HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Hřebenovka snů - přechod hlavního hřebene Karavanek

Hřebenovka snů - přechod hlavního hřebene Karavanek

Je až s podivem, že tato nádherná trasa nemá žádný oficiální a zastřešující název a není zařazena do nejhezčích hřebenovek v Evropě.Alpy/Karavanky, Slovinsko a Rakousko

Název anglicky: Ridgeway of Karawanks

Základní trasa: Košutnikov turn - Veliki vrh - sedlo Korošnica - sedlo Ljubelj - Veliki Stol - Golica - sedlo Rožca - Dovška Baba - sedlo Sedlič - Murnovec - Trupejevo poldne - Peč

Druh treku/túry: 4-6 denní, Výstup na vrchol, Hřebenovka

Obvyklý počet dní: 6

Délka: 95 km

Vhodné měsíce: V, VI, VII, VIII, IX, X

Povolení, poplatky, omezení, zákazy: ne

Nejvyšší bod: 2225 m

Celkové převýšení: 8000 m

Obtížnost: Mírně náročný

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: nejsou

Potřebné vybavení:

Obvyklé věci na turistiku + pohyb na feratach (úvazek, feratový set, helma). V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Výhled ze StoluVýhled ze Stolu

Popis:

Karavanky - takřka stovka kilometrů horských štítů, sedel, travnatých hřebenů a zelených údolí. Ovšem blízkost atraktivních Julských Alp odsouvá pohoří vždy až na druhou kolej. Přitom mohou hory nabídnout něco, co „julky“ nikoli - nádhernou samotu, jistotu táboření v horách bez pocitu přísného ochránce přírody číhajícího u zadku a v neposlední řadě snadný a jednoduchý přístup. Vydejme se tedy jen tak trochu porozhlédnout z horizontu hor na pomezí Slovinska a Rakouska.

Trasa přechodu

Přestože páteř pohoří Karavanky působí jednolitým dojmem, skládá se hned z několika samostatných masívů. Všechny však jsou spojeny zajímavě vedenou dálkovou cestou. Je až s podivem, že doposud tato cesta nenese žádný speciální název či označení. Nádherný vysokohorský trek můžeme zahájit na obou pólech pohoří, ale nejlépe je začít na východním okraji pohoří. Vymezení hřebene pohoří ještě není tak markantní a Karavanky zde tvoří spíše spletitý systém samostatných masívů (Olševa, Kordeževa glava). Naší cestu proto zahájíme až v jejich střední části. Hned úvodní túra přechodu je jednou z nejkrásnějších, ale také nejosamělejších. Hřeben Košuta (Koschuta) je úžasným, 10 km dlouhým hřebenem, kde najdeme úplně vše - nádherné louky, ostrý výrazný hřeben, stametrové skalní stěny i několik pěkných jištěných úseků.

Prvním vrcholem bude skalnatý vrch Košutnikov turn (2133 m), odkud budeme balancovat po žiletce hlavního hřebene k travnatým hrbům Kladivo a Veliki vrh. Do cesty se staví první lezecká vložka při sestupu po ocelových lanech do sedla Korošnica. Nedaleko sedla pěkná salaš a nádherná louka k táboření (voda). Další etapou se po přesunu do sedla Ljubelj dostáváme do nejvyššího patra pohoří. Výstup na vrchol Veliki Stol můžeme zpestřit krátkým odskokem na jeden z vizuálně nejkrásnějších vrcholů pohoří - Vrtača. Nocleh na nejvýše položené chatě v pohoří pak za těch 13 euráčů jistě stojí. Cesta pokračuje přes kosodřevinový hřeben Belščica a vyjde na holé Golici. V blízkém sedle Rožca opět krásné místo pro táboření. Hřebenovka zde vstupuje do své západní poloviny. Čekají nás spíše travnaté vrcholy Dovška Baba a dominantní Kepa (několik pěkných jištěných pasáží). V sedle Sedlič (nádherné místo pro tábor u salaší Na Planji) značení končí, viditelná stezka však nikoli. Přejdeme přes vršky Murnovec a Trupejevo poldne, kde se budeme muset „popasovat“ s orientačním rébusem při přechodu vrcholů Vošca, Tamarča a dalších, spíše zalesněných kót (množství lesních cest, dobrá mapa nutností). Od silnice v Korenském sedle opět podle značek vyjdeme na Trojmezník (Peč), kde naše cesta definitivně končí. Na celý hřeben nám postačí cca 5 - 6 dní.

Mapy a průvodce: Celý hřeben najdeme na několika mapách jak rakouské, tak slovinské produkce. Ty druhé jmenované jsou snad přece jen precizněji zpracované. Na přechod budeme potřebovat list Karavanke - osrednji del a Julijske Alpe - vzhodni del (obě mapy vydala PZS v měřítku 1:50 000. k dostání také v ČR). Oblasti se podrobně věnuje průvodce nakl. Mirago - Slovinské a chorvatské hory (2007).

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ano

Ubytování a jídlo:

Dom pri izviru Završnice

Přístup na začátek: Jednoduchý a především rychlý přístup po rakouské dálnici A 2 (Wien - Vilach). po podhůří na severní straně zajíždí množství lokálních silnic. Pokud bychom do hor vstupovali od jihu, tedy ze strany slovinské, pak musíme hory překonat některým z horských přechodů nebo tunely (placený Karawankentunnel nebo zdarma přes Ljubeljský tunel).

Orientační rozpis po dnech:

1. den - Zell-Pfare/Sele-Cerkev - sedlo Korošnica

2. den - sedlo Korošnica - Dom pri izviru Završnice

3. den - Dom pri izviru Završnice - sedlo Rožca

4. den - sedlo Rožca - sedlo Sedlič

5. den - sedlo Sedlič - spaní poblíž vrchol Woschza

6. den - blízko vrcholu Woschza - Seltschach

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

Výstup na nejzápadnější vrchol Karavanek - Dreiländereck

Autor popisu: Ivo Petr

 


16.04.2018, Ivo Petr


Diskuse


jozin
jozin

ahoj, velmi pekny popis. chcem sa spytat ako je velmi nutny ferratovy set?

19. 09. 2017, 21:03:46

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz