HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Výstup na Lagginhorn – nejnižší švýcarskou čtyřtisícovku

Výstup na Lagginhorn – nejnižší švýcarskou čtyřtisícovku

Přívlastek nejnižší možná Lagginhornu trochu ubírá na vážnosti, ale je důležité si uvědomit, že se pořád jedná o čtyřtisícový vrchol, který třeba Tatry převyšuje o 1400 metrů.Alpy, Švýcarsko

Název anglicky: Ascent of Lagginhorn

Základní trasa: Saas Grund - Weissmies Hütte - Lagginhorn

Druh treku/túry: 2-denní, 3-denní, Výstup na vrchol

Obvyklý počet dní: 2

Délka: 20 km

Vhodné měsíce: VI, VII, VIII, IX

Povolení, poplatky, omezení, zákazy:

Nejvyšší bod: 4010 m

Celkové převýšení: 2500 m

Obtížnost: Náročný

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ano

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: II

Potřebné vybavení:

Jedná se o VHT s chůzi po ledovci, takže budete potřebovat téměř vše, co horská výbava nabízí včetně maček či cepínu. Dále lano, jistící prostředky nebo helmu. Mohou se hodit také trekové hůlky. Nutností je v létě a na ledovci opalovací krém a sluneční brýle.

Závěr výstupuZávěr výstupu

Popis:

Lagginhorn je posledním vrcholem, který leží na hlavním hřebeni Alp. Svoji výškou 4010 metrů se řadí k nejmenším čtyřtisícovkám vůbec. Je zasazen do kantonu Valais, respektive Walliských Alp. V jeho těsné blízkosti (na hřebeni) jsou vrcholy Fletschorn (3993 m) a Weissmies (4023 m), na které je také možné vystoupit.

Západně od vrcholu Lagginhorn v údolí Saastal se nachází Mekka švýcarských zimních sportů Saas Fee (1792 m).

Výstupová cesta

Normálka není za dobrých podmínek žádná extrémní VHT. Samozřejmě toto tvrzení je relativní, protože může nasněžit, namrznout nebo foukat a jednoduchý výstup se pro nezkušeného turistu stane velmi nebezpečným. Na to je třeba brát zřetel a Lagginhorn nepodceňovat. Závěrečný výstup je veden skalnatým západním hřebenem.

Začínáte se ze Saas Grund (1559 m). Toto horské středisko je z Prahy dosažitelné za necelých deset hodin, takže pokud chcete výstup zvládnout v co nejkratším čase, tak doporučuji vyjet už brzy ráno, abyste ještě ve stejný den stihli dojít na chatu Weissmies Hütte (2726 m), ale o té až později.

Ze Saas Grund budete směřovat severovýchodně na mezistanici lanovky Hohsaas (cca 2400 m). Lanovku můžete samozřejmě využít, ale výstup už nebude uskutečněn čistě vlastními silami. Záleží na vás jakou variantu si vyberete.

Ze Saas Grund má cesta charakter serpentýn. Pěšinka je zřetelná, a to i ve tmě s použitím čelovky. Tu velmi pravděpodobně využijete, pokud budete chtít ještě v den příjezdu vystoupat až k chatě. Celý tento plán cesty je jen návrh. Můžete přenocovat v Saas Grund a trasu k chatě urazit až další den. Nebo využít již zmíněnou lanovku.

Od chaty půjdete směrem k ledovcovému potoku. Dále směřujete k výraznému skalnímu hřebeni a cestičkou kolem hřebene se dostanete do sedla ve výšce 3500 metrů.

Za sedlem přichází na řadu překonání skalní plotny (II UIAA), která by měla být nejobtížnějším místem výstupu. Při troše opatrnosti by to neměl být problém. Následuje zábavná část v podobě překonávání skalních bloků a velkých kamenů.

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ano

Ubytování a jídlo:

chata Weissmies Hütte

Na chatě můžete přespat za necelých 20 euro. Pokud jste členem OEAV, tak to máte za 10,5 euro. Další den vás čeká téměř 1300 metrů převýšení. Proto je lepší si přivstat.

Přístup na začátek: Do Saas Grund po cestě č. 2012, na kterou se dostanete odbočením do údolí říčky Vispa v městečku Visp, kterému předchází Sion, kterými projedete po dálnici A9.

Orientační rozpis po dnech:

1. den - Saas Grund - Weissmies Hütte

2. den - Weissmies Hütte - Lagginhorn + sestup

+ 1 den - Pokud sestup rozdělíte na dva dny s přespáním na chatě Weissmies Hutte

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

Výstup na švýcarskou čtyřtisícovku Weissorn přes jižní, skalnatou hranou

Autor popisu: Jan Haráč

 


01.02.2018, Jan Haráč


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ