Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Velkolepá alpská túra - Eiger trail, s výhledy na Eiger, Mnich a Jungfrau

Velkolepá alpská túra - Eiger trail, s výhledy na Eiger, Mnich a Jungfrau

Je to jeden z nejtěžších alpských výstupů. Až do roku 1938 odolávala severní stěna švýcarské hory Eiger horolezcům. Však se jí také místo německého pojmu Nordwand dávno přezdívá Mordwand alias vraždená stěna. Strašidelná skála se zvedá do dvoukilometrové výše nad terénem, nadmořská výška je 3970 metrů! Avšak není nezbytně nutné na ni lézt, abyste si ji mohli osahat zblízka. Od roku 1997 vede na úpatí skály velkolepá túra.Alpy, Švýcarsko

Název anglicky: Hiking trail - Eiger trail

Základní trasa: Alpiglen - zastávka Eigergletscher - Kleine Scheidegg

Druh treku/túry: 1-denní

Obvyklý počet dní: 1

Délka: 10 km

Vhodné měsíce: IX, VIII, VII, VI

Povolení, poplatky, omezení, zákazy:

Nejvyšší bod: 2369 m

Celkové převýšení: 700 m

Obtížnost: Lehký – pro úplné začátečníky

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: nejsou

Potřebné vybavení:

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

FotkyFotky

FotkyFotky

FotkyFotky

(Autor fotografií: www.swiss-image.ch)

Popis:

Trasa zvaná Eigertrail spojuje nádražíčko horské železnice Alpiglen (1615 metrů nad mořem), zastávku Eigergletscher coby nejvyšší bod túry (2320 metrů nad mořem) a železniční alpskou křižovatku Kleine Scheidegg (2061 metrů nad mořem).

Kdy a odkud vyrazit

Tady je podstatné zmínit jeden detail: stín pod severní stěnou Eigeru v kombinaci s vysokou nadmořskou výškou dovolují pochod jen od konce června do konce září. A to ještě bez záruky. Může se stát, že i v průběhu letní dovolené napadne nahoře sníh a stezka bude na pár hodin (výjimečně i na několik dní) uzavřena. Je proto nutné důsledně sledovat místní předpovědi počasí. A pokud vám prognóza přeje, bez váhání vyrazit – už za půl dne může totiž být všechno jinak klidně i v srpnu.

Šikovné je přitom vyrazit z nižšího konce v Alpiglenu. Proč si dobrovolně přidávat nějakých 400 výškových metrů? Nejde jen o ten pocit, že si člověk dá víc „do těla“, zvlášť když se v drsném terénu vysoko v horách trochu hůř dýchá. V tomto směru totiž čekají v závěru túry – tedy nastoupáte-li oněch 700 metrů z Alpiglenu přes kravské pastviny, podél ledových vodopádů a strží až na dotek severní stěny Eigeru – docela pěkné odměny.

Po cestě vás čekají odměny

Nejprve to budou vyhlášené švýcarské alpské sýrové lahůdky jako fondue či raclette na terase restaurace Eigergletscher s dechberoucí vyhlídkou na stejnojmenný ledovec, načež se kousek pod hospodou musíte „povinně“ zastavit u jezírka s vodní masáží. Vypadá to spíš jako mělká horská kaluž s oblázky na dně, ale z vody trčí lavičky a jestliže na břehu sundáte pohorky i ponožky a pak stisknete vypínač, spustí se bublinková vodní masáž. Co víc si přát?

Jakkoli je to náročný výšlap, jeho ohromnou výhodou je komfortní dostupnost díky síti horských drah Jungfraubahnen (www.jungfrau.ch). Tyhle železnice jsou sice ve světě proslavené především nejvyšší tratí Evropy vedoucí do sedla Jungfraujoch (vrcholová stanice leží 3454 metrů nad mořem, soupravy ze stanice Interlaken Ost jezdí do hor každou půlhodinu), avšak byla by škoda po cestě minout bez povšimnutí další pozoruhodné milníky. Jako třeba právě Eigertrail.

FotkyFotky

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ne

Ubytování a jídlo:

restaurace Eigergletscher

Přístup na začátek: Využít je potřeba horských železnic Jungfraubahnen.

Orientační rozpis po dnech:

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

Túra údolím Verzasca je ráj ve Švýcarsku přístupný všem

Autor popisu: Petra Greifová


25.01.2017, Petra Greifová


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz