HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

VÝBĚR TREKŮ Z KATALOGU

Trek k Milamskému ledovci
Historie na vás bude při tomto treku dýchat snad v každém okamžiku, nejde totiž jen o uměle vytvořenou cestu pro turisty. Už od pradávna byli lidé Joharu, jak je oblast údolí Milamského ledovce známá v místním jazyce, obchodníci, kteří cestovali se svými karavanami z Indie do Tibetu skrz sedla Unta Dhura a Kungribingri La.

Výstup na vrchol Rondslottet v Norsku
Výstup na vrchol Rondslottet v Norsku


Výstup na nejvyšší horu Norska - Galdhøpiggen
Výstup na nejvyšší horu Norska - Galdhøpiggen


Přechod pohoří Rila v Bulharsku
Přechod pohoří Rila v Bulharsku


ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Výstup na královnu švédských hor - Kebnekaise

Výstup na královnu švédských hor - Kebnekaise

Kebnekaise (2111m) je největším vrcholem švédských hor. Najdeme ji v Laponsku. Místní Sámové jí říkají Giebnegáisi neboli „kotlový hřeben"Skandinávské hory, Švédsko

Název anglicky: Ascent of Kebnekaise

Základní trasa: Nikkaluokta - Kebnekaise Fjällstation - Kebnekaise - Vierrarvárri - Kebnekaise Fjällstation - Nikkaluokta

Druh treku/túry: Výstup na vrchol, 3-denní, 2-denní

Obvyklý počet dní: 3

Délka: 53 km

Vhodné měsíce: IX, VIII, VII, VI, V

Povolení, poplatky, omezení, zákazy: ne

Nejvyšší bod: 2103 m

Celkové převýšení: 2900 m

Obtížnost: Mírně náročný

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ano

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: I

Potřebné vybavení:

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém + zbraně proti komárům v podobě repelentu a síťky přes hlavu. Možné je přibalit také kousek lana.

FotkyFotky

Popis:

Shluk několika domů s na laponské poměry jednoduchým názvem Nikkaluokta je jedním z možných výchozích bodů k dosažení nejvyššího bodu Švédska. Resp. je jediným vhodným výchozím bodem, pokud nemáme ambice dosáhnout hory v rámci několika denního přechodu po známé severském treku Kungsleden, protínající nejkrásnější partie švédského severu v délce takřka 450 km. Na severu je světlo po 24 hodin, ale pokud nechcete dopadnout jako mí přátelé, kteří vyrazili na túru  s heslem „jdeme do setmění" a po 17 hodinách pochodu padli vysílením, vyčleňte si na horu minimálně 3 dny. Nutno však připomenout, že tato část laponských hor je domovem nesmírně dravé dvoukřídlé šelmy, obávaných upírů čeledi Culicidae neboli komáři.

Pochod po 25 km dlouhé stezce z Nikkaluokty do turistického střediska Kebnekaise Fjällstation je cesta peklem, která sotva najde v rámci skandinávských hor obdobu. „Komouši" jsou schopni identifikovat kysličník uhličitý a kyselinu mléčnou na vzdálenost kolem 30 m a pokud tedy dýcháme a potíme se (kdo ne, že?), sotva této bestii unikneme. Repelenty sice zabírají, ale jen na chvilku. Častá obnova je nezbytná, rovněž „šermířská" přilba se síťovinou není nijak výstředním módním doplňkem. Naštěstí cesta je díky stále se přibližujícím horám zajímavá a tak se věnujme raději té kráse vůkol.

První atraktivní pohled na zvláštně tvarované severské štíty poskytuje břeh jezera Låddjujåri. Dobře značená cesta pak pokračuje podél celého jezera dále k západu a kolem mnoha mokřin a meandrů horské říčky (ideální komáří „base camp") nakonec dojde k několika budovám turistické základny. Noblesní restaurace a bufet naši peněženku příliš nepotěší, pěkné a udržované tábořiště pak jistě ano.

Dvě cesty k cíly

Na nejvyšší švédský krtinec vedou dvě základní výstupové cesty. Obě jsou nelehké, dlouhé a vyčerpávající. Za normální se považuje Západní cesta, vedoucí přes „zbytečný" kopec Vierrarvárri. technických obtíží zde příliš nehledejme, zato se připravme na brodění potoků a nekonečný výstup, který nám v závěru připraví nečekané překvapení - bolestnou ztrátu dobrých 300 výškových metrů sestupem z falešného vrcholu. V hluboké rokli začíná vše znovu a nezbývá než opět stoupat k severské obloze. Cestou míjíme dvě chaty. Jedna větší je plná nepořádku (tohle že je Švédsko?), druhá „psí bouda", stojící těsně pod vrcholem je již v lepší kondici. Samotný vrchol Kebnekaise je tvořen sněhově - ledovým hřebenem se dvěmi vrcholy. Vyšší z nich je Jižní vrchol (Sydtoppen), poskytující nerušený výhled na 40 000 km² hor, údolí a ledovců Švédska a sousedního Norska. Nerušený pouze v případě pěkného počasí, kterého je v těchto zeměpisných šířkách jako šafránu. Většinou jsme nuceni hledět do bílé severské tmy, vzdorovat skučícímu větru a jektat zuby, že je to slyšet až v Narviku. Přechod na sousední Nordtoppen je možný, ale bez maček bychom se do ostré ledové žiletky hřebene asi neměli pouštět.

Druhá, tzv. Východní cesta, to je jiné kafe. Vede od turistické základny nejprve k ledovci Björlings glaciar. Přechod ledovce není těžký, trhlin není mnoho a nejsou příliš hluboké. Kritickým bodem je nalezení firnového mostu, tvořící spojnici mezi ledovcem a stěnou Kebnekaise. Jedná se však o tak výrazný bílý trojúhelník, který by neměl uniknout naší pozornosti. Jakmile dorazíme ke stěně, cesta se lomí do pověstné skalní římsy Våstraleden, která je místy zajištěna lany. Jedná se o nesnadné a objektivně nebezpečné místo. Uklouznutí a zřícení se na ledovec v hloubce pod námi by mělo fatální následky. Také závěrečný výstup skalnatým kuloárem je zajištěn fixními lany, které zde skutečně nejsou pro okrasu. Takto vyjdeme až k chatce pod vrcholem a odtud již jednoduše na vrchol. Spojením výstupu přes ledovec a římsu se sestupem po „normálce" dostaneme skutečně hodnotný celodenní trip v polárních horách švédského severu.

Praktické informace

Časy výstupů: Západní trasa cca 4 hod. pouze ve výstupu, celkem však s broděním řek a dalšími „chuťovkami" dobrých 9 hod. Cesta přes kuloár zabere cca 3 hod. Spojení obou cest vyjde na 7 - 8 hod. pochodu (na tuto variantu nastupovat pouze za dobrého počasí, cenné rady poskytnout zaměstnanci Kebnekaise Fjellstation).

Mapy: Fjällkartan BD6 (Abisko-Kebnekaise-Narvik) v měřítku 1:100 000. K dostání všude v horách a v podhuří, sporadicky také u nás (Kiwi Praha).

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ne

Ubytování a jídlo:

Přístup na začátek: Do vesničky Nikkaluokta se dostanete po silnici BD 870 od Kiruny, ve které sjedete z dálnice E10.

Orientační rozpis po dnech:

1. den - Nikkaluokta - Kebnekaise Fjällstation

2. den - Kebnekaise Fjällstation - Kebnekaise - Vierrarvárri - Kebnekaise Fjällstation

3. den - Kebnekaise Fjällstation - Nikkaluokta

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

Výstup na nejvyšší horu Norska - Galdhøpiggen

Autor popisu: Ivo Petr


24.01.2017, Ivo Petr


Diskuse


tomas sulc
tomas sulc

koukam kdo to tu psal a ty, ivo :), zrovna se tam chystam tak schanim informace.

20. 05. 2018, 18:54:29
Helena
Helena

Od srpna 2018 v důsledku odtání ledovce je již vyšším severní vrchol: https://www.svenskaturistforeningen.se/aktuellt/sverige-har-en-ny-hogsta-punkt/ Stará chata, resp. ta rozpadlá a větší ze dvou starých chat byla v létě 2018 odstraněna. Mačky jsou často potřeba i na jižní vrchol, většinou v druhé polovině léta, kdy odtaje sníh. Severní vrchol je dostupný pouze s kompletní ledovcovou výbavou.

24. 09. 2018, 15:21:32

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz