HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Výstup na nejvyšší vrchol Bosny a Hercegoviny - Maglič

Výstup na nejvyšší vrchol Bosny a Hercegoviny - Maglič

Nejvyšší vrchol Bosny a Hercegoviny, Bosanski Maglič (2378 m), se nachází v Dinárských horách a na samé hranici s Černou Horou. Jeho o dva metry vyšší soused Crnogorski Maglič je od něj oddělený sedlem, jímž prochází hranice obou států.Dinárské hory, Bosna a Hercegovina a Černá Hora

Název anglicky: Ascent of Maglič

Základní trasa: sedlo Prijevor - jezero Trnovačko - Maglič

Druh treku/túry: Výstup na vrchol, 2-denní, 1-denní

Obvyklý počet dní: 2

Délka: 20 km

Vhodné měsíce: X, IX, VIII, VII, VI

Povolení, poplatky, omezení, zákazy: Vstup do NP Sutjeska 5 KM/os, spaní u jezera Trnovačko 8 KM/os.

Nejvyšší bod: 2378 m

Celkové převýšení: 1950 m

Obtížnost: Mírně náročný

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: nejsou

Potřebné vybavení:

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém. Při variantě jít přímo ze sedla Prijevor na Maglič doporučuji helmu, někomu se možná bdue hodit i lano.

FotkyFotky

(Autor fotografií: Jirka Červinka)

Popis:

Balkánský poloostrov patří k poměrně hornatým územím. Hory, protínající území balkánských států, jsou divoké, nespoutané a často málo prozkoumané, v řadě z nich nepotkáte mnoho turistů. I sem ale míří trekaři stále častěji, vychutnat si samotu zdejší přírody proto vyrazte co nejdřív!

Sousedé na hranici

Malým centrem v národním parku Sutjeska je vesnička Tjentište, odkud se dá autem dostat až do horského sedla Prijevor (1688 m), kde je povolené bivakovaní. Nutno dodat, že cesta jeto spíše pro jeep než fabku, tak na to buďte připraveni. Vysoké vápencové stěny Magliče se nad sedlem ukazují ve své plné kráse a spolu s horskými salašemi připomínají ráz alpské krajiny. 

Ze sedla Prijevor je to k jezeru Trnovačko asi 4,5 km. Od jezera se pak nabízejí opravdu impozantní pohledy jak na Maglič, tak Trnovački Durmitor. Tady je možné za malý poplatek přespat (platí se strážcům parku v chatě u jezera). Je tady spousta skvělých míst na stany včetně ohnišť. Od jezera potom snadným chodníkem, avšak s relativně velkým převýšením, až na vrchol Magliče (dalších cca 5,5 km). U této varianty je opravdu nádherná závěrečná část výstupu, která vede po hřebeni.

Druhou možností je výstup ze sedla Prijevor, v některé literatuře popisovaný i jako ferata, vede obtížným skalnatým terénem občas doplněným kusem hliníkového drátu. Kvůli padání kamenů různých rozměrů není žádná ostuda přibalit si přilbu.

Odměnou je vrcholová část Magliče a neskutečné výhledy nejen do Bosny a Černé Hory, ale i na celé Dinárské pohoří. Hřeben směrem do Černé Hory a na sousední Maglič je pohodový a přivede nás k strmému sestupu ku Trnovačkemu jezeru (1517 m) s nádherným srdcovitým tvarem, odkud dojdete zpět do sedla Prijevor (túra na 6 – 8 hodin).

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ne

Ubytování a jídlo:

Přístup na začátek: Do sedla Prijevor vede divoká cesta od městečka Todevac. Náročným terénem je to do sedla asi 13 km, tak hlavně opatrně, ať neprorazíte podvozek.

Orientační rozpis po dnech:

1. den - sedlo Prijevor - jezero Trnovačko

2. den - jezero Trnovačko - Maglič - jezero Trnovačko - sedlo Prijevor

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

Výstup na Trnovački Durmitor od jezera Trnovačko

Další trekové možnosti: NP Sutjeska, Dinárské hory

Autor popisu: Milan Tomaškovič


19.01.2017, Milan Tomaškovič


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ