HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Výstup na čtyřtisícovku Weisshorn ve Walliských Alpách, cesta východním hřebenem

Výstup na čtyřtisícovku Weisshorn ve Walliských Alpách, cesta východním hřebenem

Weisshorn vám nedá nic zadarmo, o to sladší je výstup na něj.Alpy/Walliské, Švýcarsko

Název anglicky: Ascent of Weisshorn

Základní trasa: Randa - Weisshornhütte - Weisshorn

Druh treku/túry: Výstup na vrchol, 3-denní, 2-denní

Obvyklý počet dní: 3

Délka: 21 km

Vhodné měsíce: IX, VIII, VII, VI

Povolení, poplatky, omezení, zákazy:

Nejvyšší bod: 4505 m

Celkové převýšení: 3600 m

Obtížnost: Náročný

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ano

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: III

Potřebné vybavení:

Jedná se o náročné VHT, takže budete potřebovat téměř vše, co horská výbava nabízí včetně maček či cepínu. Dále lano, jistící prostředky nebo helmu. Mohou se hodit také trekové hůlky. Nutností je v létě a na ledovci opalovací krém a sluneční brýle.

FotkyFotky

Popis:

Pokud se budete chtít dívat z vrcholu Weisshornu připravte se, že musíte překonat výšku 4 505 metrů. Tento 4,5 kilometru vysoký vrcholek je situován do Švýcarských Alp, respektive do podskupiny Walliské Alpy. Weisshorn je nádherná hora tvaru trojbokého hranolu a celou svoji rozlohou spadá do Švýcarska. Tento vzhled může působit až děsivě, pokud máte v úmyslu se na vrchol vyškrábat. Jak již tvar napovídá, je hora tvořena třemi ostrými hřebeny (východní, severozápadní, jihozápadní) a třemi velmi kolmými stěnami (severní, jižní, západní).

Z východu se pod vrcholem Weisshornu krčí vesnice Randa (údolí Matter), ze západu potom o něco vzdálenější Zinal (dolina Val d'Anniviers).

Výstupové cesty

Jak již tvar hory napovídá, budou výstupovými cestami její hřebeny. Nutno dodat, že i ten „nejlehčí hřeben“ je velmi obtížný. Na Weisshorn by se měli vydat jen zkušení a fyzický zdatní horolezci či alpinisté.

Jihozápadní hřeben - Jsou zde velice obtížné pasáže, z nichž většina je hodnocena obtížností IV. Místy se vyskytují také místa s obtížností V. Sněhové pasáže mají sklon až  55°.

Severozápadní hřeben - rovněž se jedná o velmi obtížnou cestu, která je složená z terénu obtížnosti III a IV. Sníh místy překračuje sklon 50 °.

Východní hřeben - „Nejlehčí“ z hřebenů by měl být tento, aspoň podle západoalpské klasifikační stupnice. Proto se jeho popisem budeme zabývat trochu podrobněji (jakékoliv parametry v rámci článku, jako převýšení, počet km apod., jsou věnovány této trase).

Nejdříve vás čeká nezáživný výstup na chatu Weisshornhütte (2 932 m). Cesta začíná ve vesnici Randa (1 406 m), což znamená, že vás čeká skoro 1 500 metrů stereotypního stoupání, které nenabízí moc výhledů na okolní kopce. Chata je otevřená celoročně a poskytne vám dobré útočiště a místo k odpočinku. Další den je dobré vstát brzy ráno a vyrazit směrem k hřebenu. Orientace by měla být poměrně snadná. Až na hřeben vede rozpoznatelný kuloár, který postupně přechází v kameny a později v pevnou skálu.

Poté, co se dostanete na hřeben, začíná to pravé dobrodružství. Cesta přes hřeben by se dala rozdělit na dvě části, skalní a sněhovou. Skalní část hřebenu je úzká, místy osazená „borháky“ a jedno místo je dokonce zajištěno fixním lanem. Bezpodmínečné je mezijištění. Když se terén změní na sníh a led, je potřeba si dávat pozor, abyste neuklouzli. Svahy severní stěny dosahují sklonu až 45°. V této „bílé“ pasáži se technická obtížnost značně sníží a vy si můžete užívat pochod k vrcholu. Ten je osazen křížem a jsou odtud nádherné výhledy na Matterhorn, masív Monte Rosa, Dom a vzdálenější Mont Blanc.

Prvovýstup

Poprvé vstoupil člověk na vrchol Weisshornu 19. srpna 1861. Byli to John Tyndall s vůdci J. J. Bennenem a Ulrichem Wengerem. Výstup byl uskutečněn východním hřebenem, který je brán jako normální cesta.

Zajímavosti

Weisshorn je pátou nejvyšší horou Švýcarských Alp.

Hora se svými krásně lomenými tvary může rovnat i světoznámému Matterhornu.

Východní hřeben je označován jako nejobtížnější normálka na alpské vrcholy, které přesahují 4000 metrů.

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ano

Ubytování a jídlo:

chata Weisshornhütte

Přístup na začátek: Do Randy se dostanete odbočením do údolí říčky Vispa v městě Visp, kterému předchází Sion a Sierre, kterými projedete po dálnici A9.

Orientační rozpis po dnech:

1. den - Randa - Weisshornhütte

2. den - Weisshornhütte - Weisshorn - Weisshornhütte

3. den - Weisshornhütte - Randa

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

Výstup na čtyřtisícovku Allalinhorn ve Walliských Alpách

Autor popisu: Redakce


25.01.2017,


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz