HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Výstup na nejvyšší horu Spojeného království - Ben Nevis

Výstup na nejvyšší horu Spojeného království - Ben Nevis

Vydejte se na vrchol zdánlivě snadné hory Ben Nevis. Zděnlivě proto, že podmínky se na ní mění velmi rychle a i přes svou nízkou nadmořskou výšku je převýšení velké, jelikož se stoupá od moře.Highlands/Grampiany, Skotsko

Název anglicky: Ascent of Ben Nevis

Základní trasa: údolí Glen Nevis/Achintee - sedlo Lochan Meall - Ben Nevis

Druh treku/túry: Výstup na vrchol, 1-denní

Obvyklý počet dní: 1

Délka: 16 km

Vhodné měsíce: IX, VIII, VII, VI

Povolení, poplatky, omezení, zákazy: ne

Nejvyšší bod: 1344 m

Celkové převýšení: 1500 m

Obtížnost: Mírně náročný

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: nejsou

Potřebné vybavení:

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. Ani v létě nezapomeňte na teplé oblečení. Ben Nevis není radno podceňovat.

FotkyFotky

FotkyFotky

FotkyFotky

(Autor fotografií: Vladimíra Svitáková)

Popis:

Nezadržitelně se blíží konec našeho putování po West Highland Way. Z Kinlochleven pak celý den prudce stoupáme a pak zase klesáme v dešti a zimě, pořád dokola, mám v tu chvíli pocit, že jsem na dně se svými silami a utápím se tak v beznaději, že na zítra naplánovaný výstup na nejvyšší horu Velké Británie nemohu zvládnout.

Pak se to ale zlomí a mně do žil a hlavně svalů vlije sílu konečně pohled na Fort Wiliam, cíl West Highland Way. Konečně přicházíme opuštěnou starou vojenskou cestou pod nejvyšší horu Spojeného království. Je jím Ben Nevis (1 344 m), který společně s horou Snowdon (1 085 m) ve Walesu a Scafell Pike (978 m) v Anglii, tvoří „Trojici“ nejvyšších hor všech tří států.

Jak na Ben Nevis

Tak jako většina turistů, i my jsme k výstupu použili klasickou jižní trasu, zrekonstruovanou koňskou cestu (Ben Path), vybudovanou již v roce 1883. Výstup začínáme slunného rána v Achintee na východní straně údolí Glen Nevis, asi 2 km od centra města Fort William, v nadmořské výšce asi 20 m. Cesta prudce stoupá k sedlu Lochan Meall (570 m), potom serpentinami vychází zbývajících 700 m po kamenném západním úbočí Ben Nevis. Vrchol hory tvoří rozsáhlá kamenná plošina posetá kamennými mužíky. Na vrcholu jsou nápadné zbytky budovy meteorologické observatoře. Zde byl zbudován i nouzový přístřešek pro poutníky, které chytlo špatné počasí. Vedle observatoře je památník obětem druhé světové války.

Nevysoký, ale zákeřný

Hora je skoro celý rok zahalená do husté mlhy. Průměrná roční teplota na vrcholu je - 0,5 °C a v průměru je na vrcholu každoročně zaznamenáno téměř 300 bouřek. Průměrně spadne asi 4 500 mm srážek. Sníh se tu vyskytuje po celý rok, obzvláště na severní straně.

My máme ale nebývalé štěstí, snad odměna za ty dny námahy, než jsme sem přes Vysočinu doputovali pěšky. Je slunečno, rychlý vítr žene mraky od oceánu na pevninu. Je ale chladno, a tak těla halíme do mikin, bund a čepic, rychle vychládáme. Říká se, že je-li dobrá viditelnost, je odsud vidět až na vzdálenost 200 kilometrů. Výhled je nádherný a jako vždy, stojí za namáhavý výkon. Cesta dolů není tak namáhavá na dech, za to kolena, ta trpí … ostatně jako vždy … Končí tak jeden z výjimečně slunečných dní ve Skotsku.

Outdoorový ráj pod nejvyšší horou

West Highland Way (WHW) vede po úpatí této majestátní hory, která hlídá jeden z nejvýznamnější skotských přístavů Fort William. Město je největším městem západní části Highlands, leží v zálivu Loch Linnhe a Loch Eil. Oblast je ale především centrem pěší túry a horolezectví. Pro outdoorové nadšence je zde například cyklostezka pro terénní kola Downhill Mountain Bike Track. Nejčastěji ale odsud lidé vyráží za poznáním severní části Skotska a nebo, aby vystoupili na legendární Ben Nevis, který je pojmem pro všechny milovníky výstupů na nejvyšší hory všech zemí a kontinentů.

Munros je společný název pro skotské hory, které jsou vyšší než 3 000 stop. Jeho západní a jižní svahy se zvedají do výšky 1 200 m na asi 2 km od dna údolí Glen Nevis a představují nejdelší a nejprudší svahy v celé Británii. Ročně tato hora přiláká asi 100 000 návštěvníků.

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ano

Ubytování a jídlo:

Ve městě Fort William je množství možností pro ubytování.

Přístup na začátek: Až do Fort William vede dálnice od Glasgow, respektive Edinburghu.

Orientační rozpis po dnech:

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

Trek Laugavegur na Islandu

Autor popisu: Vladimíra SvitákováSem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ