HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

VÝBĚR TREKŮ Z KATALOGU

Trek z Pahalgamu do Sumbalu přes sedlo Sonamous
Tento trek se nachází v indické části rozděleného Kašmíru, jedné z nejkrásnější části Indie, často nazývané indickým Švýcarskem. V celé oblasti se v posledních letech zlepšila bezpečnostní situace natolik, že se turisté opět začínají vracet.

Túra na Guvništa a Sveti Bor blízko vzdušných lázní Srbskka - Kamene Gory
Túra na Guvništa a Sveti Bor blízko vzdušných lázní Srbskka - Kamene Gory


Výstup na nejvyšší vrcholek Balkánu - Musalu v Bulharsku
Výstup na nejvyšší vrcholek Balkánu - Musalu v Bulharsku


Výstup na Cima Presanella, která vévodí okolí!
Výstup na Cima Presanella, která vévodí okolí!


ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Procházka soutěskou Kakouetta ve francouzském Baskicku

Procházka soutěskou Kakouetta ve francouzském Baskicku

Pokud se nacházíte v Baskicku a velkých kopců už máte v nohách dost, nebo vám přebývá trochu času, určitě si nenechte ujít krásnou procházku soutěskou Kakouetta.Pyreneje, Francie

Název anglicky: Easy Hiking Trail - Gorges de Kakoueta

Základní trasa: chodník Gorges de Kakoueta - jeskyně Grotte aux Lacs

Druh treku/túry: 1-denní

Obvyklý počet dní: 1

Délka: 5 km

Vhodné měsíce: I, II, IV, V, VI, VII, VIII, IX, X, XI, XII

Povolení, poplatky, omezení, zákazy: vstupné: dospělí a děti 16+ - 5 euro, děti 7 - 16 let - 4 eura, děti do 7 let - zdarma, skupiny od 20 osob mají slevu. Soutěska je otevřena od 8 hodin ráno. Soutěska je otevřena od 15.3. do 15.11.

Nejvyšší bod: 750 m

Celkové převýšení: 300 m

Obtížnost: Lehký – pro úplné začátečníky

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: nejsou

Potřebné vybavení:

Tuhle procházku můžete jít i v žabkách :-).

20 metrů vysoký vodopád20 metrů vysoký vodopád

Popis:

Takřka každá země či kraj má svůj „Velký kaňon“ a Baskicko není žádnou výjimkou. V líbezné krajině severního podhůří hlavního pyrenejského hřebene je velkých a zajímavých kaňonů dokonce hned několik. Všechny vynikají nejen hloubkou, divokostí skalních forem, ale především bujnou, přímo tropickou vegetací připomínající deštné pralesy Amazonie. Jednoznačný prim patří nádherné soutěsce Kakoueta, která se tak zařazuje mezi největší přírodní pozoruhodnosti francouzského Baskicka. Najdeme ji, ostatně jako hned několik dalších soutěsek (Ehujarré, Olhadybia), v horní části údolí Haute Soule (roztroušená správní obec Sainte-Engráce). Na přítomnost kaňonu nás upozorní hned několik tabulí u hlavní cesty a prostorné parkoviště. Přechod dnem soutěsky je vzorně upraven, a tak asi příliš nepřekvapí, že se za vstup platí. Správkyně soutěsky je příjemná dáma a pokud si v jejím bufetu dáme něco dobrého, nechá se „ukecat“ i na nižší cenu za vstup.

Cesta

Zprvu široká cesta nejprve obchází kouzelné jezírko, v jehož klidné hladině se odráží statné stromy lemující skalní bránu. Jakmile překonáme neobyčejně bujný les s liánami a obřím kapradím, vstupujeme do samotné soutěsky. Pomocí pečlivě instalovaných roštů přecházíme nad říčkou nejužším místem kaňonu (šířka jen 5 metrů, výška stěn kolem 300 m). Ve druhé části se prostor rozšiřuje a pěšina vede po hladkých kamenech přímo kolem vodního toku. Nejkrásnější pasáží je pravděpodobně 20 m vysoký vodopád, který tryská v podobě stříbrného závoje přímo ze skalní dutiny. Kouzelnou podívanou umocňuje možnost pohlédnout na tento nevšední jev také z vnitřní strany vodopádu (upravená stezka). Celá prohlídka vrcholí prohlídkou jeskyně s jezírkem, kde stezka končí a návrat do výchozího bodu je nevyhnutelný. Celý okruh zabere cca 1,5 – 2 hod, nejlepší dobou pro prohlídku je poledne, kdy alespoň na okamžik pronikne do úzkého kaňonu sluneční světlo.

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ne

Ubytování a jídlo:

Na začátku kaňonu se nacházi kavárna/bar La Cascade, kde se také kupují lístky.

Přístup na začátek: Ke vstupní bráně do kaňonu se dostanete od Pau z Francie, anebo od Pamplony, Huescy či Zaragozy ze Španělska.

Orientační rozpis po dnech:

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

Výstup na vrchol Auñamendi nacházejícím se na střeše Baskicka v Pyrenejích

Autor popisu: Ivo Petr

 


29.01.2018, Ivo Petr


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz