HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Výstup na historií opředený Eiger

Výstup na historií opředený Eiger

Jen málo vrcholů má takovou historii jako švýcarský Eiger. Při výstupu na něj ji doslova cítíte mezi prsty.Alpy, Švýcarsko

Název anglicky: Ascent od Eiger

Základní trasa: Grund - chata Ostegghütte - chata Mittellegihütte - Eiger - sedlo Obers Mönchsjoch - stanice zubačky pod Jungfrau

Druh treku/túry: Výstup na vrchol, 3-denní

Obvyklý počet dní: 3

Délka: km

Vhodné měsíce: IX, VIII, VII, VI

Povolení, poplatky, omezení, zákazy:

Nejvyšší bod: 3971 m

Celkové převýšení: 2700 m

Obtížnost: Extrémní – jen na vlastní nebezpečí

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: IV a těžší

Potřebné vybavení:

Výstup je horolezectví v čisté podobě, takže budete potřebovat téměř vše, co horská výbava nabízí včetně maček a cepínů. Dále lano, jistící prostředky (presa, HMSky, smyce, friendy atd.) nebo helmu.

FotkyFotky

Popis:

Eiger je nejvýchodnější hora masivu Jungfrau v Bernských Alpách. Svoji výškou 3 870 metrů nepoutá tolik pozornosti, ale její jméno v horolezcích vyvolává stejný respekt jako himálajská osmitisícovka. Proč tomu tak je? Je to jednoduché, severní stěna Eigeru je se svoji výškou 1 800 metrů největší skalní stěnou v Evropě.

V blízkosti Eigeru jsou dvě malé vesničky Grindelwald a Lauterbrunnen. Kromě Eigeru jsou vysoké skalní stěny také na horách Jungfrau (4 158 m) a Mönch (4 107 m). Dalšími Bernskými vrcholy, které rostou nad hranici 4 000 metrů, jsou Finsteeraarhorn (4 274 m), Aletschhorn (4 195 m), Schreckhorn (4 078 m), Lauteraarhorn (4 042 m), Grosser Fiescherhorn (4 049 m), Grosser Grünhorn (4 043 m), Hinter Fiescherhorn (4 025 m).

Jak hora získala svůj název, není jisté, ale většina teorií se přiklání k tomu, že to má spojitost s tvarem hory.

Výstupová cesta

Všechny cesty na vrchol Eigeru jsou náročné vysokohorské až horolezecké túry. Podrobněji popíšu cestu severovýchodním hřebenem - Mittlellegi hřeben.

Vyrazit je možno z vesničky Grund (943 m), okdu zubačkou na Alpiglen (1616 m). Odtud potom na chatu Ostegghütte. Cesta je místy zajištěna ocelovými lany. Chata stojí na nádherné travnaté plošině, opravdu krásné místo. V chatě najdete vařič, deky či nádobí. Další úsek na chatu Mittellegihütte by měl trvat 8 hodin a vede přes hřeben Hörnli, na kterém pravděpodobně nebude už potřebovat mačky. Na hřebeni je potřeba překonat klíčové místo celého výstupu a po něm už hurá na chatu Mittellegi. Z chaty je krásný výhled na hřeben, kterým se další den dostanete k vrcholu.

Cesta hřebenem v sobě nese trojkové a čtyřkové lezení. Po pravé straně je pohled na severní stěnu, po levé výhled na ledovec a další horské velikány. Po chvíli narazíte na fixní lana. Další pasáž znamená traverz podél hřebene nad severní stěnou. Je to opravdu nepříjemné místo. Pak už vás čeká jen vrchol a myšlenky, že to za tu námahu opravdu stálo.

Video z výstupu přes hřeben Mittelegi

Zajímavosti

Eiger figuruje také ve švýcarské historii. Po  Bietschhornu (3 934 m) byl Eiger druhou horou, o které existuje písemná zmínka (1252).

Severní stěna Eigeru (Nordwand) bývá často komolena na Mordwand (vražedná stěna).

V roce 1975 byl na Eigeru natočen akční film (Vražda na Eigeru). V Hlavní roli Clint Eastwood.

O severní stěně bylo napsáno mnoho knih. Tou nejznámější je asi kniha s názvem Bílý pavouk od Heinricha Harrera (byl součástí týmu, který vylezl severní stěnu jako první).

Eiger protíná nejvýše položená železnice v Evropě. Horní stanice končí ve výšce 3 454 metrů v sedle mezi štíty Mönch a Jungfrau. Uvnitř Eigeru je železniční stanice Eigerwand. Ta už mnoha horolezcům zachránila život, když ji využili jako únikovou cestu.

Prvními Čechoslováky, kteří vystoupili na Eiger severní stěnou, byli Radovan Kuchař a Zdeno Zibrín. Podařilo se jim to 2. září 1961. Jejich výstup zviditelnila povídka Oty Pavla „Výstup na Eiger“, ve které jsou popsány všechny útrapy při výstupu.

Rok 1983 odstartoval závody v tom, kdo severní stěnu Eigeru vyleze rychleji. Vše to začali dva horolezci, Thomas Bubendorfer a Reinhard Patscheider. Stěnu vylezli za necelých 5 hodin. Jejich laťku posunul v roce 2003 jihotyrolský horolezec Christoph Hainz. Jeho čas byl 4,5 hodiny. Úplně novou generaci výstupů započala „švýcarská mašina“ Ueli Steck. V roce 2007 vytvořil nový rekord časem 3 hodiny a 54 minut. O rok později svůj rekord ještě vylepšil, když stěnu doslova vyběhl za 2 hodiny a 47 minut. Mnozí si mysleli, že tento čas už se nedá vylepšit. Opak je pravdou. Tento rok (2011) posunul laťku o něco výš Dani Arnold. Jeho čas je 2 hodiny a 28 minut.

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ano

Ubytování a jídlo:

chata Ostegghütte (2317 m)

chata Mittellegihütte (3355 m)

Přístup na začátek: Auto můžete nechat na parkovišti v Grundu a dále se vyvézt zubačkou na zastváku Alpiglen (1616 m)

Orientační rozpis po dnech:

1. den - Grund - chata Ostegghütte

2. den - chata Ostegghütte - chata Mittellegihütte

3. den - chata Mittellegihütte - Eiger - sedlo Obers Mönchsjoch - stanice zubačky pod Jungfrau

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

Výstup na jeden z nejkrásnějších vrcholů Alp - Matterhorn

Autor popisu: Redakce


14.02.2017,


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz