HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Výstup na vrchol Dent de Verreu přes feratu de la Mont

Výstup na vrchol Dent de Verreu přes feratu de la Mont

Le Bout du Monde neboli Konec světa. Přesně tento název dali lidé jednomu z nejkrásnějších koutů Alp. Ostatně - není se co divit. Zde skutečně končí všechny cesty, ledovcový kotel Cirque du Fer-à-Cheval je skutečnou „koňskou podkovou“, která uzavírá svět severovýchodního koutu francouzských hor.Alpy, Francie

Název anglicky: Ascent of Dent de Derreu

Základní trasa: Gorges des Tines - ferrata de la Mont - Dent de Verreu

Druh treku/túry: 1-denní

Obvyklý počet dní: 1

Délka: 12 km

Vhodné měsíce: X, IX, VIII, VII, VI, V

Povolení, poplatky, omezení, zákazy: ne

Nejvyšší bod: 1901 m

Celkové převýšení: 1200 m

Obtížnost: Mírně náročný

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: ferata

Potřebné vybavení:

Obvyklé věci na turistiku + pohyb na feratach (úvazek, feratový set, helma). V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

FotkyFotky

(Autor fotografií: Shutterstock)

Popis:

Pohoří Cablais nepatří mezi nijak abnormálně navštěvované kouty Francie. Pouze v zimě se ve velkolepě zbudovaném veleareálu Portes du Solei prohání tisíce lyžařů, bez sněhu zde ale na mnoho lidí nenarazíme. To ovšem neplatí pro velkolepou kotlinu Cirque du Fer-à-Cheval. Parkoviště na konci silnice praská za pěkných dní ve švech, najít místo v kempu rovněž není jednoduché. Ostatně není se divit. Míst, jakým je horský amfiteátr „koňská podkova“ totiž jinde mnoho nenajdeme.

Výlet do historie

Modelace doliny Haut Gifre začala někdy před 2 miliony lety. Hlavním tvůrcem tohoto jedinečného přírodního výtvoru byl především ledovec a následná vodní eroze. Horotvorný proces byl ukončen teprve před 12 tisíci lety a jeho výsledkem je přírodní amfiteátr Cirque du Fer-à-Cheval, největší ledovcový kotel v Alpách (evropské prvenství náleží slavnému Cirque de Gavarnie v Pyrenejích).

Až do 12. stol. nevkročila do těchto míst lidská noha, teprve založením opatství v Abondance (r. 1144) se do hor vydávají rolníci, lovci a hledači pokladů. Právě z této doby pochází pojmenování „bout du monde“ - konec světa. Odlehlost místa, špatný přístup a neschůdný terén způsobily, že lokalita byla turisticky objevena teprve na počátku 18 století. Je to dosti paradoxní situace, neboť je pár kilometrů jižněji leží rušné Chamonix, rovněž slavný Mont Blanc je odtud co by kamenem dohodil. Svérázný svět vápencových útesů a mohutných vodopádů přilákal nejprve vědce, hledající vysvětlení vzniku nevšední krajiny. Některé teorie byly skutečně pozoruhodné - od pozůstatku výbuchu dávné sopky po následek obrovské seizmické katastrofy. Otcem zdejší turistiky se stal londýnský soudce Alfred Wills, jenž nechal vystavět v r. 1854 v závěru doliny skromnou turistickou chatu Le Nid d´Aigle (Orlí hnízdo). Dnes navštíví kotlinu ročně na 350 000 lidí a je to skutečně znát. I když ne tak docela.

Vesnice jako malované a radovánky ve vertikále

Údolí Giffre nejsou jen vysoké hory a vodopády. Vstupní bránu plní velmi pěkná obec Samoëns. S kulisou vápencové kry Aiguille de Criou, záplavou květů a krásným kamenným domům je skutečným klenotem kraje Chablais. Mimo kostela ze 16. stol. se můžeme vydat na příjemnou procházku po zdejší botanické zahrady Jaysinia, kde najdeme rostliny nasbírané na pěti kontinentech. Oč větší a rušnější je Samoëns, o to komornější náladu má nedaleká vesnice Sixt-Fer-à-Cheval. Jistě ne náhodou se honosí titulem „nejkrásnější vesnice Francie“. Příjemná, až ospalá atmosféra je dána především množstvím starých kamenných domů (historie obce je stará 900 let), množstvím zeleně a květinami.

Pokud budeme pokračovat dále do hloubi doliny a jsme vyznavači „železných cest“ neboli ferrat, pak by nám neměla uniknout hodně populární cesta Via ferrata de la Mont. Byla instalována v r. 2000 známou firmou PRISME v úzké soutěsce Gorges des Tines, ležící mezi Samoëns a Sixt-Fer-à-Cheval. Dle francouzské stupnice patří mezi těžší cesty (D, jedno místo AD) a překonává v délce více jak 800 m kolmou skalní stěnu. Samotná cesta má několik variant, které lze při dobré strategii spojovat a mimo několika vzrušujících pasáží nám v závěru naservíruje závratný přechod po 15 m dlouhém visutém mostě. Pokud budeme unaveni turistickým ruchem, který v dolině Giffre panuje především v letních měsících, pak se můžeme vypravit do poněkud pochmurného skalního kotle Fonts. Zde, pod mohutnou „pouštní“ horou Le Buet, je představa „konce světa“ snad ještě intenzivnější než v samotném Cirque du Fer-à-Cheval. Chata Fonts je pak ideálním výchozím místem jak na obrovitou horu Le Buet (3099 m), tak především do zcela jedinečné krasové pouště Anterne. Ale o tom až někdy příště.

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ano

Ubytování a jídlo:

Přístup na začátek: Do doliny Giffre se dostanete od Ženevy, Aosty či z jihu od Grenoblu.

Orientační rozpis po dnech:

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

Nejtěžší trek ve Francii - Tour de Oisans

Autor popisu: Ivo Petr


21.09.2017, Ivo Petr


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz