Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Výstup na Konj přes Velkou Planinu Kamnických Alpách

Výstup na Konj přes Velkou Planinu Kamnických Alpách

Na jaře do vysokých hor vyráží málo lidí. Jejich chyba. Neuvidí úžasně rozkvetlé horské louky ani zbytky sněhu povalující se ve stinných místech, které dělají hory ještě fotogeničtější. Takže pokud máte trochu času, vyjeďte si na víkend do hor!Kamnické Alpy, Slovinsko

Název anglicky: Ascent of Konj

Základní trasa: Kisovec - Mala PlaninaVelka - Planina - Konj

Druh treku/túry: Výstup na vrchol, 1-denní

Obvyklý počet dní: 1

Délka: 20 km

Vhodné měsíce: X, IX, VIII, VII, VI, V, IV

Povolení, poplatky, omezení, zákazy: ne

Nejvyšší bod: 1818 m

Celkové převýšení: 1800 m

Obtížnost: Mírně náročný

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: nejsou

Potřebné vybavení:

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

FotkyFotky

FotkyFotky

FotkyFotky

(Autor fotografií: Theodor Fiala)

Popis:

Ranní pesimismus

Jasné nebe se nad Ljubljanou kolem sedmé ráno zatahuje. Mraky nás netěší – míříme dnes do Kamnických Alp a předpověď hlásila jasno. Třeba se to ještě vybere… Vyrážíme z Ljubljany asi 50 km na sever. Pokud se chce člověk dostat do hor rychle, je vlastní auto a osoba znalá místních silniček nezbytná. Můj kamarád Robin obojí splňuje a za pár minut už stoupáme serpentýnami vzhůru.

Za městem Kamnik odbočujeme z údolí Kamniške Bystričky směrem na východ. Po několika kilometrech zahybáme na ještě menší silničku. Pokud uvidíte ve slovinské mapě dvě úzké rovnoběžné čáry, které u nás znamenají asfaltovou cestu, buďte si jisti, že se cesta změní v prašnou. A taky že jo! Navíc to tu zrovna vyspravují, ale stroje se naštěstí dají objet. Za pár minut vystoupáme k místu jménem Kisovec. Je to v podstatě louka s dvěma chalupami. Odsud je to už blízko k cíli naší cesty – Velké planině!

Dopolední optimismus

Stoupáme stezkou vzhůru a mraky pořád pokrývají celou oblohu. Ne, že by hrozil déšť, ale těšili jsme se na slunce, které by prozářilo náš výlet a fotky. Robin je optimista: „Buď v klidu, teprve jedenáctá hodina rozhodne!“ No, tak už zbývá jen půlhodinka.

Přicházíme na Velikou planinu. Ve výšce 1600 m n.m. se tu na jakési náhorní plošině rozkládají salaše místních pastevců. Tvoří v podstatě malou vesničku. V létě se tu pase dobytek, teď tu ale kromě několika málo výletníků nikdo není. Zato těch květin! Hlavně šafránu je tu… rozhodně ne jako šafránu. Obrovské plochy luk jsou obsypané těmito fialovými květy. Někdy máme problém na ně nešlapat.

Odpolední nadšení

Jedenáctá skutečně rozhodla: mraky se rozpouští a sluníčko začíná svítit čím dál víc. Proti slunci svítí šafrány jako malé fialové lucerničky. Kromě nich tu roste spousta dalších druhů kytek: čemeřice, bledule, dřípatky… Fotím je, ale jména všech si nepamatuju. Doma to snad dáme zase dohromady.

Skvělé počasí nám vlévá energii do žil. Přecházíme planinu a sestupujeme do údolí, z kterého chceme vystoupat na vrchol Konj. To jsme si dali: krpál nahoru je naprosto šílený, nohy ujíždí po loňském listí. Když už zastavujeme u jedné skalky na vydýchání, zdraví nás dvě starší slovinské paní se psem, které se tu sluní. Taky jdou na Konj, chodí do hor každý víkend a evidentně jim zdolávání místních krpálů nedělá problém. Ochutnáváme chleba, který si ráno upekly, a vyrážíme na závěrečný úsek. Výhledy z vrcholu jsou nezapomenutelné! Panoráma Kamnických Alp spolu s nejvyšším Grintovcem jako na dlani. Za chvíli přichází Slovinky, obdivujem jejich fyzičku, fotíme se spolu a scházíme dolů.

K autu jdeme opět přes Velikou planinu. Odpolední slunce dotváří nádheru toho místa. Kombinace šafrány – salaše – hory fotíme stále znovu a znovu. Za pár týdnu bude jedna část téhle kombinace pryč. Zatím tam však kvetou, takže vyražte do hor!

FotkyFotky

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ne

Ubytování a jídlo:

Přístup na začátek: K Velké Planině se nejlépe dostanete od Ljubljany.

Orientační rozpis po dnech:

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

Hřebenovka snů - přechod hlavního hřebene Karavanek

Autor popisu: Theodor Fiala


05.10.2017, Theodor Fiala


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz