet do Grenoblu (letiště, vlak, autobus).Délka denních etap je cca 7 - 8 hod., výjimečně i 10 hod. Celou trasu najdeme na dobré nové mapě edice Rando Edition - Écrins (1:50 000, cena 9,5 €, k dostání v podhůří hor).

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ano

Ubytování a jídlo:

V celé trase jsou k dispozici horské chaty či hotely v malých osadách. Je však dobré mít s sebou aspoň spacák, protože nikdy nevíte, kdy bude potřeba nouzově přespat, nemluvě o potřebě mít na některých chatách vlastní pokrývku.

Přístup na začátek: výchozí městečko pro trek je Bourg d´Oisans a jak už bylo řečeno nejjednodušší přístup je od Grenoblu, a to vlakem, autobusem či vlastním autem.

Orientační rozpis po dnech:

viz text výše

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

Výstup na nejvyšší vrchol Evropy normálkou - Mont Blanc

Autor popisu: Ivo Petr

 


02.08.2018, Ivo Petr


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz