Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Výstup na vrchol Piz Trovat ve Švýcarsku

Výstup na vrchol Piz Trovat ve Švýcarsku

Horský region Diavolezza blízko známého střediska Pontresina je velmi populární hlavně v zimě. Avšak i během léta tu lze vykonávat spoustu aktivit – například via ferrata na Piz Trovat.Alpy, Švýcarsko

Název anglicky: Ascent of Piz Trovat

Základní trasa: Diavolezza spodní stanice - Diavolezza horní stanice/chata Berghaus Diavolezza - Piz Trovat

Druh treku/túry: Výstup na vrchol, 2-denní, 1-denní

Obvyklý počet dní: 1

Délka: 2 km

Vhodné měsíce: X, IX, VIII, VII, VI, V

Povolení, poplatky, omezení, zákazy:

Nejvyšší bod: 3146 m

Celkové převýšení: 400 m

Obtížnost: Lehký – pro úplné začátečníky

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: ferata

Potřebné vybavení:

Obvyklé věci na turistiku + pohyb na feratach (úvazek, feratový set, helma). V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

FotkyFotky

FotkyFotky

FotkyFotky

(Autor fotografií: © swiss-image.ch)

Popis:

Výchozím bodem je spodní stanice lanovky Diavolezza. Lanovka vás vyveze o necelých 900 výškových metrů až do nadmořské výšky 2978 m. Odtud po modře značené cestě půjdete 30 minut lehkým, mírně kleajícím terénem k nástupu na samotnou ferratu. Už tady si uvědomíte, jak je okolí tohoto místa krásné. Pokud se tu rozhlédnete, spatříte vyčnívající vrcholky hor, pod nimiž se plazí bílé masy alpských ledovců a také rozsáhlá a hluboká údolí se znatelnými liniemi železnice a silnice.

Ferrata na Piz Trovat není jen jedna, ale jsou rovnou dvě. Můžete si tady zvolit, kterou cestou se vydáte. Kromě středně těžké cesty označované obtížností C, je tu i alternativní cesta pro zkušené horolezce, která získala hodnocení obtížnosti E. Je tedy vhodná pouze pro opravdu zdatné jedince. Třicetimetrový převislý, vysoce exponovaný úsek není zkrátka pro každého. Obě cesty trvají dvě hodiny.

Vydáte-li se tou lehčí variantou, dočkáte se milého překvapení. V nadmořské výšce 3050 m se před vámi objeví propast nad ledovcem, nad kterou vede visutý nepálský most. Po jeho přejití a překonání dalšího sta výškových metrů, se po skvěle zajištěných úsecích s lany a kramlemi dostanete na vrchol Piz Trovat s prvotřídním výhledem!

Celou túru můžete jít také pěkně po svých s přespáním na chatě Berghaus Diavolezza. Parametry túry budou pak 13 km, 1500 m převýšení.

FotkyFotky

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ano

Ubytování a jídlo:

chata Berghaus Diavolezza

Přístup na začátek: Ke spodní stanici lanovky spodní stanice lanovky Diavolezza se pohodlně dostanete autem a lze tady zaparkovat vůz anebo se sem dopravit vlakem či autobusem z Pontresiny či Svatého Mořice.

Orientační rozpis po dnech:

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

Velkolepá alpská túra - Eiger trail, s výhledy na Eiger, Mnich a Jungfrau

Autor popisu: Michal Kroužel


18.05.2017,


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz