Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno
HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

VÝBĚR TREKŮ Z KATALOGU

Trek Dolinou Suchej Wody Gasienicowej v polské části Vysokých Tater
Trek Dolinou Suchej Wody Gasienicowej v polské části Vysokých Tater


Trek západní částí Větrných hor v Rumunsku
Trek západní částí Větrných hor v Rumunsku


Výstup na Velkou Hejšovinu neboli Szczeliniec Wielki v pohoří Góry Stolowe
Výstup na Velkou Hejšovinu neboli Szczeliniec Wielki v pohoří Góry Stolowe


Trek z Nagaru do Malany
Tajemná vesnice Malana je jednou z nejpopulárnějších trekových destinací v okolí známého horského střediska Manali. Leží pod vrcholem hřebene, který od sebe odděluje údolí řek Kulu a Parvatí.

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Výstup na čtyřtisícovku Gran Paradiso, nejvyšší vrchol Grajských Alp

Výstup na čtyřtisícovku Gran Paradiso, nejvyšší vrchol Grajských Alp

Vrchol spadá do stejnojmenného NP - Gran Paradiso. Jak už název napovídá, jedná se o horský ráj a jeho nejvyšší vrchol tuhle definici posouvá až do čtyřech tisíc metrů nad mořem.Alpy/Grajské, Itálie

Název anglicky: Ascent of Gran Paradiso

Základní trasa: osada Pont - chata Vittorio Emanuele - Gran Paradiso

Druh treku/túry: 2-denní, 3-denní, Výstup na vrchol

Obvyklý počet dní: 3

Délka: 20 km

Vhodné měsíce: IX, VIII, VII, VI

Povolení, poplatky, omezení, zákazy:

Nejvyšší bod: 4061 m

Celkové převýšení: 2200 m

Obtížnost: Mírně náročný

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ano

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: II

Potřebné vybavení:

Jedná se o VHT, takže budete potřebovat téměř vše, co horská výbava nabízí včetně maček či cepínu. Dále lano, jistící prostředky. Hodí se také trekové hůlky. Nutností je v létě a na ledovci opalovací krém a sluneční brýle.

FotkyFotky

Popis:

Vrchol Gran Paradiso je mnohými označován jako jedna z nejlehčích čtyřtisícovek, což je samozřejmě strašně relativní, především kvůli počasí, nebezpečí lavin, působení nadmořské výšky či ledovcových trhlin. No pokud zohledníme čistě technické obtíže, pak tomu tak asi opravdu je a jedná se o klasický "choďak", respektive VHT.

Její výška je 4 061 metrů to znamená, že je to nejvyšší vrchol Grajských Alp a zároveň nejvyšší samostatná hora Itálie. Výrazně převyšuje všechno ostatní v okolí. Svoji rozlohou spadá do regionů Valle d'Aosta a Piemonte. V těchto regionech jsou malé osady Pont (1 960 m) a Cogne (1 534 m). Vrchol obklopují tři ledovce (východ-Tribolazzione, západ-Laveciau a Gran Paradiso).

Název znamená doslova Velký Ráj. Pod tento název spadá kromě hory celá přilehlá oblast a vytváří národní park o rozloze 703 km2. Park byl založen v roce 1922.

V blízkosti je několik dalších krásných vrcholů. Žádný z nich však nepřesahuje hranici 4 000 metrů. Z těch nejvýznamnějších jsou to La Tresenta (3 609 m), Piccolo Paradiso (3 923 m), Bocca di Montadayne (3 838 m), Herbetet (3 778 m), Gran Serra (3 552 m) a La Grivola (3 969 m).

Výstupové cesty

Na vrchol vedou tři cesty přes ledovec a další dvě, které místy dosahují sklonu více než 50°.

Cesty přes ledovec

Z jihozápadu

Tato cesta je označována jako normálka a tudíž nejsnazší možná. Pokud se vydáte z osady Pont a máte v úmyslu vystoupit na Gran Paradiso, půjdete k chatě Vittorio Emanuele (2 732 m). Váš další cíl bude ledovec Gran Paradiso. Cesta je technicky snadná. Vyžaduje jen mačky a případně hůlky, jíštění přes ledovec. V závěru se v sedle Roccia Nera (3 873 m) napojíte na cestu, která vede od chaty Chabod. Čas výstupu by měl být podobný jako u cesty přes ledovec Leveciau. (12-13 hodin).

Ze severozápadu

Cesta vede od chaty Chabod, která je položena ve výšce 2 750 mmetrů (vede k ní cesta z údolí Valsavarenche). Odtud  povedou vaše kroky k ledovci Leveciau. Pochod přes ledovec není technicky obtížný, jen je třeba se vyhýbat trhlinám. Závěrečná pasáž přináší zpestření v podobě jednoduchého skalního lezení I a II UIAA. Celou cestu (i dolů) byste měli být schopni zvládnout zhruba za 12 hodin.

Z východu

Jestliže půjdete touto cestou, vybrali jste si nejobtížnější z klasických cest. Hodnocení trasy je PD-, což znamená pasáže obtížnosti II, místy III. Svoji „pouť“ za vrcholem začnete v osadě Cogne. Odtud vás čeká převýšení 1 649 metrů k bivaku Carlo Pol (3 183 m). Z tohoto místa se napojíte na ledovec Tribolazzione. Ledovcem vystoupíte do stejného místa jako u dvou předešlých cest, tedy do sedla Roccia Nera (3 873 m). Odtud je to necelých 200 výškových metrů k vrcholu.

Cesty s pasážemi, které dosahují strmosti 50°:

Severozápadní stěna

Jedná se o technicky náročný výstup obtížnosti D. To znamená, že se musíte připravit na svah se sklonem až 55° a pasáže obtížnosti IV místy V (podle UIAA). Stěna dosahuje výšky 600 metrů a pouštět by se do ní měli jen zkušení borci.

Východní stěna

Jde o tzv. „mixovou cestu“. To znamená, že se musíte připravit jak na skály, tak na led. Stěna měří 400 metrů a její obtížnost je AD+, tedy pasáže III místy IV. (podle UIAA). Sníh 40-45°, místy 50°. Nástup je z doliny Valnontey. Stejně jako při cestě přes ledovec Tribolazzione, také tady narazíte na bivak Carlo Pol.

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ano

Ubytování a jídlo:

chata Vittorio Emanuele II

Přístup na začátek: Do osady Pont se dostanete také autobusem. Mnohem pohodlnější a flexibilnější je samozřejmě použití auta. Cesta je zde velmi rychlá, jelikož do údolí, ve kterém se Pont nachází odbočujete rovnou z dálnice A5 vedoucí z Aosty do Courmayeur.

Orientační rozpis po dnech:

1. den - Pont - chata Vittorio Emanuele

2. den - chata Vittorio Emanuele - Gran Paradiso + sestup

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

Okružní výšlap náhorními loukami přes Secedu

Autor popisu: Jan Haráč


26.01.2017,


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz