Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno
HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Výstup na Triglav cestou Cez Prag trail

Výstup na Triglav cestou Cez Prag trail

Byli jste už na vrcholu Triglavu (2864 m.n.m.)? Platí nepsaný zákon, že každý Slovinec by měl na Triglav vylézt alespoň jednou za život. A vlastně nejenom Slovinec.Alpy, Slovinsko

Název anglicky: Ascent of Triglav

Základní trasa: Aljažev dom - Triglavski dom na Kredarici - Triglav

Druh treku/túry: Výstup na vrchol, 2-denní, 1-denní

Obvyklý počet dní: 2

Délka: 16 km

Vhodné měsíce: IX, VIII, VII, VI

Povolení, poplatky, omezení, zákazy: ne

Nejvyšší bod: 2864 m

Celkové převýšení: 2000 m

Obtížnost: Mírně náročný

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: ferata

Potřebné vybavení:

Obvyklé věci na turistiku + pohyb na feratach (úvazek, feratový set, helma). V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

FotkyFotky

FotkyFotky

FotkyFotky

(Autor fotografií: Petra Greifová)

Popis:

Triglav je nejvyšší horou Slovinska a celých Julských Alp. Je zobrazena též na slovinském státním znaku a vlajce. Své pojmenování získala podle starodávného slovanského božstva, jehož tři hlavy zastupovaly v lidové mytologii nebe, zemi a podzemní říši. Zhruba od poloviny 19. století se v rámci probouzejícího slovinského národního povědomí stalo mezi inteligencí jakousi národní povinností vylézt na tuto horu.

Příjezd do Slovinska

Začíná se stmívat. Vydáváme se tedy rychle na první obhlídku terénu. Po pár desítkách metrů docházíme k chatě Aljazev Dom a před námi se otevírá  pohled na celé údolí Vrata se strmými stěnami skalnatých vrcholků zahalených ve večerním šeru. Zhoršená viditelnost a mapa ponechaná v autě vyvolávají několik typů, který z vrcholků je vlastně ten náš Triglav. Ještě navštěvujeme místní kapli a přilehlou skalku a vracíme se zpět k autu. Ostatní automobily zůstávají na místě, a tak se po krátké diskuzi rozhodujeme přespat v národním parku.

Ze zatažené oblohy se však začíná snášet déšť. Po pár neúspěšných pokusech natáhnout malou celtu a připevnit jí k autu tak, aby jsme se pod ní ve dvou vyspali a nezmokli, volíme ústupovou variantu a vracíme se k chatě Aljazev Dom, proti níž stojí zavřená chata, na jejímž zápraží rozkládáme spacáky a po dlouhé cestě hned usínáme. Ještě před tím, jsme se domluvili s dalšími dvěma členy výpravy, kteří nocují v autě, že vstaneme v půl páté, abychom se na cestu vydali ještě před pátou, kdy se začíná vybírat poplatek za parkování.

Cesta na vrchol

V půl páté, po nepříjemném probuzení budíkem, se nedospalí a ještě se zalepenýma očima šouráme zpět na parkoviště a budíme zbylé členy výpravy. Rychlá snídaně a balení věcí potřebných k výstupu nám však trvá déle a těsně po páté u nás zastavuje malé Suzuki a paní

správcová nás kasíruje za parkovné. Odměnou nám je aktuální předpověď, která prý hlásí na dopoledne zhoršení počasí. Musíme si pospíšit. Vyrážíme znovu kolem chaty Aljazev Dom, dál údolím Vrata, ležícím v nadmořské výšce 1015 m. Nad údolím se rozprostírá severní stěna Triglavu vysoká 1500 m a široká na 3 kilometry. Na vrchol vedou tři výstupové trasy. Vybíráme si prostřední cestu Cez Prag trail, zřízenou v 19. století, která by podle ukazatele měla trvat 5 a půl hodiny a celkové převýšení počítáme na 1849 m!

Pokračujeme kolem památníků partyzánů padlých ve 2. světové válce ve tvaru skoby s karabinou, což je prvním podnětem k focení. Údolí začíná pomalu stoupat podél horské řeky. Stále nevidíme nástup na naší cestu a postupně docházíme až na konec údolí ke skalnaté stěně a stále nevidíme pokračování. Na kamenech pouze zahlédneme prvního kamzíka a překročíme pár černých mloků. Úplně na konci cesty se otočíme a zhruba v polovině údolí vidíme klikatící cestičku stoupající bokem údolní stráně ke skalám. Vytahujeme mapu a zjistíme, že tato cesta je opravdu naše hledaná Cez Prag trail, a že jsme tedy nastoupali zbytečně asi 100 výškových metrů a ztratili spoustu času. V údolí také zahlédneme první skupinu horolezců, kteří správně odbočují a předbíhají nás. Naštvaní se vracíme zpět a cestu si zkracujeme přes řeku pokrytou silnou vrstvou sněhu.

Začínáme stoupat první regulérní metry a ukrajovat tak z naší trasy a také začínáme častěji čekat na pomalejší dvojici výpravy. Nakonec se rozhodneme pokračovat sami naším tempem. Naposledy čekáme, předáváme jim mapu a domlouváme se, že se potkáme na chatě pod vrcholem Triglavu. Cesta začíná strmě stoupat a objevují se první úseky jištěných úseků, většinou se však cesta klikatí strmým svahem a suťovými poli. Docházíme na rozcestí s výstupovou trasou Tominskov Pot trail a ukazatel udává zbývající čas k vrcholu 2 a půl hodiny. Jsme přibližně v polovině výstupu. Po krátkém stoupání další rozcestník udává dobu 2 hodiny 15 minut. Poprvé zahlídneme cíl naší cesty zahalený v mracích. Poté pokračuje výstup napříč sněhovou plání přerušovanou občasným skalnatým podložím až dorazíme k chatě Triglavski dom na Kredarici v nadmořské výšce 2515 m.

Kde přespat

Chatu využívá většina turistů k přespání před výstupem na Triglav ve druhém dni, my jsme si však určili pouze jednodenní dobytí vrcholu. Před chatou si tedy dopřejeme pouze krátkého odpočinku s občerstvením, vezmeme si také další vrstvy oblečení, protože v sedle je již větrno, zamračeno a trochu poprchává. Nandáváme si sedáky a ferratové sety. Jištěná cesta na samotný vrchol trvá asi hodinu. Nejdříve kolmé stoupání na Malý Triglav (2725 m.n.m.) a poté hřebenová cesta s ocelovým lanovým zábradlím až na vrchol.

Celá cesta je dosti strmá, ovšem dobře zajištěná a vlastní dojištění za celou cestu nemusíme použít. Na vrcholu, který jsme dobyli kousek po dvanácté hodině, nás vítá plechový „nouzový bivak“ Aljazev Stolp ve tvaru jakési rakety a dvě malé skupinky Čechů z Boskovic a České Třebové. Zatažené nebe se po našem příchodu začalo trhat a mraky se postupně převalily přes hřeben a nám se tak dostalo odměny v podobě krásných rozhledů.

Dorazila nám sms od druhé skupiny, že výstup vzdávají na kótě 2,5 h do vrcholu, jak jsme se později dozvěděli, otáčejí a sestupují zpět cestou Cez Prag trail. Rozhodli jsme se, že se je pokusíme dohonit. Cesta z vrcholu k chatě na Kredarici byla v nějakých pasážích složitější než výstup a díky únavě tedy časově stejně náročná. Ještě jsme nabrali vodu do našich již prázdných pet-lahví z tajícího ledovce a klesali jsme sněhovou plání stylem sjezdových lyžařů, což odnesly hlavně promočené boty. Následný sestup strmými stezkami byl poslední ranou na unavené nohy.

Cestou jsme míjeli španělskou skupinu, stoupající na Kradaricu a hloučky malých či větších skupinek s průvodci vracejících se do údolí. Občas jsme s nimi prohodili pár vět při předbíhání a snažili se být co nejdříve dole. Slunce začínalo pořádně pražit do západní stěny a často jsme museli zastavit ve stínu či u vápencových jezírek tajícího sněhu, kde jsme svlažili nohy i horké hlavy. Navštívil se nás také kamzík, který se k nám nebojácně přibližoval. Sestup trval přibližně 5 hodin a druhou partu jsme dohnali těsně pod stěnou. Zpět k autu jsme již pokračovali údolím podél horské říčky opět společně.

Prvovýstup a zajímavosti

Triglav by vylezen už v roce 1778. Zasloužili se o to horolezci Lovrenc Willomitzer, Luka Korošec, Stefan Rožič a Matija Kos.

Existuje nepsaný zákon, že každý Slovinec by měl aspoň jednou za život vylézt na Triglav. V minulých dobách tento zvyk respektovala většina lidí. Dnes už to s tím vystupováním na vrchol tak horké není. Díky této skutečnosti a lehkému přístupu je hora každý rok doslova obsypána turisty i horolezci.

Severní stěna Triglavu je výzvou pro ty nejlepší horolezce. S výškou 1 200 metrů (a šířkou skoro 3 kilometry) patří mezi nejvyšší stěny Alp. O její první přelezení se postarala v roce 1906 trojice F. König, H. Reinl a K. Doménigg.

Na místě, kde dnes stojí Triglavski dom, je známka lidské činnosti již od roku 1896, kdy tady byla vystavěna skromná bouda. Současná kapacita chaty je 300 míst a v létě je většinou plně obsazená.

V roce 2009 byla chata Tržaška Koča vážně poničená lavinou, která se spustila z hory Kanjavec (2569 m), ale v současné době je chata již plně funkční a nabízí přístřeší pro turisty.

Uprostřed Bledského jezera se nachází malý ostrov, na kterém je vystavěn kostel. Podle pověsti by vám vyběhnutí kostelních schodů a zazvonění na přítomný zvonek mělo splnit vaše přání. Problém je v tom, že za zazvonění chtějí eura.

Dejte si pozor na předpisy v Triglavském NP

Slovinci si svoje přírodní dědictví úzkostlivě chrání (na rozdíl od nás). Za spaní mimo kempy můžete s klidem dostat pokutu až 300 Euro. Pokud neodoláte pokušení zastavit auto u krajnice a jít se vykoupat do některého z přilehlých potoků, může se to opět pěkně prodražit. V Triglavském NP je přísně zakázáno zastavovat mimo místa k tomu určená.

Další výstupové cesty

Přehledná mapa oblasti

Výstupové cesty z údolí Vrata (spadá také Cez Prag)

Tomiškova cesta

osa výstupu: chata Aljažev Dom -  chata Kredarica - Triglav,

obtížnost: středně těžká, místy zajištěná cesta

převýšení: 1900 m, cca 7 hodin

Bambergova cesta

osa výstupu: Aljažev Dom – sedlo Luknja – Triglav

obtížnost: středně těžká, místy zajištěná cesta

převýšení: 1900 m, cca 7 hodin

Výstupové cesty z údolí Zadnjica

Cesta přes sedlo Luknja

osa výstupu: údolí Zadnjica - sedlo Luknja - Triglav

obtížnost: vyšší střední obtížnost, velké komplikace mohou nastat i při drobném nasněžení

převýšení: 2200 m, cca 7,5 hodiny

Cesta přes chatu Dolič

osa výstupu: údolí Zadnjica - chata Dolič - Triglav

obtížnost: po chatu Dolič lehounké, potom střední obtížnost

převýšení: 2150 m, cca 6,5 hodiny

Výstupové cesty z údolí Kot

osa výstupu: údolí Kot - chata Stanicev Dom - chata Kredarica  - Triglav

obtížnost: obtíže postupně gradují, po Staničev Dom lehouný trek, po Kredaricu pár technických obtíží a závěrem klasický vrcholový hřebínek

převýšení: 2000 m, cca 7 hodin

Výstupové cesty z údolí Krma

Cesta přes chatu Kredarica

osa výstupu: údolí Krma - sedlo Konjsko - chata Kredarica  - Triglav

obtížnost: podobné jako předešlá cesta, obtíže postupně gradují

převýšení: 2050 m, cca 7,5 hodiny

Cesta přes chatu Planika

osa výstupu: údolí Krma - sedlo Konjsko - chata Planika  - Triglav

obtížnost: středně náročná cesta

převýšení: 1970 m, cca 7 hodin

Výstupové cesty od jezera Bohinj

Cesta přes údolí Voje

osa výstupu: Stara Fužina/jezero Bohinj - údolí Voje - chata Vodnikov  - sedlo Konjsko - chata Planika - Triglav

obtížnost: vyšší střední náročnost

převýšení: 2370 m, cca 7,5 hodiny

Cesta přes horské pastviny Uskovnica

osa výstupu: Stara Fužina/jezero Bohinj - pastviny Uskovnica - chata Vodnikov  - sedlo Konjsko - chata Planika - Triglav

obtížnost: vyšší střední náročnost, ferrata B/C nebo B pokud se půjde přes chatu Kredarica a

převýšení: 2370 m, cca 8,5 hodiny

Výstupové cesty z náhorní plošiny Pokljuka

Cesta přes sedlo Studorski preval

osa výstupu: Rudno Polje - Studorski preval - chata Vodnikov  - sedlo Konjsko - chata Planika - Triglav

obtížnost: vyšší střední náročnost, ferrata B/C nebo B pokud se půjde přes chatu Kredarica a

převýšení: 1630 m, cca 6,5 hodiny

Výstupová cesta dolinou sedmi triglavských jezer

osa výstupu: chata Savica - Černé jezero - chata v dolině 7 t.j. - sedlo Hribarice - chata Dolič - chata Planika - Triglav

obtížnost: vyšší obtíže začínají od chaty Planika (B/C)

převýšení: 2400 m, cca 10,5 hodiny

FotkyFotky

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ano

Ubytování a jídlo:

chata Aljažev dom

chata Triglavski dom na Kredarici

Přístup na začátek: V neděli 4. 7. 2010 navečer, po přejezdu hranic mezi Rakouskem a Slovinskem a neuvěřitelně strmém přejezdu prvního hřebenu těsně za hranicemi, pokračujeme údolní silničkou do městečka Mojstrana, kde máme v plánu přenocovat. Ještě předtím však chceme dojet do údolí Vrata, kam vede podle mapy silnice, a okouknout start našeho ranního putování a nástup cesty na vrchol, abychom se ráno nezdržovali hledáním. Hned za městečkem začíná Triglavský národní park a úzká strmá, místy vodou stržená, lesní silnička, dlouhá asi 11 km. Na konci cesty nás čeká parkoviště, k našemu překvapení doplněné odstavenými auty a to převážně českých poznávacích značek. No jo, v Čechách jsou dny státního volna a spousta našich spoluobčanů zvolila stejný způsob trávení dovolené.

Orientační rozpis po dnech:

1. den - Aljažev dom - Triglavski dom na Kredarici

2. den - výstup na Triglav + sestup

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

Výstup na slovinský Prisojnik okruhem skrz největší skalní okno v Alpách

Autor popisu: Jaroslav Vyčichlo


14.08.2017, Jaroslav Vyčichlo


Diskuse


Jojo
Jojo

Obtížnost: mírně náročné.

Tak to mě pobavilo nejvíc.

14. 08. 2017, 10:35:05

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz