HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Výstup na majestátný Mangrt v Julských Alpách

Výstup na majestátný Mangrt v Julských Alpách

Skupinu Jalovec – Mangrt vymezují sedla Vršič (1611 m) a Predel (1156 m). Přes hřeben Predel, masiv Mangrt, stáčející se k východu, a přes hřeben Ponca, mířící opět k severu, prochází italsko-slovinská hranice.Alpy, Slovinsko

Název anglicky: Ascent of Mangrt

Základní trasa: Koča na Man­grt­ském sedlu - Mangrtské sedlo - Mangrt

Druh treku/túry: Výstup na vrchol, 1-denní

Obvyklý počet dní: 1

Délka: 6 km

Vhodné měsíce: IX, VIII, VII, VI

Povolení, poplatky, omezení, zákazy: ne

Nejvyšší bod: 2677 m

Celkové převýšení: 800 m

Obtížnost: Mírně náročný

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: ferata

Potřebné vybavení:

Záleží, jakou variantu zvolíte. Pokud půjdete "slovinskou variantou", mějte s sebou kromě obvyklého turistického vybavení v podobě pohorek a hůlek také výbavu na pohyb po feratach (úvazek, feratový set, helma). V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

FotkyFotky

(Autor fotografií: Michal Kroužel)

Popis:

V sedle Predel se nachází hraniční přechod spojující údolí s jezerem Lago del Predil v Itálii a údolí řeky Koritnica ve Slovinsku. Název skupiny je odvozen od dvou nejvyšších vrcholů Mangrtu a Jalovce. Od Jalovce směrem na jih vybíhá hřeben, který je zakončen vrcholem Bavški Grintavec, tyčícím se nad údolím řeky Soče.

Výstup na Mangrt (nazývaný též Mangart) lze spojit s prohlídkou pozůstatků starých vojenských opevnění, nacházejících se u hlavní silnice nad údolím potoka Predelica mezi hraničním přechodem Predel a odbočkou k chatě Koča na Mangrtském sedlu.

Od Predelu vyrazíme po silnici směrem k obci Strmec, asi po 1 km odbočíme za zříceninami ostře vlevo na 12 km dlouhou silničku. Cesta vede nejprve údolím Mangrtského potoka, poté stoupá v serpentinách a několika tunely nás dovede až pod masiv Mangrtu k chatě Koča na Man­grt­ském sedlu. Náročnou jízdu po horské kamenité silničce lze přerušit na Mangrtské planině, kde můžete zaparkovat vozidlo a potěšit se krátkou procházkou romantickým údolím podél Mangrtského potoka. Na Mangrtské planině se nachází jedna z mála dosud plně funkčních farem Julských Alp, většina ostatních již byla přeměněna na rekreační objekty.

Popis trasy

Z chaty Koča na Mangrtském sedlu můžeme na Mangrt vystoupit tzv. Slovinskou variantou: od chaty se dáme po Mangrtském chodníku a po chvíli dorazíme na Mangrtské sedlo (2055 m, dosažitelné též vozidlem, závěr cesty je pouze jednosměrný, přímo pod sedlem je možno parkovat. Použití horské silničky je v sezoně za poplatek, vjezd do horních partií doporučujeme zkušeným řidičům pouze za dobrého počasí. I samotný autovýlet do sedla a procházka po náhorní planině již bude pro mnohé velkým zážitkem). Dále pokračujeme podle značení až k severozápadnímu úpatí Mangrtu. Odtud se dáme vpravo zajištěnou stezkou až těsně pod vrchol a poté na vlastní vrchol. Tuto variantu lze doporučit spíše zkušenějším návštěvníkům hor.

Druhou možností je výstup z chaty Koča na Mangrtském sedlu na Mangrt tzv. Italskou variantou: stejně jako u předchozí varianty vystoupáme k severozápadnímu úpatí Mangrtu, na rozcestí se dáme podle značení vlevo Mangrtskou severní stěnou na východní hřeben. Odtud je možné směrem od východu pohodlně dosáhnout vrcholu. V těchto místech je povoleno překročení italsko-slovinské hranice. Italská varianta není tak náročná jako Slovinská varianta.

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ano

Ubytování a jídlo:

Koča na Mangrtskem sedlu

Přístup na začátek: Do sedla Predel se dostanete buďto z Itálie od jezera Rio Lago, respektive města Tarvisia. Ze Slovinské strany je z největších měst nejblíže Bovec.

Orientační rozpis po dnech:

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

Výstup na Jalovec, krystal Julských Alp, jižními svahy

Autor popisu: Ivo Petr


02.01.2017, Ivo Petr


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz