HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Výstup na Mont Chaberton za nejvýše položenou vojenskou pevností v Evropě

Výstup na Mont Chaberton za nejvýše položenou vojenskou pevností v Evropě

Mezi ledovým světem masívu Vanoise a nebetyčnými štíty Écrins leží nepříliš známý sluneční ostrov hor - Grandes Rousses.Alpy, Francie

Název anglicky: Ascent of Mont Chaberton

Základní trasa: silniční sedlo Montegenèvre - Ricovero Sette Fontane - Mont Chaberton

Druh treku/túry: Výstup na vrchol, 1-denní

Obvyklý počet dní: 1

Délka: 15 km

Vhodné měsíce: IX, VIII, VII, VI

Povolení, poplatky, omezení, zákazy: ne

Nejvyšší bod: 3131 m

Celkové převýšení: 1700 m

Obtížnost: Mírně náročný

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: nejsou

Potřebné vybavení:

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

FotkyFotky

(Autor fotografií: Dušan Stareček)

Popis:

Na ploše 2300 km² najdeme takřka vše - dramaticky tvarované skalnaté hory, ale i rozsáhlé ledovce, místy vyprahlé pouštní krajině zdatně konkurují zelená údolí s jezery a desítky kilometrů značených stezek šplhá nezřídka nad hranici 3000 m. Přesto tento kout francouzských Alp zdárně uniká pozornosti turistů. Proč asi ?

Grandes Rousses má svůj zvuk především mezi lyžaři. Vždyť rozsáhlé, celoročně otevřené středisko Alpe d´ Huez patří k nejvíce navštěvovaným v zemi. Tím však výčet o turistickém podvědomí asi končí. Vždyť kdo zná vápencové obry Chaberton, Mont Thabor, o kolosální trojici věží Arves ani nemluvě?

Střelnice pod nebesy

Rozložitý vrchol Mont Chaberton je jakýmsi východním strážcem masívu Grandes Rousses (třebaže geograficky náleží ke Kottickým Alpám). Přeneseně i doslovně, neboť právě zde, tedy ve výši více jak 3100 m najdeme unikátní stavbu nejvýše položené vojenské pevnosti v Evropě. Tuto velkolepou a odevšad jasně viditelnou stavbu postavili Italové v letech 1896 - 1906 na velmi citlivém strategickém místě (silniční sedlo Montegenèvre) mezi Francií a Itálií a představovala, především pak v průběhu 2. svět. války, akutní nebezpečí pro blízké město Briançon. Po podpisu mírové smlouvy v r. 1947 připadl vrchol francouzské straně a také odtud vede dnes vzhůru asi nejsnadnější cesta.

Výlet na osamělý Chaberton tak má nejen svůj sportovní, ale také historický rozměr. Dobře značená cesta vede přímo ze sedla Montegenèvre nejprve do blízkého údolí Rio Secco, kde v blízkosti zděné bivakovací chaty odbočíme do strmého svahu a vyjdeme do sedla Col Chaberton. Právě zde se setkáváme se starou vojenskou silnicí, vedoucí z italské osady Fenils. Její výstavba trvala 15 let a sloužila jako zásobovací trasa při stavbě pevnosti na vrcholu Chaberton. Serpentinami silnice, místy zkratkami vyjdeme nejprve kolem několika dalších pevností a střílen na překvapivě rozlehlý vrchol. Je jasné, že tato plošina byla uměle navršena pro potřebu výstavby pevnosti. Osm slušně zachovalých mohutným věží Betterie della Chaberton sloužily jako základny pro kanóny (ráže 149 mm), dnes poskytují spíše zajímavou kulisu pro fotografy. Ostatně - není se co divit. Chaberton je obr, který nemá široko daleko konkurenci a tak jsou výhledy skutečně excelentní. Na túru si vyčleňme celý den (výstup zabere cca 4 - 5 hod.), cesta však není až na převýšení kolem 1700 m náročná a zvládneme ji i s vytrvalými dětmi.

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ne

Ubytování a jídlo:

Přístup na začátek: Základní přístupovou trasou do masívu Grandes Rousses je silnice N91 (Grenoble - Briançon). Možný přístup z ČR tedy vede přes Torino a pohraniční město Susa. Letecké spojení je možné s Torinem a Grenoblem a odtud lze pokračovat autobusy do hor.

Orientační rozpis po dnech:

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

Trek do kotle Fer-a-Cheval aneb Kamzičí roh, vodopády a „indické“ jezero

Autor popisu: Ivo Petr


14.12.2016, Ivo Petr


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz