HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

VÝBĚR TREKŮ Z KATALOGU

Feratová túra hřebenem Padon
Feratová túra hřebenem Padon


Přechod přes Cudi Dagi
  Ostrý zubatý hřeben se táhne z východu na západ v délce asi 20 kilometrů a odděluje od sebe kurdská městečka Cizre a Şirnak. Svým profilem se tato hora výrazně odlišuje od sousedních pohoří.  

Výstup na vrchol Tomorr ve stejnojmenném albánském pohoří
Výstup na vrchol Tomorr ve stejnojmenném albánském pohoří


Výstup okruhem na Vídeňský Sněžník - Schneeberg
Výstup okruhem na Vídeňský Sněžník - Schneeberg


↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Túra za vyhlídkou a nocovištěm prvních dobyvatelů Mont Blancu

Túra za vyhlídkou a nocovištěm prvních dobyvatelů Mont Blancu

Výhledy na nejvýznamnější štíty masívu Mont Blanc, zarámované hladinou jezera patří k tomu nejkrásnějšímu, co tato túra nabízí. Dokonale si vychutnáme kontrasty ledovců a zelených luk tak, jako snad nikde jinde.Alpy, Francie

Název anglicky: Hiking Trail near Mont Blanc

Základní trasa: Les Bossons - chata Pyramide - Gite à Balmat - Les Bossons

Druh treku/túry: 1-denní

Obvyklý počet dní: 1

Délka: 14 km

Vhodné měsíce: IX, VIII, VII, VI

Povolení, poplatky, omezení, zákazy: ne

Nejvyšší bod: 2589 m

Celkové převýšení: 1900 m

Obtížnost: Mírně náročný

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: nejsou

Potřebné vybavení:

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

FotkyFotky

(Autor fotografií: Ivo Petr)

Popis:

Ve stínu Monarchy

Pobyt v sice pěkném, ale přece jen poněkud přelidněném Chamonix lze zpestřit jedním velmi zajímavým fotovýletem. Na této túře si dokonale vychutnáme kontrasty ledovců a zelených luk tak, jako snad nikde jinde. Cesta k místu, zvaném Mont Corbeau, má navíc svůj historický význam. Právě tudy totiž kráčeli 7. srpna 1786 mladý lékař Michel Paccard a lovec kamzíků Jacques Balmat při svému prvním úspěšném výstupu na Bílou horu. Startovní místem nebude Chamonix, ale nedaleká osada Les Bossons. Našim cílem bude zelený klín, vražený mezi ledovce Bossons a Taconaz, zvaný Montagne de la Côte. Hned úvodních cca 400 výškových metrů lze překonat pomocí sedačkové lanovky, což lze díky spíše nudnému výstupu lesem jen doporučit.

Ušetřeného času pak lze využít k sestupu k „nejrychlejšímu“ evropskému ledovci. Skutečně, tento ledový běžec - rekordman uteče (a to doslova) ročně takřka 300 m! Ledovec Bossons má také pověst nejpříkřejšího ledovce v oblasti a tak si dosyta vychutnejme velmi působivé výhledy na jeho impozantní séraky. Naše cesta však ještě nekončí. Dobře schůdným chodníkem pokračuje ke skutečně odvážně postavené chatě Pyramide (1895 m) s báječně situovanou vyhlídkovou plošinou. Hřeben Côte se zde jako zelená žraločí ploutev zařezává mezi divoce rozervané ledovce Taconaz a Bossons. Schůdná cesta končí na plošince zvané Gite à Balmat (2589 m, samotný vrchol Corbeau leží poněkud bokem). Právě zde oba slavní borci Balmat a Paccard přespali, než se ráno vydali ke svému vítěznému tažení k vrcholu Mont Blanc. Dokonale nabaženi a pravděpodobně se stejně dokonale „vystřílenou“ kartou se vydáme na zpáteční cestu. Ta nemusí kopírovat výstupovou variantu, ale poněkud hůře schůdnou pěšinou nad zlomem ledovce Taconaz sejdeme do výchozího bodu.

Mapy a průvodce: Dobrá mapa by rozhodně neměla chybět v žádném batohu. Oblast Mont Blanc je perfektně zmapována a na místě si můžeme vybrat z neskutečné nabídky jak italských, tak francouzských nakladatelství (mapy od měřítka 1:25 000, spousta průvodců ve všech jazykových mutacích). V ČR vyšel před časem obsáhlý průvodce Francouzské hory, kde je masívu Mont Blanc (a jeho okolí) věnováno dostatek prostoru.

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ano

Ubytování a jídlo:

Jak na italské, tak na francouzské straně úctyhodná nabídka. Od jednoduchých a levných kempů po luxusní hotely. I v hlavní letní sezoně není problém najít ubytování jakéhokoliv typu. Zájemci najdou v příslušných informačních centrech nabídkové brožury, jejich ochotní pracovníci navíc zajistí vše za vás.

Přístup na začátek: Díky levným a rychlým leteckému spojení je cesta pod Mont Blanc záležitostí jediného dne. Nejlevnější varianta vede z Prahy (Katovic) do italského Milana/Bergama (od 1500 Kč vč. poplatků). Železniční nádraží je odtud vzdáleno cca 20 min. jízdy autobusem a při vhodně zvolené dopravě vlakem (min. 2 přestupy + bus z Aosty) se do italského Courmayeru dostaneme za cca 4 - 5 hod. (16 €). Na francouzskou stranu masívu nás přes Tunel du Mont Blanc pohodlně dopraví za 11 „éček“ autobus spol. SAVDA (několik spojů denně).

Orientační rozpis po dnech:

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

Okružní výstup na vrchol Tete de la Tronche naproti Mont Blancu

Autor popisu: Ivo Petr


28.12.2016, Ivo Petr


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ