HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Trek Národním parkem Lais da Macun ve Švýcarsku

Trek Národním parkem Lais da Macun ve Švýcarsku

Přes dvacet ledovcových jezer na náhorní plošině ve výšce 2600 m, to je národní park na samém východě Švýcarska. Jeho návštěva však není úplně snadná záležitost.Alpy, Švýcarsko

Název anglicky: Hiking Trail in NP Lais da Macun

Základní trasa: Zernez - jezera Macun - Lavin

Druh treku/túry: 1-denní

Obvyklý počet dní: 1

Délka: 21 km

Vhodné měsíce: VI, VII, VIII, IX

Povolení, poplatky, omezení, zákazy:

Nejvyšší bod: 2914 m

Celkové převýšení: 1900 m

Obtížnost: Mírně náročný

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: nejsou

Potřebné vybavení:

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Jezera MacunJezera Macun

Náhorní plošina s jezeryNáhorní plošina s jezery

Zrcadlení okolí v hladině jezeraZrcadlení okolí v hladině jezera

(Autor fotografií: www.myswitzerland.com)

Popis:

Ledovcová jezera neobsahují vodu z ledovců, jak by se dle označení zdálo, ale byla ledovci pouze vyhloubena. To byl jistě i případ ledovcových jezer v oblasti Macun, která byla v roce 2000 vyhlášena národním parkem. Nachází se zde přes dvacet malých i větších jezer a všechna jsou obklopena hradbou vysokých hor, tedy kromě severní strany, která skýtá velkolepý otevřený pohled do krajiny.

Cesta za jezery patří mezi ty velmi náročné, ale lze ji absolvovat s běžným trekovým vybavením. Rozcestník v Zerznez, který nelze přehlédnout vás zavede do lesa, kde cesta začne strmě stoupat. Jakmile začnete stoupat výš a výš, les začne pomalu mizet a otevře se vám krásný pohled na vesnici Zernez. Tento pohled zůstane stejný po celou dobu stoupání, zato charakter cesty se bude měnit neustále. Po skalnatých serpentýnách přijdou větší balvany a ve 2700 m vede cesta skrz nepříjemné suťové svahy. Tady se jistě budou hodit trekové hůlky a vyšší boty.

Po celou dobu stoupání je cesta velmi dobře značena a udržuje si konstantní stoupání až do výšky 2945 m, kde se před vámi rozevře úchvatný pohled na náhorní plošinu s jezery a nekonečnou kulisou alpských vrcholků. Tady zdlouhavé a náročné stoupání končí, ideální místo na načerpání energie v podobě odpočinku a svačiny.

Nahoře máte pak několik možností, kudy se vydat dál. Značená cesta se dělí vedví. Můžete si zvolit kratší přímou cestu kolem největšího z jezer anebo delší variantu, kterou nelze než doporučit, zvláště pro fotografy. Kompozice jezer, horských květin a drsné krajiny kolem vám místy vyrazí dech. Každé jezero má díky rozdílným hloubkám jiný odstín modré barvy, při absolutním bezvětří vytváří obrovská zrcadla, a tak dokonale odrážející okolní krajinu.

Při sestupu zpět do údolí vám opět budou dělat společnost kamenitá pole a prudké serpentiny. S ubývající nadmořskou výškou se ale krajina mírní a závěr cesty vám ještě zpestří zachovalý starobylý dřevěný most přes řeku Inn. Dojdete po něm do osady Lavin. Najít vlakové nádraží zde není problém, odtud se dostanete pohodlně vlakem zpět do výchozího bodu – letoviska Zernez. Vlak v letní turistické sezoně jezdí každou hodinu. Pokud Vám ujede před nosem, můžete si čekání zkrátit v jedné z místních malebných restaurací.

Cesta je dlouhá 23 km a zabere Vám 9 hodin chůze, celkové převýšení pak dosahuje 1700 m.

 

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ne

Ubytování a jídlo:

Přístup na začátek: Ideální je dojet autem do vesnice Zernez a zaparkovat u vlakového nádraží.

Orientační rozpis po dnech:

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

Pětidenní trek na lehko ve švýcarských Alpách - Via Engadina

Autor popisu: Michal Kroužel

 


25.06.2018, Michal Kroužel


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ