Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno

VÝBĚR TREKŮ Z KATALOGU

Výstup na nejvyšší vrchol Černé hory - Zla Kolata
Výstup na nejvyšší vrchol Černé hory - Zla Kolata


Nenáročná túra okolím Trenty k prameni řeky Soča
Vesnička Trenta, turistické cen­trum okolí, se nachází na rozhraní údolí Spodní a Zadní Trenta. Poskytuje tedy nejlepší příležitost k výletům do obou údolí, navíc zde můžeme navštívit turistické informace a malé muzeum. Je odtud také stezka vedoucí k prameni řeky Soča.

Výstup na Bavški Grintavec od řeky Soča v Julských Alpách
Bavški Grintavec je velmi výrazný vrchol, strmě spadající do údolí Trenta. Při výstupu popsanou trasou je třeba velké vytrvalosti, neboť výškový rozdíl je téměř 2000 m.

Túra kolem kaňonu Uvac v Srbsku
Túra kolem kaňonu Uvac v Srbsku


↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Výstup na Narcisovou horu Golico v Karavankách

Výstup na Narcisovou horu Golico v Karavankách

Vrchol Golica v západní části Karavanek není ani nejvyšší a zdaleka ani nejkrásnější vrchol pohoří. Přesto se jedná o cíl mnoha turistů. Proč?Alpy/Karavanky, Slovinsko

Název anglicky: Ascent of Golico

Základní trasa: Planina pod Golico - Koča na Golici - Golica

Druh treku/túry: Výstup na vrchol, 1-denní

Obvyklý počet dní: 1

Délka: 7 km

Vhodné měsíce: X, IX, VIII, VII, VI, V

Povolení, poplatky, omezení, zákazy: ne

Nejvyšší bod: 1835 m

Celkové převýšení: 800 m

Obtížnost: Lehký – pro úplné začátečníky

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: nejsou

Potřebné vybavení:

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

FotkyFotky

Popis:

Karavanky - takřka stovka kilometrů horských štítů, sedel, travnatých hřebenů a zelených údolí. Ovšem blízkost atraktivních Julských Alp odsouvá pohoří vždy až na druhou kolej. Přitom mohou hory nabídnout něco, co „julky“ nikoli - nádhernou samotu, jistotu táboření v horách bez pocitu přísného ochránce přírody číhajícího u zadku a v neposlední řadě snadný a jednoduchý přístup. Vydejme se tedy jen tak trochu porozhlédnout z horizontu hor na pomezí Slovinska a Rakouska

Výstup

Proč je tomu tak je ve hvězdách, nicméně plochý a tedy holý (odtud název) vrchol poskytuje jen za minimální vynaloženou námahu skutečně velkolepou odměnu. Tak úplně zadarmo to však samozřejmě nebude. Výchozím místem je milá a malebná osada Planina pod Golico. Pár stylových upravených domů, dřevěné seníky a louky, protkané záplavou květů. Cesta stoupá smrkovým lesem, v závěru pak po pastvinách vyjde k hojně navštěvované chatě Koča na Golici. Z terasy, navíc v milé přítomnosti vychlazeného Unionu (docela slušné slovinské pivo), se otevírá impozantní výhled na zástupy štítů blízkých Julských Alp. K vrcholu Golica vede v trávě vyšlapaná pěšina. Ta nejprve dosáhne hlavního hřebene Karavanek a pak již krátce vyjde na oblý vrcholek Golice. Nenápadná a výškou nikterak omračující hora (1835 m) překvapí naprosto fantastickým výhledem, který sahá od ledovců Vysokých Taur přes velkolepou zelenou kotlinu se zrcadly korutanských jezer po bělostné štíty Julských Alp. Vrchol Golica má mimo těchto, řekli bychom standardních horských vlastností, také jeden zcela mimořádný rozměr. Pokud dorazíme k vrcholu na jaře, nejlépe v květnu, celá hora doslova hoří žlutí milionů horských narcisů. Přezdívka „narcisová hora“ je tedy zcela výstižná.

Mapy a průvodce: Celý hřeben najdeme na několika mapách jak rakouské, tak slovinské produkce. Ty druhé jmenované jsou snad přece jen precizněji zpracované. Na přechod budeme potřebovat list Karavanke - osrednji del a Julijske Alpe - vzhodni del (obě mapy vydala PZS v měřítku 1:50 000. k dostání také v ČR). Oblasti se podrobně věnuje průvodce nakl. Mirago - Slovinské a chorvatské hory (2007).

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ano

Ubytování a jídlo:

Koča na Golici

Přístup na začátek: Jednoduchý a především rychlý přístup po rakouské dálnici A 2 (Wien - Vilach). po podhůří na severní straně zajíždí množství lokálních silnic. Pokud bychom do hor vstupovali od jihu, tedy ze strany slovinské, pak musíme hory překonat některým z horských přechodů nebo tunely (placený Karawankentunnel nebo zdarma přes Ljubeljský tunel).

Orientační rozpis po dnech:

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

Výstup na Velký stůl v Julských Alpách

Autor popisu: Ivo Petr


06.01.2017, Ivo Petr


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ