HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

VÝBĚR TREKŮ Z KATALOGU

Túra okolo jezera Lac du Grand Laus do sedla Malrif.
Krásnou přírodou k tyrkysovému jezeru.

Kaimai Mamaku lesní park - trek od severu na jih
Kaimai Mamaku Forest Park leží v severní části Severního ostrova Nového Zélandu, poblíž Bay of Plenty. Nejbližší velká města jsou Rotorua a Tauranga. Lesní park o rozloze 37,000 ha je žijícím muzeem přírodní i lidské historie.

Výstup na Cima Presanella, která vévodí okolí!
Výstup na Cima Presanella, která vévodí okolí!


Výstup na Alvand
Výstup na Alvand


ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Výstup na čtyřtisícovku Allalinhorn ve Walliských Alpách

Výstup na čtyřtisícovku Allalinhorn ve Walliských Alpách

Jedna z těch lehčích čtyřek ve Švýcarsku.Alpy/Walliské, Švýcarsko

Název anglicky: Ascent of Allalinhorn

Základní trasa: Mittel Allalin - sedlo Feejoch - Allalinhorn

Druh treku/túry: Výstup na vrchol, 1-denní

Obvyklý počet dní: 1

Délka: 6 km

Vhodné měsíce: IX, VIII, VII, VI

Povolení, poplatky, omezení, zákazy:

Nejvyšší bod: 4027 m

Celkové převýšení: 600 m

Obtížnost: Mírně náročný

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ano

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: nejsou

Potřebné vybavení:

Jedná se o VHT, takže budete potřebovat téměř vše, co horská výbava nabízí včetně maček či cepínu. Dále lano, jistící prostředky nebo helmu. Mohou se hodit také trekové hůlky. Nutností je v létě a na ledovci opalovací krém a sluneční brýle.

FotkyFotky

Popis:

Je to další z Alpských vrcholů nad 4 000 metrů, který se řadí do skupiny „snadných“. Jeho výška je 4 027 metrů. Leží nedaleko svého vyššího bratříčka Dom (4 545 m). Vzdušnou čarou jsou od sebe tyto dva vrcholy vzdáleny jen 6 kilometrů. Ze švýcarských vesnic je mu nejblíže Saas-Fee (1 800 m), která leží v údolí Saasertal.

V okolí Saas-Fee a tedy i okolí Allalinhornu se tyčí několik vrcholů. Jsou to například Ulrichshorn (3 925 m), Balfrin (3 796 m), Bigerhorn (3 626 m), Lammenhorn (3 190 m), Egginer (3 367 m) a mnoho dalších. V Saas-Fee se jezdí závody světového poháru ve sjezdovém lyžování. Za to vesnička vděčí dvěma velkým ledovcům, které spadají do její těsné blízkosti (Feegletscher a Hohlaugletscher).

Co se týče samotného Allalinhornu, tak ze čtyřtisícových vrcholů jsou mu nejblíže Rimpfischhorn(4 199 m) a Alphubel (4 206 m). Druhý jmenovaný je rovněž lehce dostupný díky lanovce, která vás doveze až do výšky 2 869 metrů. Tady se nachází chata Längflue (2 867 m). Chata je výchozím bodem jak pro výstup na Allalinhorn, tak pro výstup na Alphubel. Pokud si chcete cestu ještě usnadnit, můžete vyjet zubačkou až do výšky 3 456 metrů (Mittel Allalin).

Allalinhorn je tvořen čtyřmi skalními hřebeny. Každý přichází z jiné světové strany. Kromě východního hřebene končí všechny cca 200 výškových metrů pod vrcholem. Pouze zmíněný východní vede až do samého závěru a de facto vytváří vrchol.

Výstupové cesty

K vrcholu vede šest základních výstupových cest. Normálkou je zde trasa od Mittel Allalinu (3 456 m, horní stanice zubačky). Poté, co vystoupíte ze zubačky, se dáte jihozápadním směrem do sedla Feejoch (3 826 m). Vaše kroky povedou přes ledovec  Feegletscher. Ze sedla vám cesta k vrcholu zabere asi hodinu. K vrcholu vás dovede hřeben se sklonem maximálně 40°.

(jakékoliv parametry v rámci článku, jako převýšení, počet km apod., jsou věnovány této trase s použitím zubačky, tedy s výstupem od Mittel A.)

Další cesty jsou:

1. severovýchodním hřebenem - Hohlaubgrat, obtížnost PD+

2. jihozápadním hřebenem, obtížnost PD

3. severovýchodním hřebenem, obtížnost AD+

4. severozápadní a severovýchodní stěnou, obtížnost TD

5. jižní stěnou, obtížnost závisí na cestě, kterou ve stěně zvolíte

Prvovýstup

v roce 1856 se jihozápadním hřebenem přes ledovec Fee Gletscher a sedlo Feejoch  podařilo vystoupit faráři Johanovi Josephu Imbodenovi, kterého doprovázeli Franz Joseph Andenmatten a anglický právník Edward Levi Ames.

Zajímavosti

Pokud jste jeden/jedna z lidí, kteří rádi zkoušejí něco neobvyklého, vylezte v jednom dni jak Allalinhorn, tak Alphubel. Je to možné uskutečnit hřebenem, který oba vrcholy spojuje. Při přechodu musíte překonat ještě vrchol Feechopf (3 888 m).

V roce 1907 byl uskutečněn první zimní výstup R. Brackenem. Na vrchol vystoupil sólo.

Vesnička Saas-Fee, ve které žije něco málo přes 1700 obyvatel, je označována jako „perla Alp“.

Ze Saas-Fee vede lanovka a podzemní zubačka. Vyvezou vás až do výšky 3 457 metrů. Tady se nachází panoramatická restaurace.

Výstup na Allalinhorn je oblíbenou skialpovou túrou.

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ne

Ubytování a jídlo:

Mittel Allalin

Přístup na začátek: Zubačkou

Orientační rozpis po dnech:

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

Tři výstupové cesty na Weissmies ve Walliských Alpách

Autor popisu: Redakce


20.03.2017,


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz