HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

VÝBĚR TREKŮ Z KATALOGU

Trek k Milamskému ledovci
Historie na vás bude při tomto treku dýchat snad v každém okamžiku, nejde totiž jen o uměle vytvořenou cestu pro turisty. Už od pradávna byli lidé Joharu, jak je oblast údolí Milamského ledovce známá v místním jazyce, obchodníci, kteří cestovali se svými karavanami z Indie do Tibetu skrz sedla Unta Dhura a Kungribingri La.

Hřebenovka na ostrově Madeira
Hřebenovka na ostrově Madeira


Túra za nejkrásnějším spaním v bulharském Pirinu? U Tevno Ezera!
Túra za nejkrásnějším spaním v bulharském Pirinu? U Tevno Ezera!


Trek Banaue rýžovými terasami filipínských Kordiller
Trek Banaue rýžovými terasami filipínských Kordiller


ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Výstup na Jalovec, krystal Julských Alp, jižními svahy

Výstup na Jalovec, krystal Julských Alp, jižními svahy

Zcela na severozápadním okraji slovinských Alp najdeme dva dominantní a naprosto nepřehlédnutelné štíty. Mohutný rozložitý Mangart (2679 m), tvořící hranici s Itálií a klenot Julských Alp - Jalovec (2645 m).Alpy, Slovinsko

Název anglicky: Ascent of Jalovec

Základní trasa: Koča pri izviru Soče - chata Zavečišče pod Špičkom - Jalovec

Druh treku/túry: Výstup na vrchol, 2-denní, 1-denní

Obvyklý počet dní: 2

Délka: 15 km

Vhodné měsíce: X, IX, VIII, VII, VI

Povolení, poplatky, omezení, zákazy: ne

Nejvyšší bod: 2645 m

Celkové převýšení: 2700 m

Obtížnost: Mírně náročný

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: ferata

Potřebné vybavení:

Obvyklé věci na turistiku + pohyb na feratach (úvazek, feratový set, helma). V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

FotkyFotky

FotkyFotky

(Autor fotografií: Super VHT)

Popis:

Jalovec - souměrný horský krystal, přezdívaný pro svůj takřka dokonalý tvar „Slovinský Matterhorn". Tento příměr je stejně jako u jeho slavnějšího švýcarského protějšku  výstižný především při pohledu od severu nebo východu. Z ostatních stran se sice také jedná o dominantní kolos, ale „maťák" to už není. Název vrcholu pochází z výrazu „holá" neboli „jalová" hora. S populárním pichlavým keřem tedy nemá nic společného. Díky svému tvaru a vyzývavé nedostupnosti lákal vrchol lidi odpradávna. Ale až v r. 1875 se z vrcholu poprvé rozhlédl drážní inženýr Karl Wurmb v doprovodu dvou místních vůdců Čermuta a Stergulce (výstup z údolí Koritnica). Slavný „planinar" Julius Kugy vrcholu dosáhl o 6 let později (z údolí Planica). Jedno prvenství však Kugymu náleží. Byl totiž prvním zimním dobyvatelem této skvostné hory (v r. 1900).

Nahoru jižními svahy

Druhou, rovněž často chozenou variantou výstupu na Jalovec je trasa od jihu. Zde plní funkci výchozího bodu nesmírně sympatická turistická chata Zavečišče pod Špičkom (2064 m, 30 lůžek). Skutečným východištěm je však údolí Trenta, resp. Koča pri izviru Soče. Tento dlouhý a na převýšení náročný výstup má navíc svůj historický rozměr. Nedaleko odtud totiž ke své milované hoře, tedy k Jalovci, vzhlíží od památníku ze své bronzové důstojnosti samotný Julius Kugy, největší objevitel a propagátor Julských Alp.

„Vystupujeme-li přes 2000 m přes sníh a led, dlužno obličej namazati vazelinem neb lanolinem, abychom se ubránili zážehu s bolestnými následky. Na sněhu a ledu chrániti musíme oko temnými brejlemi, nechceme-li riskovati trapný zánět spojivky oční."

Značená cesta vyjde nejprve k rozcestí Na kotlu, kde máme na výběr ze dvou variant dalšího postupu. Buď budeme pokračovat k chatě Zavečišče pod Špičkom nebo to vezmeme rovnou na vrchol přes zářez zvaný Jalovska škrbina. Nebude to snadné, cesta není příliš chozená a tedy ani slušně značená. V blízkosti ostrohu Goličica se pak trasa stejně spojí s výstupem od chaty a tak bude asi rozumnější jít přímo k chatě. Svým rozměrem se jedná sice spíše o prostornější psí boudu, ale rázovité chatařky, příjemná atmosféra a celkové útulno pasují tuto chatu na jedno z nejmilejších horských zařízení v pohoří. V nohách máme zhruba čtyřhodinový výstup s převýšením přes 1200 m. Pokud chceme dojít až na samotný Jalovec, čeká nás takřka ještě tříhodinový výstup. Také tato cesta není nic pro slabší nátury. Mimo jištěných úseků se na několika místech může přidat dlouho do léta ležící sníh a tak se „temné brejle“ budou zcela jistě hodit.

Na závěr snad jen pár slov Julia Kugyho z jeho slavné, dnes již kultovní knihy „Ze života horolezce“: „Vždy mne trochu mrzel výraz „horský sport“. Nevyhledávejme horu jako lezecké nářadí, hledejme její duši!“

Mapy a průvodce: Naprosto nejlepší mapu pro celou oblast vydalo italské nakl. Tabacco. Pod č. 019 najdeme titul Alpi Giulie Occidentali Tarvisiano v přehledném měřítku 1:25 000. Na našem trhu jsou dostupnější mapy vydané slovinským PZS. Zde sáhněme po titulech Triglavski narodni park nebo Julijske Alpe - zahodni del (obě 1:50 000). Celé Julské Alpy pak najdeme na mapě vídeňského giganta Berndt+Freytag č. 141 Julische Alpen (1:50 000). Julským Alpám se velmi podrobně věnuje nově vydaný průvodce Slovinské a chorvatské hory (Mirago 2007).

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ano

Ubytování a jídlo:

V masívu Jalovce jsou k dispozici pouze 2 horské chaty, severně od Kotova sedla najdeme malou bivakovací budku Tarvisio (bez vody). Volné táboření není ve slovinských Julkách tolerováno a ve svém důsledku i citelně pokutováno.

chata Zavetišče pod Špičkom

chata Koča pri izviru Soče

Přístup na začátek: Rychlé železniční spojení je možné použitím rychlíku EX 101 Jože Plečnik (Praha - Ljubljana). Odtud lze místními spoji dojet do Jesenice a autobusy přímo pod hory. Přímé autobusové spojení v současnosti neexistuje. Cesta osobním vozem vede přes Rakousko přímo pod hory (placeným tunelem pod Karavankami, příp. oklikou přes Travisio a přechod Rateče).

Orientační rozpis po dnech:

1. den - Koča pri izviru Soče - chata Zavečišče pod Špičkom

2. den - výstup na vrchol + sestup

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

Pohodový výšlap na Velikou planinu v Kamnicko-Savinjských Alpách

Autor popisu: Ivo Petr


02.01.2017, Ivo Petr


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz