Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno
HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Výstup na Dents du Midi ve Švýcarsku neboli Zuby jihu

Výstup na Dents du Midi ve Švýcarsku neboli Zuby jihu

Proč je titulek takový jaký je vám asi nemusím ani vysvětlovat. Při pohledu na úvodní fotku je vše jasné. I přes svůj vzhled vede na vrchol Dents du Midi poměrně jednoduchá výstupová cesta.Alpy, Švýcarsko

Název anglicky: Ascent of Dents du Midi

Základní trasa: Champéry - chata La Cabane de Susanfe - Col de Susanfe - Haute Cime

Druh treku/túry: Výstup na vrchol, 3-denní, 2-denní

Obvyklý počet dní: 2

Délka: 26 km

Vhodné měsíce: IX, VIII, VII, VI

Povolení, poplatky, omezení, zákazy:

Nejvyšší bod: 3257 m

Celkové převýšení: 3000 m

Obtížnost: Náročný

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: nejsou

Potřebné vybavení:

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

FotkyFotky

Popis:

Zubatý skalní masív Dents du Midi byste našli v Chablaiských Alpách, které leží asi 40 kilometrů severně od známého vrcholu Mont Blanc a pouhých pět kilometrů od hranic s Francií.

Tím, že je skalní masív Dents du Midi poměrně osamocený, budí v lidech respekt a fotky tento pohled jenom dokazují. Zvláště ty od Ženevského jezera jsou impozantní.

Dents du Midi není v podstatě samostatný vrchol, ale hřeben, který tvoří tzv. „sedm zubů“. Od východu k západu jsou to: La Cime de l'Est (3178 m), La Forteresse (3164 m), La Cathédrale (3160 m), L'Éperon (3114 m), Dent Jaune (3186 m), Les Doigts (3205 m), Haute Cime (3257 m).

I přes svůj vzhled je cesta na nejvyšší z vrcholků klasická VHT a nehrozí na ní žádné technické problémy.

Výstupová cesta

Jediný turisticky přístupný je nejzápadnější a nejvyšší zub, tedy Haute Cime. Vystupuje se na něj po jižním hřebenu. Pro výstup je dobré si vymezit dva dny, protože se jedná o alpskou túru, která patří mezi ty delší (převýšení skoro 2000 metrů).

V prvé řadě se musíte dostat do vesničky Champéry, která má jen něco málo přes tisíc obyvatel a leží v nadmořské výšce 1055 metrů. Pokud pojedete autem, tak pokračujte až k hotelu Grand Paradis.

Tady můžete zaparkovat auto a pokračovat po stezce k horské chatě La Cabane de Susanfe (2102 m). Cesta k chatě vede nenáročným terénem a zabere asi tři hodiny. Na Susanfe doporučuji přespat a pokračovat až další den, protože výstup je opravdu dlouhý. Navíc je chata blízko soutěsky mezi Dents du MidiDents Blanches, proto stojí za to se tu zdržet.

Další den zamíříte do sedla „Col de Susanfe“, které leží ve výšce 2494 metrů. Z tohoto místa je to k vrcholu ještě asi dvě hodiny po úzké cestičce, která vede suťoviskem a po čase se stáčí doleva pod hřeben. Podloží pro výstup nic moc, ale když se sestupuje, tak to frčí (aspoň já to mám rád). Poslední metry už vás bude ve výstupu motivovat viditelný a výrazný vrchol Haute Cime.

Video z výstupu

Prvovýstup

Jelikož se jedná o několik vrcholků, tak je třeba zmínit více prvovýstupů. Některé však nebyly přesně zaznamenány, a proto u nich visí otazník (nejsou ve výčtu):

La Haute Cime – 1784, Jean-Maurice Clément

Cime de l'Est – 1842, Nicolas Delez

La Forteresse – 1870, E. Javelle a J. Oberhauser

La Cathédrale – 1890, Nicolas Delez

Zajímavosti

30. října 2006 se z vrcholku Haute Cime sesunula hornina o objemu milion metrů krychlových. Některé stezky byly z bezpečnostních důvodů uzavřeny.

V roce 2012 přišel další pohyb horniny. Sto tisíc metrů krychlových se z hory sesunulo v podobě kamenné laviny. Dvanáct turistů muselo být převezeno vrtulníkem do nemocnice. Nikdo z nich naštěstí neumřel. Tyto sesuvy jsou podle geologů způsobeny táním ledovců v důsledku horkých lét.

Vrchol (zub) L'Eperon měl už několik názvů, které se kvůli sesuvům a neustálé geologické činnosti mění v souladu se vzhledem.

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ano

Ubytování a jídlo:

chata La Cabane de Susanfe

Přístup na začátek: Do Champéry se dostanete sjezdem z dálnice v městě Monthey. Dálnice A9 spojuje důležitá města jako Bern či Ženeva.

Orientační rozpis po dnech:

1. den - Champéry - chata La Cabane de Susanfe

2. den - chata La Cabane de Susanfe - Col de Susanfe - Haute Cime + sestup

+ 1 den - možné sestup rozdělit na dva dny s přespáním na chatě

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

Výstup na Piz Kesch - vrchol ve Švýcarsku, na kterém je keška

Autor popisu: Jan Haráč


14.07.2017, Jan Haráč


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ