HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

VÝBĚR TREKŮ Z KATALOGU

Trek do Guichi La
Je jen málo treků v NP Kangchenjunga, které jsou otevřeny návštěvníkům a tato tradiční trasa je jedna z nejnádhernějších. V pozadí fotogenicky se vzpínajících hor, na něž se vám budou otevírat nádherné výhledy.

Výstup na vrchol Barla Dagi
  Střední část pohoří Taurus nabízí scenerie, které se naprosto liší od běžné představy o Turecku. Zvláštní krasové a horotvorné procesy vytvořily na jihu Anatólie podivnou krajinu, která návštěvníka ohromí nejen nečekaně zelenými hvozdy, ale především jinde v Malé Asii nevídaným množstvím obrovských jezer.  

Přechod přes Emir Dagi
  Rozlehlý a dávno vyhaslý vulkán Emir Dagi (2281 m, některé zdroje uvádějí 2255 m) leží ve střední Anatólii přibližně na poloviční cestě mezi Istanbulem a populárním letoviskem Antaya. Jeho dlouhé a rozlehlé svahy zdobí pestrá a vzácná flóra, přestože jsou dodnes intenzivně spásány početnými stády ovcí.  

Mustang trek
  Mustang trek je jeden z nejlákavějších v oblasti Annapuren. Je veden starobylým a tajemným královstvím „Lo“, což je řádný název pro oblast Mustang. Toto údolí bylo donedávna nepřístupné veřejnosti a díky tomu si stále zachovává svou kulturu a životní styl, které jsou velmi podobné kultuře tibetské.  

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Výstup na majestátný Mangrt v Julských Alpách

Výstup na majestátný Mangrt v Julských Alpách

Skupinu Jalovec – Mangrt vymezují sedla Vršič (1611 m) a Predel (1156 m). Přes hřeben Predel, masiv Mangrt, stáčející se k východu, a přes hřeben Ponca, mířící opět k severu, prochází italsko-slovinská hranice.Alpy, Slovinsko

Název anglicky: Ascent of Mangrt

Základní trasa: Koča na Man­grt­ském sedlu - Mangrtské sedlo - Mangrt

Druh treku/túry: Výstup na vrchol, 1-denní

Obvyklý počet dní: 1

Délka: 6 km

Vhodné měsíce: IX, VIII, VII, VI

Povolení, poplatky, omezení, zákazy: ne

Nejvyšší bod: 2677 m

Celkové převýšení: 800 m

Obtížnost: Mírně náročný

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: ferata

Potřebné vybavení:

Záleží, jakou variantu zvolíte. Pokud půjdete "slovinskou variantou", mějte s sebou kromě obvyklého turistického vybavení v podobě pohorek a hůlek také výbavu na pohyb po feratach (úvazek, feratový set, helma). V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

FotkyFotky

(Autor fotografií: Michal Kroužel)

Popis:

V sedle Predel se nachází hraniční přechod spojující údolí s jezerem Lago del Predil v Itálii a údolí řeky Koritnica ve Slovinsku. Název skupiny je odvozen od dvou nejvyšších vrcholů Mangrtu a Jalovce. Od Jalovce směrem na jih vybíhá hřeben, který je zakončen vrcholem Bavški Grintavec, tyčícím se nad údolím řeky Soče.

Výstup na Mangrt (nazývaný též Mangart) lze spojit s prohlídkou pozůstatků starých vojenských opevnění, nacházejících se u hlavní silnice nad údolím potoka Predelica mezi hraničním přechodem Predel a odbočkou k chatě Koča na Mangrtském sedlu.

Od Predelu vyrazíme po silnici směrem k obci Strmec, asi po 1 km odbočíme za zříceninami ostře vlevo na 12 km dlouhou silničku. Cesta vede nejprve údolím Mangrtského potoka, poté stoupá v serpentinách a několika tunely nás dovede až pod masiv Mangrtu k chatě Koča na Man­grt­ském sedlu. Náročnou jízdu po horské kamenité silničce lze přerušit na Mangrtské planině, kde můžete zaparkovat vozidlo a potěšit se krátkou procházkou romantickým údolím podél Mangrtského potoka. Na Mangrtské planině se nachází jedna z mála dosud plně funkčních farem Julských Alp, většina ostatních již byla přeměněna na rekreační objekty.

Popis trasy

Z chaty Koča na Mangrtském sedlu můžeme na Mangrt vystoupit tzv. Slovinskou variantou: od chaty se dáme po Mangrtském chodníku a po chvíli dorazíme na Mangrtské sedlo (2055 m, dosažitelné též vozidlem, závěr cesty je pouze jednosměrný, přímo pod sedlem je možno parkovat. Použití horské silničky je v sezoně za poplatek, vjezd do horních partií doporučujeme zkušeným řidičům pouze za dobrého počasí. I samotný autovýlet do sedla a procházka po náhorní planině již bude pro mnohé velkým zážitkem). Dále pokračujeme podle značení až k severozápadnímu úpatí Mangrtu. Odtud se dáme vpravo zajištěnou stezkou až těsně pod vrchol a poté na vlastní vrchol. Tuto variantu lze doporučit spíše zkušenějším návštěvníkům hor.

Druhou možností je výstup z chaty Koča na Mangrtském sedlu na Mangrt tzv. Italskou variantou: stejně jako u předchozí varianty vystoupáme k severozápadnímu úpatí Mangrtu, na rozcestí se dáme podle značení vlevo Mangrtskou severní stěnou na východní hřeben. Odtud je možné směrem od východu pohodlně dosáhnout vrcholu. V těchto místech je povoleno překročení italsko-slovinské hranice. Italská varianta není tak náročná jako Slovinská varianta.

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ano

Ubytování a jídlo:

Koča na Mangrtskem sedlu

Přístup na začátek: Do sedla Predel se dostanete buďto z Itálie od jezera Rio Lago, respektive města Tarvisia. Ze Slovinské strany je z největších měst nejblíže Bovec.

Orientační rozpis po dnech:

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

Výstup na Jalovec, krystal Julských Alp, jižními svahy

Autor popisu: Ivo Petr


02.01.2017, Ivo Petr


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ