HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

VÝBĚR TREKŮ Z KATALOGU

Trek Lýkijskou stezkou – oblast Tahtali Dagi
  Trek nabízí rozmanité zážitky: divoký kaňon Göynük, husté lesy, mohutné cedry pod Tahtali Dagi, skalnaté vrcholy s výhledy na moře i vzdálené třítisícovky, věčné ohně Chiméry, krásné pláže okolo Cirali, vynikající pstruhy v restauracích v Ulupinaru, ruiny starověkého Olympu.  

Výstup masivem Monte Rosy na Dufourspitze v Alpách
Výstup masivem Monte Rosy na Dufourspitze v Alpách


Výstup na Urus Este a Nevado Ishinca v údolí Ishinca v peruánském pohoří Cordillera Blanca
Výstup na Urus Este a Nevado Ishinca v údolí Ishinca v peruánském pohoří Cordillera Blanca


Mustang trek
  Mustang trek je jeden z nejlákavějších v oblasti Annapuren. Je veden starobylým a tajemným královstvím „Lo“, což je řádný název pro oblast Mustang. Toto údolí bylo donedávna nepřístupné veřejnosti a díky tomu si stále zachovává svou kulturu a životní styl, které jsou velmi podobné kultuře tibetské.  

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Výstup na vrchol Vogel od Bohinjského jezera

Výstup na vrchol Vogel od Bohinjského jezera

Bohinjské jezero je největším jezerem Slovinska. Je obklopeno strmými horskými stěnami a zaleka neláká tolik návštěvníků jako nedaleké jezero Bled. Je proto ideálním místem k praktikování outdoorových aktivit. Posuďte sami!Alpy/Julské, Slovinsko

Název anglicky: Ascent of Vogel

Základní trasa: kemp u jezera Bohinj - Planina Zadnij Vogel - vrchol Vogel

Druh treku/túry: Výstup na vrchol, 1-denní

Obvyklý počet dní: 1

Délka: 18 km

Vhodné měsíce: X, IX, VIII, VII, VI, V

Povolení, poplatky, omezení, zákazy: ne

Nejvyšší bod: 1922 m

Celkové převýšení: 1500 m

Obtížnost: Mírně náročný

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: nejsou

Potřebné vybavení:

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

FotkyFotky

FotkyFotky

FotkyFotky

(Autor fotografií: Vladimíra Svitáková)

Popis:

Vzhůru na Vogel

Půl kilometru od kempu ve Zlatorogu začíná lanovka vedoucí na horskou stanici Vogel do výšky 1540 m n. m. Přímo od hlavní lanovky je nádherný výhled nejen na celé jezero, ale hlavně severním směrem na východní centrální část Julských Alp v čele s majestátním Triglavem 2864 m n. m., nejvyšší horu Slovinska. Pěkná túra je to však už od kempu po svých, takže rozhodnutí, jakou variantu vyberete nechám na vás (údaje v tomto článku včetně přiložené trasy ke stažení jsou však pro delší variantu).

Od horní stanice lanovky pak můžete vyrazit na celodenní túru až na vrchol Vogel (1922 m n. m.). Z počátku budete metry nastoupávat pod lanovkami lyžařského areálu Vogel.

Další možností je vyjet nebo vyjít "jen" na horní stanici lanovky. to se pak můžete doslova zklouzat během 2 hodin po jedné ze sjezdovek, která je v létě samá šotolina, až do Zlatorogu. V případě, že míříte do Ribčev Lazu, značená cesta vedoucí po úbočí Voglova Jelovica má o něco mírnější klasání.

Jezero je ledovcovo-tektonického původu, rozlohu má něco málo přes 3, km², je 4,35 km dlouhé a 1,25 km široké a pobřeží má délku 10,9 km. Dosahuje maximální hloubky 45 m. Leží v nadmořské výšce 525 m n. m.


Ostatní outdoorové aktivity u jezera

Samozřejmostí pro celou tuto oblast Julských Alp je cykloturistika a MTB. Značenými cyklotrasami nebo trasami pro MTB jsou okolní kopce doslova protkány.

Díky termodynamice, která nad jezerem panuje je místo známo jako oblast velice vhodná pro provozování paraglidingu.

V zimě je oblast masívu Vogel známým lyžařským centrem Slovinska.

Mapa: Freytag & Berndt, Julische Alpen, 1 : 50 000

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ano

Ubytování a jídlo:

Východiskem ke krásám jezera je na jeho východním okraji vesnička Ribčev Laz a na jeho západním břehu pak místo zvané Ukanc - Zlatorog, kde je i hotel, několik penzionů a jediný kemp, který se u jezera nachází. Zvolíte-li toto místo za základnu, čeká Vás několik dní nabitých horskou scenérií podmalovaných zvukem vodopádů a v brzkých letních měsících i horské louky rozkvetlé zdejší bohatou flórou.

Přístup na začátek: K jezeru se dostanete od jezera Bled, v jehož těsné blízkosti vede dálnice z Ljubljany či Klagenfurtu.

Orientační rozpis po dnech:

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

Výstup na Triglav cestou Cez Prag trail

Autor popisu: Vladimíra SvitákováSem vložte diskusní příspěvek.


 
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz