HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Výstup na Olymp, sídlo řeckých bohů

Výstup na Olymp, sídlo řeckých bohů

Na věky bozi prý mají tam bezpečná sídla. Jimi nezmítá vítr a nikdy je nesmáčí liják, nikdy se nesype sníh, tam bez mráčku nebeské jasno prostírá se a všude se rozlévá bělostná záře. Na něm blažení bozi jen v radostech žijí den ze dne. Řeč je samozřejmě o Olympu a těmito slovy jej popisuje řecký básník Homér. Můj popis vskutku nebude tak květnatý, ale o to aktuálnější.Olymp, Řecko

Název anglicky: Ascent of Olymp

Základní trasa: Litochoro - chata Prionia - chata Refuge A "Spilios Agapitos" - vrchol Skala/Mytikas

Druh treku/túry: Výstup na vrchol, 3-denní, 2-denní

Obvyklý počet dní: 3

Délka: 42 km

Vhodné měsíce: X, IX, VIII, VII, VI, V, IV

Povolení, poplatky, omezení, zákazy:

Nejvyšší bod: 2917 m

Celkové převýšení: 3700 m

Obtížnost: Mírně náročný

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: II

Potřebné vybavení:

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém. Kdo by se chtěl dostat na nejvyšší vrchol Olympu - Mytikas a nekončit "jen" na předvrchole Skala, měl by přibalit taky lano a věci na jištění + helmu.

FotkyFotky

FotkyFotky

FotkyFotky

(Autor fotografií: Klára Benešová)

Popis:

Výchozím bodem je městečko v podhůří Olympu zvané Litochoro. Doporučuji k návštěvě nejen kvůli příjemné atmosféře, ale především kvůli senzačním muffinům, které jsou prodávány v pekařství na náměstí. Existuje několik možností jak se z Litochora dostat nahoru na horu. Asi nejlákavější je cesta kaňonem proti proudu říčky Enipea. Kaňon by vás měl zavést až k první horské chatě (Prionia, 1100 m n. m.). Ovšem za předpokladu, že objevíte stezku, která vede z Litochora do kaňonu. Nám se to nepodařilo ani s průvodcem „Hory Balkánu“.

Museli jsme proto zvolit asfaltovou cestu (z Litochora do Prionie  17 km), moc aut tudy nejezdilo, ale přesto se nám podařilo stopnout domorodce ve starším BMW. Není nutné však spoléhat na náhodu, skupina Čechů nám potvrdila, že z Olympské riviéry jezdí tím směrem autobus. U chaty Prionia je zákaz stanování, není však problém po domluvě s chatařem postavit stan opodál za mostem u potoka.

Ten dobrý muž (je-li tam stále) sice neovládá angličtinu, ale při troše snahy se s ním dá dojednat i úschova věcí, které nechcete tahat zbytečně s sebou. Ještě jedna důležitá věc – hned u chaty je pramen, ze kterého teče tak dobrá voda, že ji lze pít jen tak na chuť. Nepřeháním.

Cesta do sídla bohů není zadarmo

Z Prionie na vrchol Olympu jsme vyrazili pozdě, až kolem deváté, navíc bylo všude spousta lidí, jelikož se zrovna běžel Olympus Marathon. Cesta na Olymp je poměrně úzká a klikatá, ale stojí za tu námahu, neustálé uhýbání závodníkům bylo však únavné a zdržovalo od plynulého výstupu. Nemít na zádech velké batohy, možná by to takový problém nebyl. U druhé horské chaty (2100 m n. m.) nás pobavila cedule, které je psaná v několika jazycích (i v češtině!) a hlásá, že je zpoplatněno částkou 1,6 eura už jen posezení na místní lavičce či úkryt před nepřízní počasí. Neuvěřitelné. Spolu s dalšími lidmi (ukázalo se, že to byli rovněž Češi) jsme si k odpočinku vybrali plácek mimo dosah platnosti cedule. Po vydatné přestávce jsme se opět svěží a nasycení vydali k dalšímu stoupání.

Naštěstí trasa k vrcholům Olympu již není tolik frekventovaná, vlastně jsme potkali jen pár lidí s lanem a horolezeckým vybavením, kteří nás odradili od výstupu na Mytikas (neměli jsme dostatečné vybavení). Přehodnotili jsme náš cíl a vydali se „jen“ na vrchol Skala (2866 m n. m.). Celou trasu od druhé horské chaty až k vrcholům hodnotím mnohem lépe než první část výstupu. Nejen kvůli absenci lidí, ale především je mnohem zábavnější – překrásné výhledy, exponovaná trasa suťoviskem, možnost oblézt kdejaký šutr. Oproti „obyčejnému“ a přelidněnému prvnímu úseku zkrátka zábava.

Sestup ze Skaly k Prionii nám zabral jen tři hodiny. Celá trasa nám trvala 11 hodin včetně přestávky na jídlo, průvodce uváděl dobu o dvě hodiny kratší. Průvodce ovšem uváděl i jiné podobně lákavé věci. Jednou z nich byl i poutavý popis kaňonu, kterým jsme se rozhodli sestoupit z Olympu na zem, tedy dojít zpět do Litochora. Naivně jsem očekávala, že cesta kaňonem povede kolem vody, avšak stezka příkře stoupala a klesala jako horská dráha a průzračnou vodu jsme mnohdy jen tušili kdesi hluboko pod námi. Cestou jsme minuli i svatou jeskyni s kapličkou – dříve zde bývala poustevna. Kaňon sám o sobě jistě krásný je, ale jeho potenciál není ani zdaleka využit, což je velká škoda, poněvadž vodopády i tůně křišťálové vody, které jsme viděli, byly skutečně božské.

FotkyFotky

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ano

Ubytování a jídlo:

chata Prionia

chata Refuge A "Spilios Agapitos"

Přístup na začátek: Do Litochora jezdí autobus, ale dostat se tam samozřejmě můžete i vlastním autem. Přímo kolem Litochora vede dálnice E75/A1, která kopíruje celé východní pobřeží mezi Athénami a Thessaloniki.

Orientační rozpis po dnech:

1. den - Litochoro - chata Prionia

2. den - chata Prionia - chata Refuge A "Spilios Agapitos" - vrchol Skala/Mytikas - chata Prionia

3. den - chata Prionia - Litochoro

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Autor popisu: Klára Benešová


24.01.2017, Klára Benešová


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz