HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Výstup na švýcarskou čtyřtisícovku Breithorn

Výstup na švýcarskou čtyřtisícovku Breithorn

Vysoké hory člověka přitahovaly už od nepaměti. Výstupy na některé z nich jsou relativně snadné zvládne je téměř každý zkušený vysokohorský turista. Zástupcem takové túry je například švýcarský Breithorn.Alpy/Walliské, Švýcarsko a Itálie

Název anglicky: Ascent of Breithorn

Základní trasa: Breuil Cervinia - Rifugio Guide del Cervino - Breithorn

Druh treku/túry: Výstup na vrchol, 2-denní, 1-denní

Obvyklý počet dní: 2

Délka: 9 km

Vhodné měsíce: IX, VIII, VII, VI

Povolení, poplatky, omezení, zákazy:

Nejvyšší bod: 4165 m

Celkové převýšení: 770 m

Obtížnost: Mírně náročný

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ano

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: nejsou

Potřebné vybavení:

Jedná se o VHT, takže budete potřebovat téměř vše, co horská výbava nabízí včetně maček či cepínu. Dále lano, jistící prostředky nebo helmu. Mohou se hodit také trekové hůlky. Nutností je v létě a na ledovci opalovací krém a sluneční brýle.

FotkyFotky

(Autor fotografií: www.swiss-image.ch)

Popis:

Nejsnáze dostupné švýcarské čtyřtisícové vrcholy nalezneme v masivu Breithorn, i když na to svoji mohutností a hrůzu nahánějícím vzhledem rozhodně nevypadá. Hřeben se skládá z pěti vrcholků, z nichž ten nejvyšší má 4 165 m.

O co příkřeji vypadá ze švýcarské strany, o to pozvolnější je z italské strany, kudy vede pěší cesta na vrchol. Pokud vyjedete lanovkou na Testa Grigia, čeká vás cesta podél vleku k jihovýchodu a pak stále východním směrem po lyžařské trati na Breithornplateau. Horní stanice na Klein Matterhornu zůstane poněkud vlevo.

Problémy při výstupu mohou nastat pouze na úzkém vrcholovém hřebeni, kde jsou velmi exponovaná místa. Před samotným výstupem je vhodná alespoň minimální aklimatizace. Horní stanice lanové dráhy Testa Grigia se nachází až ve výšce 3480 m, během chvilky tedy díky ní překonáte 1500 výškových metrů, což může mnohým způsobit problémy. Pro další postup na vrchol od pláně Breithornplateau je důležitým faktorem dobrá viditelnost. V případě mlhy zde hrozí nebezpečí zbloudění. Trasa, která slouží i jako sestupová, není značená, přesto orientačně jednoznačná.

Výhled na vrcholu je mimořádný. Na severu lze spatřit Bernské Alpy včetně Jungfrau, Aletschhornu  a Mnicha Finsteraarhornu, na jihu pak Gran Paradiso, na západě Mont Blanc. Na severozápadě se tyčí nepřehlédnutelný Matterhorn a dále Dent Blanche, Obergabelhorn, Zinalrothorn a Weisshorn. Severovýchod pak zdobí masív Mischabel (Dom, Täschhorn, Alphubel a Allalihorn). Na východ pokračuje hraniční hřeben přes Pollux, Castor a Liskamm.

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ano

Ubytování a jídlo:

chata Rifugio Guide del Cervino

Přístup na začátek: Do Breuil Cervinia vede silnice SR46, na kterou se dostanete sjetím z dálnice A5 v cahtillonu.

Orientační rozpis po dnech:

Možné celou túru zvládnout v rámci jednoho dne, anebo s mezipřespáním kvůli aklimatizace.

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

Výstup na čtyřtisícovku Weisshorn ve Walliských Alpách

Autor popisu: Michal Kroužel


25.01.2017, Michal Kroužel


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ